Poklad vložil roku 1835 do nitra ruského pomníku osobně rakouský císař Ferdinand V. s ruským carem Mikulášem I. Pavlovičem a pruským králem Friedrichem Vilémem III. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Poklad z pomníku dvě stě let staré bitvy ukrýval mince i medaile

  • 2
Do ruského pomníku napoleonské bitvy u Přestanova na Ústecku vložili roku 1835 tři panovníci poklad. Co obsahoval, zjistili až historici, když se pomník opravovali. Schránku s cenným obsahem vyzvedli roku 1982.

K pomníku připomínajícímu hrdinství ruských vojáků v boji s Francouzi po léta proudily tisíce lidí. Nebylo pro ně tajemstvím, že rakouský císař Ferdinand V. s ruským carem Mikulášem I. Pavlovičem a pruským králem Friedrichem Vilémem III. do litinového monumentu cosi uložili. Nikde se ale nedochoval záznam, co to konkrétně bylo.

Pro lovce pokladů byl ruský pomník nedobytný. Lépe než v trezoru chránil schránku 26 tun těžký a 14 metrů vysoký obelisk se sochou bohyně vítězství Niké. A své tajemství si střežil takřka 150 let.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

Ve čtvrtek: Ustřelená ruka ruského generála

Dobové zprávy mluvily o tom, že schránka obsahuje listiny se vzkazy budoucím generacím. Ale historici doufali, že v ní najdou víc.

Na otevření pokladu dohlížela zvláštní komise okresního národního výboru s příslušníkem Sboru národní bezpečnosti. Schránka byla notně zkorodovaná, protože do pomníku zatékalo.

Poklad vypadal nevábně

Otevřel ji tehdejší konzervátor ústeckého muzea Karel Matějka a uvnitř našel dva tubusy ze zinkového plechu.

"Tubusy byly už hodně křehké, musel jsem je otvírat opatrně, aby se nerozpadly. Vyndal jsem listiny. Byly totálně rozmáčené a slepené. Tubusy obsahovaly jen listiny," popisuje tehdejší konzervátor.

Na dně schránky ležela ještě zmokvaná hnědá hmota. Karel Matějka ji nabral do hrsti a žmoulal mezi prsty. Z ruky mu začaly vypadávat mince v podobě úplně zezelenalých plíšků.

Poklad vložil roku 1835 do nitra ruského pomníku osobně rakouský císař...
Na otevření pokladu dohlížela zvláštní komise okresního národního výboru s...
Historici poklad vyzvedli při opravě pomníku v roce 1982.

"To hnědé, to byl papír, kterým tenkrát jednotlivé vrstvy mincí proložili. Mokrem se ale všechno slilo do mazlavé hnědé drtě. Vybíral jsem z ní mince úplně zezelenalé měděnkou. Na stříbrných ještě byly jakžtakž čitelné nápisy, na měděných už ne," vykreslil konzervátor, jak nevábně také může poklad vypadat.

Zlaté mince byly jako nové

Pak se z mazlavé hmoty vyloupla první zlatá mince a komisí to zašumělo. Leskla se jako právě vyražená.

Nejkrásnější byla velká zlatá medaile vydaná speciálně k příležitosti stavby pomníku. Je na ní vyobrazení pomníku a latinský nápis "Statečný gardový pluk ruský zvítězil u Chlumce 29. srpna 1813" a na druhé straně "Ferdinand císař rakouský z Boží milosti uskutečnil myšlenku svého otce Františka a poručil vybudovat pomník v roce 1835".

Poklad obsahoval dvě tyto medaile - zlatou a stříbrnou, dál zahrnoval sedmnáct mincí, všechny rakouské, většinu ze stříbra. Součástí byla i stříbrná deska s vyrytým popisem slavnostního položení základního kamene.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue