V Poslanecké sněmovně zatím biopotraviny příliš neletí

V Poslanecké sněmovně zatím biopotraviny příliš neletí | foto: MF DNES

Biopotraviny poslance neuchvátily, vítězí chlebíčky

  • 292
Biopotraviny jdou na dračku, pochvaluje si nápad zavést ve Sněmovně prodej zdravějších pokrmů poslanec Strany zelených Ondřej Liška. O biopotraviny sice zájem je, ale zdaleka se nemohou měřit s bufetovou klasikou. Jen obložených chlebíčků snědí poslanci s pracovníky a hosty Sněmovny až několik set denně.

Lišku inspirovali jeho italští známí, kteří mu řekli, že se do tamních škol dodávají biopotraviny. "Napadlo mě, že bych se měl pokusit o něco podobného v Poslanecké sněmovně," popsal Liška zrod nápadu. Pak už stačilo vše zařídit přes vedení Sněmovny.

"Myslím, že to byl dobrý nápad, biopotraviny jdou na dračku," říká dnes. Zdůrazňuje, že mu šlo především o symboliku. "Takto dáváme jasně najevo, že biopotraviny jsou velmi důležité a má smysl je pěstovat a prodávat."

Ráno jsem měl jablko, bránil se Jandák
Pohled do parlamentní kantýny uvádí představy o stravovacích návycích zákonodárců na pravou míru. Zelení poslanci sice kupují kupříkladu bio bagetu s kozím sýrem nebo bio jogurty, jejich kolegové se ale na novinky nevrhají. Dosvědčují to i během právě probíhající schůze.

Do kantýny vbíhá poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, staví se k pultu a objednává si dva obložené chlebíčky s pořádnou porcí salámu, vajíček a majonézového salátu. "Nestihl jsem oběd, měl jsem schůzky," hlásí a dává najevo, že biopotraviny nejsou nic pro něj. "Ale ráno jsem si koupil jablko," upozorňuje. Vzápětí si zapaluje cigaretku, kterou by rád doplnil i kávou. Jenže nemůže - má hodně vysoký tlak.

Jestli něco jde na dračku, pak jsou to právě klasické obložené chlebíčky. Krabí, šunkový, hermelínový, s různými saláty, v ceně kolem jedenácti korun. "V době schůze poslanců jich prodáme kolem tří stovek za den," převádí apetit poslanců na čísla jedna z prodavaček, zatímco doplňuje regál čerstvými chlebíčky.

Biopotraviny se hůř prosazují i kvůli vyšší ceně - bageta s kozím sýrem či bio bageta s uherákem stojí 38 korun, bulka s mořskou řasou rovných třicet, bio kozí žervé přijde na 35, různé bio jogurty přijdou na 11 korun.

Testovací provoz - třicet bio baget denně
Obrat biopotravin zachraňují hlavně zelení. Pravidelně je kupují Martin Bursík i Kateřina Jacques. "Často si kupuji bagety, včera to bylo s nějakou neidentifikovatelnou hmotou," vybavuje si Jacques středeční snídani a vzápětí ujišťuje, že byla velmi chutná. "Stejně tak kozí sýr, který se ale prodává v takovém nevábném balení," dodává.

Kolik biopotravin se tedy ve Sněmovně prodá? "Denně je to například kolem třiceti bio baget, poměrně dobře se prodávají výrobky z kozího sýru. Zájem odpovídá tomu, že jde o sortiment pro určitou úzkou skupinu lidí." říká Josef Nevečeřal, který je vedoucím oddělení gastronomie Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Také Roman Žamboch z tiskového oddělení Sněmovny potvrzuje, že jde zatím o malé počty. "Na jakékoliv vyhodnocení je ještě moc brzy. Máme testovací období, kdy se nejedná o žádné velké množství zboží, proto nakupujeme biopotraviny od současných dodavatelů, kteří je mají rovněž ve své nabídce," řekl Žamboch.

Nevečeřal upozorňuje, že kromě kantýny přímo ve Sněmovně nabízejí biopotraviny poslancům ještě na dalších dvou místech, kam ale veřejnost nemá přístup. Tam si poslanci můžou koupit i bio svíčkovou, bio rýži, bio eidam i bio uherák. "Zájem ale není velký," přiznává.

Jen papír s nápiskem BIO
"Zelené potraviny" jsou navíc vidět na pultech sněmovních bufetů méně než jiné zboží. Dnes ráno v nabídce takřka chyběly. "Je to tím, že dodavatelská firma bohužel vozí biopotraviny později. Ale během dopoledne jich určitě bude dostatek," ujišťuje Josef Nevečeřal.

A když zrovna neprobíhá schůze poslanců, stává se, že zájemce o biopotraviny najde v kantýně v příslušném regálu pouze jediné - papír s nápisem NABÍDKA BIO.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video