Obžalovaný Andranik Soghojan

Obžalovaný Andranik Soghojan | foto: ČTK

BIS potvrdila: Kmotra ruských mafiánů v Česku se chystali osvobodit z věznice

  • 19
BIS potvrdila, že souzeného Andranika Soghojana, takzvaného "vora v zákoně", chtěli jeho spolupracovníci dostat z vězení. Podle všeho ale nemělo jít o násilnou akci, jak uvedl deník Právo. Zločinci zřejmě chtěli podplatit osobu, která by jejich šéfa mohla dostat na svobodu. Soghojan nyní stojí před soudem kvůli vraždě řidiče šéfa Sazky a pokus o vraždu Arména.

"V loňském roce jsme získali informace, že někteří lidé v bezprostředním okolí zatčeného se začínají pokoušet o jeho propuštění nelegálním způsobem. Informovali jsme proto policii a k propuštění nedošlo. Záměr nevyšel," řekl iDNES.cz mluvčí BIS Jan Šubert.

Policejní zdroj Práva naproti tomu hovoří o "násilném osvobození." Bezpečnostní informační služba ale vždy pečlivě váží svá vyjádření a komentáře. Formulace o nelegálním propuštění proto spíše naznačuje snahu zmanipulovat trestní řízení a dostat cizince alespoň na krátkou dobu mimo vězení. Při jeho kontaktech by se pak zřejmě snadno policii ztratil v cizině.

Soghojanův advokát Julius Kramarič považuje zprávy o chystaném osvobození svého klienta za nesmysl.

"Nikdy se nic takového neplánovalo, nedělo, ani to nikoho nenapadlo. Ani s klientem jsme na toto téma nikdy nehovořili," řekl Kramarič Právu.

Mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer pouze uvedl, že na základě poznatků od policie a dalších složek bylo nutné přijmout ve věznicích, kde Soghojan a jeho pět spoluobžalovaných sedí, zvýšená bezpečnostní opatření.

Ta provázejí i soud. Například před vstupem do jednací síně prochází každý návštěvník samostatnou prohlídkou, včetně očichání psem vycvičeným na hledání výbušnin.

Proces se navíc z bezpečnostních důvodů koná v budově Vrchního soudu v Praze. Veřejnost se do soudní síně dostane jen na vstupenky, kterých je denně k dispozici 50.

Podle obžaloby si Soghojan v roce 2007 údajně objednal vraždu arménského podnikatele, kterou chtěl zastrašit arménskou komunitu žijící v Praze a získat vliv nad komunitou čečenskou. Při dvojnásobném omylu najatého vraha byl v centru metropole těžce zraněn jiný Armén a zemřel mladý řidič společnosti Sazka. (o případu vraždy čtěte více zde)

Vor v zakoně

V překladu "legální zloděj" je všemi ruskojazyčnými skupinami uznaný "koordinátor". Má za úkol mírnit spory mezi jednotlivými zločineckými organizacemi.
Bezpečnostní informační služba už v roce 2007 uvedla, že byl "vor v zakoně" zvolen ruskojazyčnými skupinami i na území Česka. (čtěte Ruské mafie si dělí Česko). Tradice těchto "kmotrů" sahá do 30. let minulého století. Tehdy vznikala speciální kasta lidí, kteří bývali "korunováni" na sněmech šéfů zločineckých band. "Vor v zakoně" musel dodržovat speciální kodex, který mu například zakazoval pracovat a mít rodinu. Jejich úkolem pak bylo především udržovat klid mezi konkurenčními zločineckými skupinami, dohadovat jednotlivá pole působnosti, případně trestat zrádce. Na území bývalého SSSR nyní působí asi 700 "vorů v zakoně". Dvě třetiny tvoří Rusové a Gruzíni. Nejvíce jich je v Moskvě.


,

Video