Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva o Sazku: Čí zájmy se proti sobě mohly střetnout?

  10:26aktualizováno  10:26
Loterijní kolos Sazka je ve vážných finančních problémech. Jeho akcionáři, sportovní svazy, od něj dostávají minimum peněz na sport a chtějí je od státu. V celostátní loterii jménem Sazka hrají svou roli také tajné služby, politici a silné finanční skupiny. Co se uvnitř Sazky děje?

Sazka. Jackpot 106 milionů: Pomáháme druhým k vítězství | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Až doposud připomínal "své" nerozbitné výherní hrací automaty. Generální ředitel Sazky Aleš Hušák měl image nepřehlédnutelného a neporazitelného muže. Téměř nikdo se neodvážil proti němu vzbouřit. A hlavně: podle předem nastaveného programu padaly z "Hušákova automatu" peníze do sportu.

Letos se však u automatu obnažila jeho podstata – a tou je nikoliv sypání, ale polykání peněz. Sazka totiž těžce splácí obří částky za sportovní halu v pražské Libni, o jejíž stavbě rozhodli akcionáři – sportovní svazy. A peníze, kterými je má Sazka podporovat, chybí.

Kolem Sazky se tak v posledních dnech strhl poprask. Hlavní roli v něm ale překvapivě nehrají nespokojení sportovci, ale spíše politici, finanční skupiny, konkurenti, a dokonce i Bezpečnostní informační služba, jež Sazku údajně sledovala. Co se tedy děje? Je na tom Sazka skutečně špatně? Nebo má na ni někdo zálusk? Anebo je to politický boj, do kterého se jen připletla?

Fanoušek sportu a hokeje zvláště: generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

Hušák versus Dospiva

Situace kolem Sazky se začala politicky vyhrocovat nepochybně i proto, že sportovní svazy začaly zvyšovat tlak na stát, aby jim dorovnal mizející peníze od Sazky. "Není dobře, že se město Praha nepodílí na provozu arény. Její provoz přece přináší městu peníze. Praha by měla převzít arénu i s dluhy. Stát pak musí pomoci sportovním klubům, jinak hrozí zánik sportu," říká například starosta Sokola Jaroslav Bernard, člen představenstva Sazky. Demonstruje tak převažující názor i ostatních akcionářů: ti věří, že stát nebo alespoň město "něco podniknou". Stát a město ale dávají od Sazky už několik let ruce pryč.

V minulých dnech dokonce expremiér Mirek Topolánek přišel s tím, že ještě jako předseda vlády uvažoval o odebrání licence Sazce. Důvodem mělo být, že neplatí sportovcům a je předlužená. Do médií se dostal i dopis z ministerstva financí. Úřad se už v březnu, kdy byl jeho "šéfem" Miroslav Kalousek, nynější předseda nové strany TOP 09, ptal věřitelů Sazky, zda ji jsou ochotni dál financovat, i když může mít problém se splácením svých závazků.

SAZKA ARENA

Faktem je, že Sazka má dluhy celkem za 10 miliard korun. Největší část, 5,6 miliardy korun, tvoří dluhopisy vydané v roce 2006 právě na splácení arény. Délka splátek je až do roku 2021.

Tím, kdo Hušákovi s vydáním dluhopisů pomohl a určitou dobu je i vlastnil, je finanční skupina Penta. Hušák nyní obvinil právě spolumajitele a šéfa Penty Marka Dospivu, že za útoky na Sazku stojí on, a naznačil, že z dílny této skupiny mohou být i materiály vydávané za zprávy BIS. Ty pronikly do médií a popisují, jak mohla Sazka ovlivňovat státní úředníky.

Penta, která vlastní konkurenční sázkovou kancelář Fortuna, podle Hušáka již některým akcionářům Sazky nabízela, že jim s penězi pomůže za podíl ve firmě. "Ano," potvrzuje bez dalšího komentáře Jiří Laurenc, člen představenstva Sazky a šéf České asociace sportu pro všechny. Dospiva odmítá, že by Penta stála za jakýmikoliv útoky na Sazku. Připouští pouze, že kdyby ji akcionáři požádali, s financemi Sazce, stejně jako v minulosti, pomůže.

Prioritní akcie a Janoušek

Šéf ČSTV Vladimír Srb, jehož svaz drží v Sazce klíčových 67 procent akcií, říká, že o zájmu Penty ví. Smlouvy s bankami a majiteli dluhopisů však podle něj brání transakcím s akciemi Sazky, navíc předkupní právo mají ostatní akcionáři.

Na představenstvu Sazky se však podle Srba mluvilo o možnosti navýšit základní kapitál, aby firma získala peníze.

