Biskupské svěcení Tomáše Holuba v v katedrále svatého Bartoloměje (30. dubna...

Biskupské svěcení Tomáše Holuba v v katedrále svatého Bartoloměje (30. dubna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Církev stáhne žaloby na kraje kvůli majetku. Chce s nimi spolupracovat

  • 89
Biskupové se rozhodli stáhnout žaloby na kraje, ve kterých se domáhali určení vlastnictví majetku. Po skončení čtvrtečního zasedání ve Velehradě na Uherskohradišťsku to řekl biskup Tomáš Holub. Ke stažení žalob vyzvali biskupové i další řády a kongregace působící v Česku. Rozhodnutí biskupů uvítal šéf Asociace krajů Michal Hašek.

„Tento postoj je veden snahou o účinnou spolupráci s kraji v rámci společné starosti o památky, sociální péči, vzdělávání a kulturu,“ uvedli biskupové ve svém prohlášení ke stažení žalob.

Podle generálního sekretář České biskupské konference Tomáše Holuba jde o desítky až stovky žalob vůči krajům, přesné číslo biskupům není známo, není ani vyčíslena hodnota majetku. Podle Holuba jde zejména o vzácné movité věci z galerií. „Hodnota je umělecky obrovská a finančně velmi těžko vyčíslitelná. Jedním z klasických příkladů jsou exponáty z Alšovy galerie v Jižních Čechách,“ uvedl.

Jménem hejtmanů krok biskupů ocenil Hašek

„Vítám jménem Asociace krajů krok České biskupské konference. Povede ke zklidnění situace. Po nálezu Nejvyššího soudu ČR by další žaloby nebo pokračování ve sporech s kraji bylo stejně právně i morálně neudržitelné. Kraje a hejtmani nebojovali s cirkví, pouze jsme hájili krajum svěřený veřejný majetek a jsem rad,ze jsme byli úspěšní,“ reagoval na rozhodnutí biskupů jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek z ČSSD.

Stažení žalob se však netýká obcí. Zpráva uvádí, že „přechod majetků na kraje dle zákona o majetku krajů obecně probíhal za jiných okolností, než tomu bylo v případě přechodu historického církevního majetku na obce.“

To, že se některé církevní subjekty obrátily na soudy, biskupové vysvětlují mimo jiné tím, že „až do vydání rozsudku Nejvyššího soudu ve věci kláštera kapucínů v Opočně (více čtěte zde) nebyl podán závazný výklad vztahu zákona o majetkovém vyrovnání a zákona o majetku krajů ohledně nemovitých věcí z původního církevního majetku“.

V závěru zprávy čeští a moravští biskupové připomínají, že díky restitucím může být realizována celá řada projektů. Už dříve generální sekretář České biskupské konference Holub uvedl, že se jedná například o brněnské Centrum pro rodinu a sociální péči, rozestavěnou školu v Moravských Budějovicích, investice do škol v Kroměříži či Prostějově, opravy poutního areálu Velehrad či opravu katedrály Božského Spasitele v Ostravě.

Před okresními soudy se začátkem června vedlo či připravovalo 367 sporů, ve kterých církve žalují Státní pozemkový úřad (SPÚ). Domáhají se určení vlastnického práva k nemovitostem, jež stát nechce v restitucích vydat, protože podle něj nejsou jeho majetkem. Vyplývá to z materiálu vládního výboru, který monitoruje proces majetkového vyrovnání státu s církvemi. Další stovky sporů eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podaných žalob bylo ke konci března pravděpodobně přes 500.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video