Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 1998.

Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 1998. | foto: AP

Usámu maskoval kovbojský klobouk. Policii zaujal jen svou rychlou jízdou

  • 27
Téměř deset let se vůdce teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin skrýval v Pákistánu, aniž by ho někdo odhalil. Podle pákistánské vyšetřovací zprávy, kterou zveřejnila televize al-Džazíra, za to může "neschopnost a nedbalost" tamních úřadů. Dokument popisuje i bin Ládinův život na útěku.

Zpráva nezávislé komise popisuje vážná pochybení pákistánských bezpečnostních služeb, které neodhalily teroristův pobyt na pákistánském území ani chystanou americkou akci na jeho zadržení, při které 2. května 2011 zemřel. Bin Ládinův konec z rukou amerického komanda označila za "zločinný akt vraždy".

Vyšetřovací zpráva o 336 stranách zřejmě vznikla již před několika měsíci, až nyní se však dostala na veřejnost. "Abbottábádská komise" (pojmenovaná podle místa amerického zásahu na teroristovo dopadení) vyslechla více než dvě stovky svědků včetně tří vdov po bin Ládinovi, šéfa pákistánských tajných služeb a dalších vysokých úředníků.

Usáma se v Pákistánu skrýval léta. Kryli ho, zlobí se USA

Zpráva kritizuje pákistánskou vládu a armádní velení za "nedbalost a neschopnost na téměř všech úrovních", podle komise šlo o "kolektivní selhání vojenských úřadů, zpravodajských služeb, policie a civilní správy".

Komise sice nenašla žádnou oporu pro nařčení, že by Pákistán spolupracoval s teroristickou sítí, nicméně nevyloučila možnost jistého "nadržování" či "tichého souhlasu". Zpráva jako jeden z klíčových faktorů popisuje, že náboženství zastínilo pocit odpovědnosti, upozorňuje Washington Post.

Maskoval se kovbojským kloboukem

Dokument popisuje i život bin Ládina a jeho společníků na útěku. Několik let cestoval po severozápadním Pákistánu, dva roky strávil ve velkém domě se třemi ložnicemi v Haripuru. Do Abbottábádu, svého posledního bydliště, se měl přesunout v roce 2005. O tomto místě pobytu pákistánské úřady údajně vůbec nevěděly.

"Žili extrémně skromně a nikdy se nepředváděli na veřejnosti," tvrdí zpráva o životě uprchlíků. Podle vdov si bin Ládin při pochůzkách nasazoval kovbojský klobouk, aby se vyhnul odhalení.

I tak je podle komise nepochopitelné, že si nikdo ze sousedů, místních úředníků, policistů či zpravodajců po celých šest let nepovšiml opevněné usedlosti s ostnatým drátem, nalézající se asi kilometr od ostře střežené prestižní vojenské akademie. Samotného bin Ládina údajně jednou zastavila policie kvůli rychlé jízdě, ale strážníci ho nepoznali a propustili.

Viníci by se měli omluvit

USA o svém plánu na bin Ládinovo dopadení pákistánskou stranu vůbec neinformovaly z obavy, že by tento plán byl vyzrazen. Dřívějšími podezřeními USA o tom, kde se bin Ládin ukrývá, se Pákistán odmítl zabývat. O tříhodinové akci amerických vrtulníků se prezident Zardárí dozvěděl až o několik hodin později.

Americký zásah, který Pákistán považuje za narušení své suverenity, umožnilo podle zprávy nesprávné a zastaralé vyhodnocování bezpečnostních a strategických hrozeb. I když komise přímo nejmenuje hlavní viníky selhání, je podle ní zjevné, o koho se jedná. Tito lidé by se měli zachovat čestně a oficiálně se omluvit, píše se ve zprávě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video