BIS Hojdara nešpehovala, tvrdí komise

Poslanec za ČSSD Josef Hojdar prozatím neuspěl s důkazy, že ho BIS sleduje. Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby se usnesla, že o tom zatím nemá žádné důkazy. Hojdar jí předložil nalezené odposlouchávací zařízení a 14 registračních značek vozů, které ho údajně sledovaly.

Komise případ nicméně neuzavřela, od BIS si vyžádala další podklady. "Komise zatím neshledala žádné důvodné podezření, že by pan poslanec Hojdar byl sledován Bezpečnostní informační službou," shrnul Klas průběh jednání, které trvalo asi 75 minut.

"Mám nasazené policajty před domem, syn nesmí chodit do školky, manželka nesmí chodit nakupovat," shrnul svou situaci Hojdar. "Musím jet za nimi domů, kde jsem celý týden nebyl. V rodině je teď skutečně stresová situace," dodal odpoledne, kdy sněmovna hlasovala o reformních zákonech.

"Ředitel BIS Jiří Lang řekl zcela zásadní větu, že BIS nikdy pana poslance Hojdara neodposlouchávala, nikdy nesledovala ani zpravodajsky nerozpracovávala," prohlásil Klas.

Hojdara takový výsledek neuspokojil a posléze se ve sněmovně zdržel při hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Koalici to ale ohrozit nemohlo a Špidlův kabinet důvěru získal většinou 101 hlasu. - podrobnosti zde

BIS: Odposlech není náš, auta za Hojdarem jen jela do centrály
Fotodokumentaci odposlouchávacího zařízení, kterou Hojdar předložil jako důkaz, ředitel BIS odmítl. Hojdar odposlech objevil už před rokem ve své poslanecké kanceláři v Mostě. Případem se nyní zabývá i policie. - více zde

"Pan ředitel Lang zcela vyvrátil, že by toto zařízení používala BIS. Je to zařízení lacinějšího druhu, které používají většinou soukromé bezpečnostní agentury," řekl předseda komise Klas.

Seznam 14 registračních značek u ředitele BIS také nepochodil. Referentským vozům BIS podle něj patří jen dvě z nich.

Hojdar tvrdil, že za ním několikrát jely na Smíchově. Komise se ale shodla, že to není důkaz, protože nelze vyloučit, že prostě jen jely do sídla BIS, které je z centra tím směrem.

Na odposlech si stěžuje víc poslanců
Aféra s údajnými odposlechy poslanců vypukla koncem letošní zimy, těsně před třetí volbou prezidenta. Poslanci ODS Klas, Vlastimil Tlustý a Zdeňka Horníková tehdy veřejně oznámili, že telefonické hovory v jejich poslaneckých kancelářích někdo
odposlouchával - podrobnosti zde

Věcí se zabývala policie a sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů, ale nic nezjistila. ODS nicméně od té doby vytrvale útočí na premiéra Vladimíra Špidlu a vládní koalici a obviňuje je z toho, že z Česka dělají policejní stát.

Argumentují mimo jiné tím, že Špidla si v pražském sídle BIS pravidelně čte přepisy odposlechů a že jejich počet v posledních letech výrazně vzrostl. Koalice ale rozhodně odmítá, že by odposlechy zneužívala k politickému boji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video