Bin Ládin je jako Rambo

  • 17
"Je jako Rambo... a navíc umí fakt dobře mluvit," říká o nejhledanějším teroristovi světa bin Ládinovi mladík ze Spojených arabských emirátů. Rašíd, který studoval v USA, připodobňuje muže zodpovědného za atentáty z 11. září k hrdinovi z hollywoodského akčního filmu osmdesátých let. "Amerika ho zapudila a teď přišel čas odplaty. To samé udělali Rambovi," vzpomíná muž na zahořklého veterána z Vietnamu.

Ať už je to jeho projev, vzpoura proti autoritám či vzhled, něco na tomto saúdskoarabském rebelovi dobře situovanou mládež z ropných velmocí přitahuje. A to i přesto, že většinou odsuzují útok na New York a Washington i bin Ládinovu interpretaci islámu.

Zvolil si svou cestu
"Líbí se mi jeho oddanost a obětování se svému poslání," říká i jednadvacetiletý Kuvajťan Bádir Šabán. "Zvolil si vlastní cestu," tvrdí jeho kamarád a dodává: "Usáma je pro většinu Kuvajťanů mého věku jakýmsi symbolem. Jeho činy za něco stojí. Ale západní svět ho rád představuje jako ďábla a zloducha."

ON-LINE REPORTÁŽ
31. října 2001

Mladíci v oblasti vycházejí ze stejných poměrů jako milionář Usáma - černá ovce bohaté rodiny. "Podporuji ho, protože brání islám a protože je v tomto boji sám," říká saúdskoarabský student Chálid Fahad Chálid. "Jaké mají proti němu důkazy? Nemám nic proti Američanům v Saúdské Arábii, ale chápu, proč se mu to nelíbí."

Je to dobrý politik
"Protiví se mi jeho náboženský extremismus a jeho nepochopení islámu," tvrdí sedmadvacetiletý bahrajnský učitel. "Na druhou stranu je to však muž, který si věří. Je odvážný a přemýšlivý. Je skutečný politik a své záměry má předem dobře naplánované."

Afghánistán neláká
I přes své nadšení osamělým bojovníkem by však bohatí mladíci, kteří zbožňují rychlá auta, McDonalda a západní hudbu, pohodlný život za Afghánistán nevyměnili.

"Jsem zvyklý na jistý životní luxus jako třeba auto a nechci, aby mi někdo přikazoval, jak se mám oblékat a kam chodit. To by mi nebylo příjemné," říká pětadvacetiletý Kuvajťan. "Jsem spokojený s tím, jak se tady v Kuvajtu máme," dodává.

Ani extremistický talibanský výklad islámského práva šaría není zámožné mládeži vlastní.

"Říkají, že je to dokonalá vláda islámu, ale afghánské ženy se nesmějí vzdělávat a musí si zakrývat dokonce i oči a omluvou pro to vše je islámské právo," zlobí se Šabán.

Potřebujeme symbol, tvrdí analytik
I když jsou jejich země v boji s terorismem spojenci Spojených států, většina Arabů USA i nadále odsuzuje za jejich blízkovýchodní politiku.

"Než jsem ho viděl v televizi, myslel jsem si, že to, co provedl v New Yorku, je zbabělé. Ale vysvětlil mi, že jednal podle zásady oko za oko, zub za zub," obhajuje bin Ládina mladík ze Spojených arabských emirátů. "Američané zabili mnoho Iráčanů a nechali Izraelce zabít spoustu Palestinců," dodává.

"Chápeme ho jako symbol," objasňuje kuvajtský analytik. "Jak si myslíte, že se cítíme, když vidíme, jak jsou zabíjeni Palestinci a nikdo jim nepomáhá? To není podpora bin Ládinovi, to je potřeba symbolu, přestože s tímto teroristou lidé plně nesouhlasí."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video