Bitvu o peníze svedou sami lékaři

  • 88
Boj o vyšší platy se přesune do nemocnic. Lékařský odborový klub celoplošnou nátlakovou akci organizovat nebude. "Lékaři si vybojují peníze v rámci kolektivního vyjednávání sami," řekl Milan Kubek po celostátní poradě klubu. Dosavadní schůzky s ministryní zdravotnictví podle šéfa odborářů nic nepřinesly. Lékaři a sestry, kterým ředitelé nezvýší příjmy, neodpracují více než 150 přesčasových hodin, které nařizuje Zákoník práce.

Odborový klub sdružuje pět a půl tisíce lékařů v polovině ze dvou stovek českých nemocnic. Třetina z nich podle Kubka dohodu o zvýšení platů má, třetina vyčkává a ostatní se s vedením zřejmě nedohodnou. Tím mohou nastat komplikace pacientům.

Lékaři slouží v průměru 70 hodin přesčasů měsíčně, to znamená, že 150 hodin by vystačilo asi na dva měsíce, řekl předseda odborářů Radiožurnálu. Nejvíce přesčasů mají anesteziologové, některé nemocnice tedy mohou omezit počet operací.

Ministerstvo nad 1500 nejde
Ministryně zdravotnictví trvá na svém záměru zvýšit platy lékařů o sedm procent, tedy asi o 1500 korun, jak se dohodla tripartita. "Z předchozích jednání vyplynulo, že sedmiprocentní navýšení bude," potvrdil mluvčí ministerstva Mario Böhme.

Odboráři žádali pro lékaře až 4500 korun. "Vláda nám před volbami schválila nárůst platů, který odpovídá čtyřem a půl tisícům měsíčně," namítá Kubek, "po volbách stejní politici vzali tento slib zpátky."

"My jsme paní ministryni předložili takový model, který by vedl ke kompromisu. Pro lékaře by to znamenalo tři tisíce navíc, pro zdravotní sestry dva tisíce. Nabídli jsme dokonce odložit navýšení na 1. duben. Ministryně Součková ale odmítla," tvrdí předseda LOK.

Růst platů mají krýt nemocnice
Podle ministerstva je řada na nemocnicích. "Role odborů není jen ve zvyšování platů, ale i ve vyjednávání podmínek se zaměstnavateli," řekl iDNES Mario Böhme.

Většina nemocnic na vyšší platy má, domnívají se odbory. Dokládají to lepšími výsledky jejich hospodaření: "Loni v prvním pololetí měly propad 521 milionů, letos 245 milionů," uvedl pro ČTK Kubek.

"Zadlužení nemocnic je menší, než bylo před rokem. Je nesrovnatelně menší, než bylo například v roce 1996. Hospodářský výsledek nemocnic tehdy dosáhl minus tři miliardy. Dluh byl desetkrát vyšší, než je teď," pokračuje Kubek.

"Zdroje pro nemocnice tedy budou, my máme pouze obavu, že tyto peníze se použijí pouze na nákup léků a dalších přístrojů a na lidi, kteří přístrojům dávají duši, tedy na lékaře a zdravotní sestry, prostě nezbyde," svěřil se Milan Kubek Radiožurnálu. 

Tím, že vláda zdravotníkům nepřidá, podle Kubka ze státního rozpočtu neušetří. "Průměrného příjmu 31 699 korun dosahují lékaři pouze díky tomu, že pracují 250 hodin měsíčně. Průměrný tarifní plat lékaře se totiž pohybuje jen kolem 11 500."

Následky ponesou i pacienti
Šéf LOK už dříve oznámil, že kvůli tvrdohlavosti ministerstva mohou pacienti od ledna počítat v nemocnicích s nepříjemnými zážitky. Omezení služeb podle něj omezí provoz. Součková si to však nemyslí.

Omezení přesčasů je jistou formou nátlaku, připouští Kubek, má ovšem právní oporu - spočívá vlastně na striktním dodržování zákonů.

Svým protestem si ale lékaři přechodně sníží plat. To však nebude podle odborů tak markantní. "Tu práci za lékaře stejně nebude mít kdo jiný udělat, takže se to bude muset rychle vyřešit," věří Milan Kubek.

Odborový klub sdružuje asi 5500 lékařů v 97 nemocnicích. Zbývající dvě třetiny lékařů podle Kubka vědí, že akce Lékařského odborového klubu se vždycky vyplatily. Proto věří v jejich podporu.

Ministerstvo zatím vyčkává. "Pro paní ministryni je samozřejmě prioritou lékař odpočatý, který má čas na sebevzdělávání a není ničím stresován. Pokud to půjde bez přesčasů, bude to samozřejmě lepší," dodal Böhme.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video