Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biologie: držet krok s vývojem

  18:27aktualizováno  18:27
Kdybych měla zájemcům radit, jak se nejlépe připravit na přijímací zkoušky, asi bych to shrnula následovně: "nebiflujte" na poslední chvíli další kvanta faktů. Raději si zopakujte a utřiďte to, co jste (jistě velmi svědomitě) studovali na střední škole. Pokud jste studovali jinou střední školu než gymnázium, pak se ovšem snažte doplnit si základní znalosti z biologie a chemie s použitím učebnic gymnázií.

 

Další články z přílohy Vysoké školy aneb Jak složit přijímací zkoušky

Šanci mají čtyři z deseti
Co byste měli vědět, než půjdete ke zkouškám
Ekonomie: stále hodně uchazečů
Pedagogika: učit chce málokdo
Humanitní obory: umět mluvit
Medicína: těžké zkoušky i studium
Technika: látka ze střední školy stačí
Sledujte okolí i zprávy o nových objevech
V žádném případě však nezapomínejte, že člověk nezískává vzdělání jen ve škole, a všímejte si přírodovědně zajímavých objektů ve světě kolem sebe i zpráv o nových objevech v oborech s biologií souvisejících.

U nás - na biologické fakultě - lze studovat studijní program biologie s nejrůznějšími obory a specializacemi. Přijímací zkoušky jsou zpravidla z biologie a z chemie v rozsahu gymnaziálního učiva. Z toho vyplývá, že literaturou dostačující ke kvalitní přípravě na přijímací zkoušky jsou učebnice biologie a chemie pro gymnázia.

Testy rozdělí studenty do skupin
Přijímací zkoušky mají dvě fáze. V první fázi vyplní uchazeči základní testy. Při přípravě na ně by se uchazeč měl zaměřit na rozvinutí schopnosti formulovat jednoznačně nejdůležitější fakta vztahující se k dané otázce.

Po vyhodnocení první fáze přijímacích zkoušek jsou uchazeči rozděleni na tři skupiny: první skupinu tvoří uchazeči, kteří byli výjimečně úspěšní již v první fázi - tito uchazeči jsou po této první fázi přijati ke studiu; druhou skupinu tvoří uchazeči, kteří naopak byli málo úspěšní - tito uchazeči nepostupují dále do druhé fáze zkoušek; třetí skupina uchazečů je podrobena další den druhé fázi přijímacích zkoušek.

Druhá fáze: písemné pojednání o osmi tématech
Tato druhá fáze je také písemná a úkolem uchazeče je pojednat formou krátkého souvislého textu o osmi předložených tématech z botaniky, zoologie, fyziologie, buněčné biologie a genetiky, ekologie, logiky, chemie a všeobecného přehledu.

Výjimkou jsou přijímací zkoušky na studijní program biofyzika: do základních testů první fáze je ještě zařazen test z fyziky (výpočet příkladů na středoškolské úrovni) a upraven (zmenšením rozsahu) test z biologie a do druhé fáze je přidána ústní zkouška z fyziky.

Chceme spíše studenty, kteří si umí spojit fakta
Naše fakulta nevydává žádná speciální skripta pro přípravu na přijímací zkoušky.Věříme, že intenzivní učení se faktů po dobu několika týdnů před přijímacími zkouškami nenahradí postupné "vsakování" vědomostí  a rozšiřování rozhledu v průběhu celého předchozího studia.

Přestože studium biologie je jistě náročné na paměťovou složku osobnosti, máme spíše zájem o studenty schopné zobecňovat a chápat vzájemnou provázanost jednotlivých faktů i  oborů potřebných  při studiu biologie i k další práci v biologických oborech.


Ukázka testu z biologie
(ukázky z publikace Model přijímací zkoušky k pregraduálnímu studiu na fakultách Univerzity Karlovy)

1. Mezi charakteristické znaky žahavců patří:
a) schopnost rozmnožovat se pomocí gemulí
b) otevřená cévní soustava
c) rozptýlená nervová soustava
d) nepravá druhotná dutina tělní - schizocoel

2. V generaci F2 existuje 64 potomků (P: AABB x aabb). Kolik potomků je homozygotně dominantních pouze ve znaku (A,a), neuvažujeme-li letální efekt?
a) 9
b) 12
c) 16
d) 24

3. Mezi nehomologické (analogické) znaky patří:
1/ křídlo ptáka a přední noha psa
2/ tvar těla žraloka a delfína
3/ komorové oko hlavonožců a člověka
4/ křídlo vážky a křídlo orla

Které tvrzení je správné?
a) tvrzení 2 a 4
b) tvrzení 1, 3 a 4
c) tvrzení 2, 3 a 1
d) všechna tvrzení jsou správná

4. V panmiktické populaci byla zjištěna frekvence recesivní alely r znaku (R,r) q=0,7. Jaký je podíl heterozygotů v této populaci?
a) 9%
b) 21%
c) 42%
d) 49%

5. O gametofytu rašeliníku lze tvrdit, že:
a) je rozlišen v rhizoidy, kauloid a fyloidy se žebrem
b) je rozlišen ve štět a tobulku
c) v hyalocystách fyloidů se hromadí voda
d) neliší od sporofytu

6. Pokud nepodmíněné reflexy dlouhou dobu neposilujeme, pak:
a) trvale vymizí
b) vymizí, ale posilováním se znovu vytvoří
c) pouze vyhasínají (tedy jsou utlumeny)
d) žádným způsobem nezmění

7. Mutageny:
a) jsou geny, které způsobují mutace
b) zvyšují četnost mutací
c) jsou geny postižené mutací
d) správně je a) i b)

8. Mitochondrie jsou:
a) organely buňky účastnící se procesu dýchání
b) organely buňky účastnící se fotosyntézy
c) organely účastnící se anaerobní glykolýzy
d) organely, v nichž se v zelených buňkách ukládají asimiláty

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Stát zaplatí stranám za hlasy voličů 482 milionů. Nejvíc ztratila ČSSD

Politické strany a hnutí si letos přijdou díky hlasům voličů na 482 milionů korun ze státní kasy. Peníze se rozdělí mezi deset uskupení, která získala alespoň...  celý článek

Ilustrační foto
Déšť nepustí slunce na oblohu, na horách může o víkendu sněžit

V povolebním týdnu skrze mraky nepronikne příliš slunečních paprsků. Zato při častých přeháňkách přijdou vhod deštníky. V úvodu teploty vystoupí maximálně...  celý článek

Politici přicházejí na povolební vyjednávání do Poslanecké sněmovny (22. října...
Babiš oťukává partnery. Přijal komunisty, Gazdíka i sociální demokraty

Zástupci hnutí ANO mají za sebou první schůzky o povolebním uspořádání Sněmovny. V průhonické Sokolovně se již ukázal předseda komunistů Vojtěch Filip či...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.