Policisté u lidí přijíždějících na bitku našla 29 zbraní, dalších 11 objevila odhozených v bezprostřední blízkosti aut. (Ilustrační snímek)

Policisté u lidí přijíždějících na bitku našla 29 zbraní, dalších 11 objevila odhozených v bezprostřední blízkosti aut. (Ilustrační snímek)

Za bitkou v Mostě byly spory romských šéfů diskoték a lidí z ochranek

  • 44
Za plánovanou hromadnou bitkou v Mostě, kterou překazila policie na konci září, byly osobní spory mezi lidmi z tamních diskoték - romskými majiteli a vyhazovači. Zjistili to kriminalisté, kteří případ vyšetřovali. Do Mostu se tehdy sjeli ozbrojení Romové z půlky kraje a proti nim stála početná skupina protivníků, mezi nimi i extremisté.

Z informací, které nyní o případu poskytla policie, vyplynulo, že plánované bitce předcházely již dříve menší strkanice.

"V Mostě a Litvínově jsme zaznamenali několik drobných konfliktů. Jeden třeba ve sportovním zařízení, další přímo na ulici," uvedla mluvčí mosteckých policistů Ludmila Světláková.

Když incidentů přibývalo, policie se začala zajímat, co se děje, a díky tomu včas odhalila chystanou rvačku.

"Na jedné straně byli místní Romové, kteří vlastní na Mostecku několik diskoték, a na druhé straně členové ochranky jiných diskoték. Nešlo ale o to, že by ochranka nechtěla někoho pustit do podniku, konflikty neměly ani rasový podtext. Jednalo se o individuální spory a osobní nevraživost několika lidí," popsala Světláková. Bližší detaily sporu ale nesdělila.

Policie se bála opakování tragédie od klubu Neprakta

Policie nechtěla konflikty podcenit. "Připomínalo to totiž Nepraktu," zmínila Světláková tragický případ před diskotékou Neprakta klub v Mostě.

Ochranka této diskotéky v prosinci 2003 v sebeobraně zastřelila dva z útočníků, kteří se násilím dobývali dovnitř. Tehdy vzduchem svištěly řetězy a lámaly se baseballové pálky. Před soudem pak skončili útočníci, proti nimž ochranka střílela, v roce 2009 ale soud prohlásil, že je případ promlčený (o případu zde).

Současný majitel Neprakta klubu Vladimír Makovec říká, že s letošní plánovanou bitkou nemají lidé z jeho podniku nic společného.

"Naši kluci v tomhle incidentu stoprocentně nebyli. Nás to minulo, naši kluci ani nejsou místní, my máme agenturu z Karlových Varů. Netuším, co mohlo být důvodem sporů," řekl Makovec.

Romové i ochranka na bitku přizvali známé

Obě skupiny se domluvily, že si spory vyřídí večer 18. září. "Romové zaktivizovali své známé, ochranka také," líčí Světláková.

Policie ale o chystané bitce věděla. Nasadila šedesát lidí včetně krajské pořádkové jednotky, kriminalistů a policejního antikonfliktního týmu. Na frekventované silnici I/13 u Bíliny zastavila osmnáct aut, kterými se do Mostu sjížděli Romové.

"Pocházeli z Ústí nad Labem, Teplic a Chomutovska. Ale třeba chanovští Romové se od incidentu distancovali," podotkla Světláková.

Mezitím, kdy policisté zasahovali u Bíliny, další v Mostě kontrolovali druhou skupinu, která se shromáždila na parkovišti v Moskevské ulici. Šéf mostecké policie Jiří Volprecht tehdy konstatoval, že jsou v ní příznivci krajní pravice.

"V průběhu akce bylo zkontrolováno celkem 32 aut a 142 lidí. Policisté u nich nalezli 29 zbraní. Mezi nimi byly baseballové pálky, teleskopické obušky, nože a sečné zbraně, slzotvorné prostředky, golfová hůl, dřevěné násady, kladiva. Dalších jedenáct odhozených zbraní policisté našli v bezprostřední blízkosti aut," vyjmenovala Světláková.

Kromě toho policie předvedla dva muže, jeden nadával zasahujícím na silnici u Bíliny, druhý byl v celostátním pátrání (o policejním zásahu zde).

Policisté ve městě hlídkovali do druhého dne, až do víkendu pak kontrolovali mostecké podniky. V pohotovosti zůstali ještě několik dalších dní. Nyní už podle kriminalistů akutní riziko střetu nehrozí.


Nejlepší videa na Revue