Bin Ládinovi i Umarovi se daří dobře

  • 223
Islámský radikál Usáma bin Ládin i nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar jsou naživu a vede se jim dobře. Oznámil to zástupce talibanského velvyslance v Pákistánu Sohail Šahín, který zároveň popřel zprávy o sporech ve vedení afghánského vládního hnutí. Šahín řekl Reuters Television, že ministr zahraničí Talibanu Mutavakkil je v Afghánistánu a odmítl tak zprávy, že opustil zemi kvůli sporům s Umarem.
Prezident Bush návrh Talibanu okamžitě odmítl. Zopakoval své dřívější prohlášení, že Usáma bin Ládin musí být vydán bezpodmínečně.

"Spojil jsem se s ministerstvem zahraničí v Kábulu a řekli mi, že Vakíl Ahmad Mutavakkil je tam. Popřeli také zprávy o jakýchkoli sporech," podotkl Šahín.

Oficiální tisková agentura Spojených arabských emirátů WAM napsala s odvoláním na zdroje v Islámábádu, že Mutavakkil přicestoval v neděli do pákistánského Islámábádu. Podle WAM možná Mutavakkil opustil řady Talibanu kvůli sporům s Umarem.

Katarská televizní stanice Al-Džazíra oznámila, že Mutavakkil přiletěl na nečekanou návštěvu Spojených arabských emirátů. Oficiální zdroje v Abú Zabí to ale tiskové agentuře AFP popřely.

Taliban chtěl opět jednat, Bush odmítl
Taliban přišel s novou nabídkou, že by mohl vydat vůdce teroristické organizace Al-Kajda Usámu bin Ládina do neutrální země, pokud USA přestanou s leteckými útoky na Afghánistán a dodají přesvědčivé důkazy o Ládinově vině za teroristické útoky v USA.

"Když Amerika ustoupí od současné politiky, pak jsme ochotni jednat. Ta země však nesmí být pod vlivem USA," prohlásil v Dželálábádu vicepremiér Abdul Kábir, který je třetím nejmocnějším mužem v Afghánistánu.

Dosud Taliban tvrdošíjně odmítal bin Ládina vydat. Jediné, co připouštěl, byla možnost, že kdyby USA dodaly důkazy o Ládinově vině za teroristické útoky 11. září, bude ho soudit islámský soud v Afghánistánu. O tom však Američané nechtěli ani slyšet.

Kábirovy návrhy nepředstavují zásadní obrat, ale jejich načasování a fakt, že s nimi vysoký činitel Talibanu přišel při setkání se zahraničními novináři, může naznačovat, že hnutí hledá cestu, jak se dostat po týdnu bombardování z nynější krize, napsala agentura AP.

Kábir hovořil při improvizované tiskové konferenci se 17 zahraničními novináři, kterým Taliban umožnil návštěvu afghánské vesnice u Dželálábádu, jež byla zničena údajně při amerických náletech.

Hrozí rozkol uvnitř hnutí?
Některé zprávu už začínají hovořit o tom, že afghánskému vládnoucímu hnutí možná hrozí rozštěpení na dvě frakce. Talibanský ministr zahraničních věcí Wakíl Ahmad Muttawakil přicestoval na návštěvu Pákistánu a podle zdrojů saudskoarabské agentury WAM "může reprezentovat separatisty v řadách Talibanu". Příčinou rozkolu uvnitř hnutí mají být údajně rozpory s duchovním vůdcem Muhammadem Umarem.

Agentura WAM dodává, že v Pákistánu je nyní i zástupce bývalého afghánského krále Muhammada Záhira šáha. Ten by měl s ministrem Muttawakilem zřejmě hledat cestu k vytvoření přechodné vlády v Afghánistánu, která by "zastupovala všechna afghánská hnutí a etnické skupiny".

Taliban ovšem důrazně popřel, že by v jeho řadách hrozil rozkol. Dementoval také zprávu saudskoarabské agentury WAM, že jeho ministr zahraničí Wakil Ahmad Muttawakil odcestoval do Pákistánu, aby se zde sešel se zástupcem bývalého krále Záhira šáha. "Je to jen propaganda našich nepřátel. Jako všichni naši vůdci je i Muttawakil oddaný nejvyššímu vůdci Umarovi," řekl talibanský konzul v Pákistánu Mohammad Zahid Jan Agha

Taliban sliboval tvrdou lekci
Nejvyšší vůdce afghánského vládního hnutí Taliban mulla Muhammad Umar přitom ještě v sobotu sliboval Spojeným státům "ještě tvrdší lekci", než jakou dostala v Afghánistánu sovětská armáda. Vyplývá to z rozhovoru s Umarem, který otiskl saúdskoarabský list Al-Watan. Je pravda, že jsme ještě nezačali skutečnou válku proti Spojeným státům kvůli tomu, že mají technologickou převahu, řekl Umar v rozhovoru, který poskytl listu po telefonu. Ale, s pomocí boží, nechystáme jim uvítání květinami, dodal.

Dostanou ještě tvrdší lekci, než jakou dostali Rusové, uvedl v narážce na sovětskou vojenskou intervenci v Afghánistánu, která skončila v roce 1989 sovětským neúspěchem. Umar také znovu odmítl vydat Spojeným státům islámského radikála Usámu bin Ládina, který je hlavním podezřelým ze zosnování zářijových atentátů v USA.

Jestli má Washington důkazy o bin Ládinově podílu na útocích a je si jimi jist, může nám je předat a my jsme připraveni ho soudit v Afghánistánu, uvedl Umar. Znovu potvrzuji, že jsme připraveni zorganizovat proces za přítomnosti pozorovatelů z Organizace islámské konference a ze západních zemí, prohlásil. Když však Spojené státy náš návrh ignorují, ponižují naše islámské právo šaríu, uvedl a vyjádřil přesvědčení, že "probíhající válka není vedena proti bin Ládinovi, ale má zničit islámský stát v Afghánistánu"..

AKTUÁLNÍ ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Al-Kajda: nelétejte a vyhněte se mrakodrapům

Taliban hrozí kolaborantům smrtí
Podle Umara vyvolaly nálety rozsáhlé ztráty na životech a hmotné škody, když byly zasaženy mešity, nemocnice a obytné čtvrti. "Barbarské" bombardování nijak neoslabilo odhodlání talibanských jednotek bojovat s USA, řekl. Šéf Talibanu současně popřel, že by někdo z jeho rodiny byl při nynějších amerických náletech zabit, i když připustil, že jeho dům byl zasažen. V narážce na snahy Západu spolupracovat s opozičním Severním spojenectvím a s bývalým afghánským králem Muhammadem Záhirem šáhem Umar řekl, že "osudem každého kolaboranta bude smrt".

Talibanští ozbrojenci se připravují k boji.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video