Šéf al-Káidy Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 2001

Šéf al-Káidy Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 2001 | foto: AP

Bin Ládin jen čekal na smrt uprostřed hašteřivých žen, tvrdí Pákistánec

  • 70
Své poslední roky žil obávaný Usáma bin Ládin úplně izolovaný od hnutí al-Káida, které založil. Podle pátrání vysloužilého pákistánského brigádního velitele Šaukata Kádira byl Ládin pouze stárnoucí muž, který jen čekal na den, kdy ho někdo zradí a prozradí Američanům.

Podle tajné služby vypadal bin Ládin starší než na jeho 54 let, zřejmě trpěl ledvinovými a žaludečními problémy a v rodině panovaly obavy i o jeho duševní zdraví. Zpráva bývalého pákistánského velitele vykresluje nejhledanější osobu světa posledního desetiletí jako smířeného staříka, který bojuje se stářím a demencí obklopen svými hašteřícími se ženami.

Bin Ládin neskončil v moři, ale v USA,

psal šéf zpravodajců

Kádir investoval do průzkumu posledních okamžiků bin Ládina více než pět tisíc dolarů. Celé měsíce trávil rekonstrukcí událostí, navštívil ještě před zbořením jeho třípodlažní dům v Abbottábádu a dostal se i k dokumentům pákistánské tajné služby. Ta po americkém zásahu vyslýchala teroristovu nejmladší ženu.

Lze těžko soudit, nakolik jsou výsledky Kádirova vyšetřování věrohodné. Některé části jeho materiálů totiž připomínají úryvky z turecké telenovely.

První žena a poslední úkol

Ve vile, kam se bin Ládin nastěhoval v polovině roku 2005, žilo až 28 lidí. Z toho tři bin Ládinovy ženy, osm dětí ve věku od tří do 24 let a pět vnoučat. Obávaný terorista žil ve třetím poschodí se svou nejmladší jemenskou ženou. Jeho druhá manželka bydlela ve vedlejší místnosti.

Tři vdovy

Trojice vdov po zabitém Usámu bin Ládinovi byla v Pákistánu obžalována z nezákonného vstupu do země a z nelegálního pobytu v zemi. Ve čtvrtek to oznámila agentura AP s odvoláním na zdroje z pákistánského ministra vnitra. Trojice žen je ve vazbě od loňského května, kdy bin Ládina zlikvidovalo americké komando ve městě Abbottabád.

Zdroj: ČTK

Počátkem roku 2011 se do domu překvapivě nastěhovala Usámova první a nejstarší žena. Podle Kádira byl zbytek rodiny přesvědčen, že právě první manželka hodlá bin Ládina zradit.

Její nečekaný příchod rozrušoval v první řadě nejstaršího bin Ládinova syna, který se jí neustále ptal, proč přijela. "Mám ještě jeden poslední úkol, který musím pro svého manžela vykonat," prý říkala. Bin Ládin, který byl přitom velice podezíravý, této odpovědi nepřikládal žádný význam.

Podle zpráv vyšetřování bral zakladatel al-Káidy její příjezd a podivná slova úplně bez emocí. Většinu času prý jen zíral do prázdna a stěžoval si na špatný zdravotní stav. Jediné, na čem mu zřejmě záleželo, byla jeho rodina, kterou se snažil několikrát přesvědčit, aby úkryt v Abbottábádu opustila. Nikdo však nechtěl odejít bez něj.

Sídlo byla nepromyšlená past

Prohlídka domu Kádira prý notně překvapila tím, jak bylo poslední bin Ládinovo útočiště zranitelné. Terorista, který se od útoků z 11. září 2011 proti USA skoro neustále přesouval hlavně v Pákistánu, se nestaral o to, aby měl nějaké sklepení, zabezpečovací systém a únikovou cestu. "Pro případ útoku to byla smrtelná past," podotkl Kádir.

Obavy bin Ládinovy rodiny z nejstarší manželky nepotvrzují informace Ústřední zpravodajské služby (CIA). Ta bin Ládina vypátrala díky sledování jeho kurýra, který zajišťoval spojení s ostatními radikály a který ve vile se svou rodinou bydlel také.

Usáma bin Ládin byl dopaden téměř deset let po osudovém 11. září 2001 začátkem loňského května, kdy do jeho tajného domu vtrhlo americké komando. Během akce byl zabit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video