Bílý dům, sídlo amerických prezidentů ve Washingtonu.

Bílý dům, sídlo amerických prezidentů ve Washingtonu. | foto: AP

Pojďme si o špionech povídat mimo média, vyzval Němce Bílý dům

  • 63
Bílý dům vyzval Německo, aby špionážní aféru neřešilo přes média. Americký tisk i někteří politici považují reakci Berlína, který dokonce vyhostil zástupce amerických tajných služeb v Německu, za nepřiměřenou.

Americká vláda vyzvala Německo, aby svůj hněv kvůli špionážní aféře neventilovala ven. "Všechny různice, které máme, se dají nejlépe řešit přes stávající interní kanály, a ne přes média," přihlásil v pátek mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Dodal, že prezident Barack Obama si váží spolupráce mezi německými a americkými tajnými službami.

Německo-americké vztahy aféra se dvěma muži podezřelými ze špionáže pro Spojené státy výrazně zasáhla. Už ve čtvrtek kvůli ní Berlín vyhostil šéfa amerických tajných služeb, který působil v Německu, což média označují za bezprecedentní krok.

Bílý dům, který se k aféře téměř nevyjadřuje, už ve čtvrtek ale zdůraznil naléhavou potřebu pokračovat v úzké a všestranné spolupráci obou zemí.

Americká média ostrou reakci Berlína kritizují. Deník Wall Street Journal v pátečním komentáři Wall psal o "umělém rozhořčení". Německo podle listu dobře ví, že i spřátelené země u sebe navzájem provádí špionáž.

List poukázal na skutečnost, že Německo má například s Ruskem a Íránem bližší vztahy než většina ostatních západních států. "USA musí těmto vztahům rozumět, a k tomu potřebuje tajné služby. USA by jednaly nezodpovědně, kdyby nesledovaly německé vládní úředníky," napsal deník.

Předseda výboru pro tajné služby v americké Sněmovně reprezentantů Mike Rogers označil vyhoštění šéfa tajných služeb v Německu za "záchvat vzteku" německé vlády.

"To je něco, co bychom čekali od Rusů, Íránců a Severokorejců, a ne od Němců," řekl Rogers v pátek televizi CNN. Zdůraznil, že americké tajné služby dodaly těm německým informace, které mohly zachránit životy Němců.

Vyhoštění zástupce CIA v Německu podle Rogerse neodpovídá "chování dospělého". Zároveň americký zákonodárce Němcům vytkl, že naopak íránské či ruské špiony ve své zemi údajně tolerují.

Německý ministr: Aféra ohrožuje dohodu o volné zóně obchodu

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas v rozhovoru pro dnešní vydání listu Kölner Stadt-Anzeiger naznačil, že aféra ohrožuje i chystanou dohodu o zóně volného obchodu mezi EU a USA. "Pro takovou dohodu potřebujeme minimální míru společenského souhlasu v Německu. A ten v tuto chvíli kvůli špionážní aféře vyprchává," řekl ministr.

Vláda kancléřky Angely Merkelové podle pátečních informací deníku Bild vyzvala německé tajné služby, aby omezily spolupráci s americkými rozvědkami jen na nezbytné minimum. Mluvčí vlády Steffen Seibert informaci nepotvrdil s odůvodněním, že se nemůže vyjadřovat k operativní činnosti tajných služeb. Zdůraznil však, že bezpečnostní spolupráce Německa se Spojenými státy je "nevyhnutelná".

V posledních dvou týdnech byl v Německu zadržen pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND) podezřelý z toho, že jako dvojitý agent dodával informace Spojeným státům. Německá prokuratura navíc zahájila vyšetřování proti pracovníkovi ministerstva obrany, který je rovněž podezřelý ze špionáže pro USA.

Už předtím přitom německo-americké vztahy pošramotila aféra kolem masového sledování elektronické a mobilní komunikace americkou tajnou službou NSA, jejíž pozornosti údajně neunikl ani mobilní telefon kancléřky Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video