BIS opět popřela sledování Hojdara

  • 24
Bezpečnostní informační služba před sněmovní kontrolní komisí opět popřela, že by sledovala Josefa Hojdara. Kolem poslance ČSSD se pohybovaly dva vozy kontrarozvědky. Podle BIS neměly za úkol Hojdara, který má výhrady k vládní reformě financí, sledovat. Výskyt aut by měla vysvětlit policie.

"Poslanci nebudou zkoumat, co obě vozidla v blízkosti Hojdara dělala. Touto věcí by se měla zabývat policie," uvedl po neveřejném zasedání komise pro kontrolu BIS její šéf, poslanec Jan Klas (ODS).

"Od června do konce září tohoto roku obě vozidla podle knihy provozu neměla za cíl sledovat pana poslance Hojdara," podotkl Klas.

Později uvedl, že "tato dvě vozidla s velkou pravděpodobností neměla za cíl sledovat pana poslance Hojdara".

Dokumentaci, která to dokládala, přinesl Klasově komisi ředitel BIS Jiří Lang. Na dotaz, koho obě vozidla sledovala když ne Hojdara, Klas odvětil: "My jsme nezkoumali, jaký jiný cíl ta vozidla měla. Jestli jezdila do opraven, nebo někam jinam."

Klas vysvětlil, že oba vozy, které se v Hojdarově blízkosti vyskytovaly, byla takzvaná nezakrytá vozidla. To jsou vozy, které mají za sklem cedulku, která je identifikuje jako vozy patřící ozbrojeným sborům.

Policie pak může v databázi zjistit, zda patří BIS. U druhé kategorie vozů, takzvaně zakrytých, policie nezjistí, komu patří.

Turek: Nebylo nám nic zatajováno
Někteří členové komise upozornili na to, že Hojdar zcela přesně neuvedl místo a čas, kdy se kolem něj vozidla objevovala. Mělo se jednat o poslední dva měsíce a pokud jde o místa, tak o Prahu a trasu mezi Prahou a Mostem.

"To bylo velice vágně řečeno," charakterizoval informace Hojdara člen komise za ČSSD Radim Turek. Z jeho vyjádření vyplynulo, že mezi Prahou a Mostem se zmíněné vozy BIS nepohybovaly. Klas dal najevo, že kdyby Hojdar tyto údaje upřesnil, sněmovní komise by mohla v objasňování jeho případu pokračovat.

Turek byl se závěrem, že BIS v případu poslance Hojdara neporušila zákony, spokojen. "Nebylo nám nic zatajováno," řekl k postoji BIS při objasňování Hojdarovy kauzy. Dodal, že "ve vztahu k BIS může být pan Hojdar klidný".

Šéf BIS: nejsme součástí politického boje
Ředitel BIS Jiří Lang nechtěl Hojdarův případ podrobněji komentovat. Obecně jen poznamenal, že Hojdar i všichni občané země mohou být klidní. Na dotaz, zda v souvislosti s případem necítí, že je BIS zatahována do politických mocenských bojů, Lang odpověděl:

"Nebyl bych ani minutu ve službě, která by se zaplétala do politického boje. Tato služba je od toho, aby sloužila občanům... My se do politiky nemícháme, nemíchali jsme a nechceme se míchat."

Sledování popřel i Špidla
Podezřením Hojdara, že ho někdo sleduje a odposlouchává, se komise zabývala už v pátek. Klas tehdy citoval šéfa BIS Jiřího Langa, podle něhož civilní kontrarozvědka Hojdara nikdy neodposlouchávala ani zpravodajsky nerozpracovávala. - více zde

S prohlášením, že BIS Hojdara nesledovala, přispěchal o víkendu i premiér Vladimír Špidla (ČSSD). S takovým závěrem se Hojdar dříve odmítl ztotožnit. Prohlásil, že dvě auta, která ho sledovala a jejichž státní poznávací značky si zaznamenal, patřila BIS. - více zde

S podezřením, že je sledován a odposloucháván, vystoupil Hojdar poté, co v červenci na protest proti vládní reformě veřejných financí opustil poslanecký klub ČSSD. Vedení strany mu dává šanci, aby sám odešel, nebo se vrátil. - více zde

Poslanec ČSSD Josef Hojdar odpovídá na dotazy během tiskové konference své krajské organizace v Ústí nad Labem. (29. září 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video