"Jednalo se o vydání prioritních akcií," uvedl Srb. Ze záměru však sešlo, protože některé právní posudky mluvily proti. "Dospěli jsme k názoru, že tudy cesta nevede," dodal Srb. Důvodem byla i povinnost vyplácet na prioritní akcie dividendu, na niž však nemusí být dost peněz. Tyto prioritní akcie měla podle zdrojů MF DNES získat Penta. Za to akcionářům nabídla, že jim bude garantovat roční příjem ze zisků Sazky – kolem půl miliardy korun. "Jednalo se o různých technických formách pomoci Sazce," reagoval stručně Dospiva.

sazka a čísla

Sazka funguje od roku 1956 a do té doby vyplatila na výhrách více než 88,5 miliardy Kč.
Ještě před pár lety rozdělovala Sazka svým devíti akcionářům z řad sportovních svazů miliardu korun ročně. Letos přišlo na účty svazů jen směšných 140 milionů korun. Vše ostatní jde na splácení dluhů za stavbu arény. Jen splátky dluhopisů, kterými se většina nákladů stavby financovala, činí ročně 800 milionů korun, k tomu splácí Sazka ještě další stamiliony ročně za nabrané úvěry od několika bank.
Odhaduje se, že celkově by mohla aréna vyjít až na 18 miliard korun.
Sazka stále nejvíce vydělává na své klasice – sportce.
Celorepubliková síť více než 6 500 prodejních míst je považována za pomyslné zlaté vejce Sazky. Už nyní je na těchto pobočkách možné dobíjet telefonní karty, platit přes ně nebo nakupovat vstupenky. Kromě sportky Sazka provozuje také hrací terminály, kurzové sázky nebo internetové sázení.

Sazka měla letos problém s penězi i proto, že kromě pravidelných splátek dluhopisů ve výši 800 milionů korun za rok, musela vyplatit i půl miliardy korun za směnky dodavatelů stavby arény. Trn z paty jí podle informací MF DNES vytrhla finanční skupina J&T, později se přidala i PPF. Jednání o klíčovém úvěru od J&T se podle dvou zdrojů blízkých Sazce účastnil i pražský podnikatel Roman Janoušek, dobrý známý šéfa J&T Patrika Tkáče a přítel primátora Pavla Béma. Janoušek, neoficiální majitel Žlutých lázní v pražském Podolí, by mohl v budoucnu údajně za svou pomoc získat blízký plavecký stadion, jehož majitelem je ČSTV.

Sazka tedy díky J&T a PPF své potíže zvládla. Jenže vedle Penty tím vstoupili do Sazky další "hráči", kteří mají o její byznys zájem. I tady lze najít odpověď na současné dramatické dění.

Dnes je navíc loterijní kolos opět v problému. Ke konci října má údajně splatit úvěry po čtyřech stech milionech korun Raiffeisenbance a Fortisu. Sazka teď horečně vyjednává, zda jí budou úvěry prodlouženy, nebo jí někdo opět půjčí. Jinak bude na pokraji kolapsu.

Šéf Sazky Hušák však odmítá, že má firma finanční potíže. A Srb z ČSTV věří, že se řešení najde: "Věřím, že bankám dojde, že je lepší zdravá Sazka než žádná." Podle něj se budou hledat vnitřní úspory a Sazka něco může prodat. Vlastní pozemky v Praze a Trutnově, vinařství Kolby či zámek v Rabštejně.

Politika: ODS versus TOP?

Další vysvětlení otázky, proč se dění kolem Sazky zdramatizovalo právě teď, lze hledat v politice. Kritiku začal Topolánek, přidal se i šéf zelených Ondřej Liška. Ten se o Sazku zajímal, když jako exministr školství zjistil, že jde do sportu ze Sazky stále méně peněz.

Podle některých teorií Topolánek a Liška mohou spíše než se Sazkou bojovat s TOP 09 Miroslava Kalouska. Ta totiž oběma stranám ubírá hlasy. A Kalousek ještě coby lidovec měl úzké vztahy s exposlancem za KDU-ČSL Ladislavem Šustrem, jenž léta seděl v dozorčí radě Sazky. Měl od ní štědré odměny a byl brán za jejího lobbistu v parlamentu.

Šustr s Kalouskem, který coby ministr financí povolil Sazce a dalším firmám lukrativní sázení po internetu, také odešel do "Topky". Všechny posty i stranu však nedávno opustil, když byl ochoten za změnu loterijního zákona ve prospěch hazardního byznysu přijmout peníze pro svou stranu. Podle některých kuloárních názorů může být spojení lidí kolem Kalouska se Sazkou a herním průmyslem slabýmmístem, kterého se političtí rivalové mohou snažit využít. Oficiální vysvětlení ODS, proč Topolánek kritizuje Sazku až nyní, je, že to dříve nestihl. "Na vládě to nedodělal," říká mluvčí ODS Martin Kupka. Téma Sazka podle něj Topolánek určitě neopustí. Co chce dělat, ale neřekl. Bude se však zajímat o nový loterijní zákon, jejž dokončuje vláda.

V příštích týdnech by se mělo vyjasnit, proč se o Sazku zajímala BIS. Objevily se zprávy, že ji měl úkolovat právě Topolánek. Ten to však odmítl, navíc BIS může úkolovat jen vláda. Její šéf Jiří Lang bude dění kolem Sazky vysvětlovat poslancům ze Stálé komise pro kontrolu BIS.

Bývalý senátor Josef Novotný, jenž se bojem proti hazardu zabývá, tvrdí, že zájem agentů BIS o Sazku není nic nového. "BIS už léta sleduje řadu věcí kolem kasin a loterií. Problém je, že vlády se zprávami BIS nezabývaly. Až Topolánek s Liškou se s tím snažili něco dělat a zprávy BIS si pořádně přečetli," míní Novotný.Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.
ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace Miroslavu Kalouskovi, to jsou témata...  celý článek

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)
ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou témata zápisníku "Minulý týden"...  celý článek

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.