Bílý dům vysvětluje načasování poplachu

  • 119
Kolem víkendového zvýšení bezpečnostní pohotovosti v USA se roztáčí spirála pochybností. Americké úřady v čele s Bílým domem musí veřejnost přesvědčovat, že měly ke kroku vážné důvody. Kritici jim ale vytýkají, že příčiny rozhodnutí byly politické, a nikoli národní.

Oponenti totiž viní George Bushe, že po vzoru filmu Vrtěti psem zastírá vlastní problémy vyfabulovanými událostmi.

Demokrati viní Bushe z populismu
Jistou logiku by to mělo, protože po demokratickém konventu patřily přední stránky amerických deníků Johnu Kerrymu a přestože jeho projev na sjezdu nebyl stoprocentně přesvědčivý, podle volebních průzkumů jeho náskok před Bushem posílil.

Pokud by tedy hypotézy některých komentátorů a demokratických zástupců byly pravdivé a George Bush nechal zvýšit bezpečnostní pohotovost dílem kvůli vlastní propagaci, tento krok mu skvěle vyšel, neboť od neděle je ohrožení Washingtonu a New Yorku zpravodajskou událostí číslo jedna.

"Nabyl jsem dojmu, že pokaždé, když se přihodí něco, co úplně nesedí prezidentovi, vytáhne svůj oblíbený trumf, kterým je terorismus," citoval list Washington Post Howarda Deana, neúspěšného uchazeče o demokratickou nominaci pro listopadové prezidentské volby.

Kerry zůstává opatrný
Jenže na rozdíl od něj, který nemá až tolik co ztratit, se John Kerry, Deanův přemožitel, na tenký led bezpečnostních polemik nepouští a odmítl poskytnout novinářům jakékoli kritické stanovisko.

Jednak proto, že sám Kerry se podle informací deníku New York Times podílel na víkendových jednáních v Bushově Oválné pracovně, kde se právě o informacích tajných služeb diskutovalo, jednak proto, že si moc dobře uvědomuje, jak je terorismus vrtkavá otázka v očích běžných Američanů.

Jestli je v něčem George Bush silný, je to právě boj proti terorismu. Ne náhodou vybral stávající prezident jako místo, kde se bude konat republikánský konvent, newyorskou halu Madison Square Garden, která leží nedaleko Ground Zero. "Společně musíme čelit hlavní výzvě: Postavit se terorismu a pokusit se zlepšit ekonomickou stránku." Tak zní motto Bushovy kampaně.

Bushovi lidé rozhodnutí ospravedlňují
Existuje ale pochopitelně řada zastánců zvýšení stupně pohotovosti, kteří demokratické stížnosti odmítají. Ministr vnitřní bezpečnosti USA mimo jiné prohlásil, že na jeho ministerstvu se starají o bezpečnost, a ne o politiku.

Také mnoho expertů a pracovníků Bushovy vlády předním americkým deníkům potvrdilo, že obavy jsou oprávněné, a to bez ohledu na fakt, že většina informací, které je způsobily, je několik let stará. - více zde

"Měli bychom si uvědomit, že tohle je ukázka toho nejdetailnějšího zmapování nějakého území Al-Kajdou, která se nám dosud dostala do ruky," řekl listu Chicago Tribune ministr Tom Ridge.

Jak dlouho agentury o datech věděly?
O tom ale vlastně nikdo nepochyboval. Většina výtek směřovala k tomu, že se jedná o informace tři roky staré. Otazník vyvolává také skutečnost, že Pákistán uvedl jako datum zadržení Muhamada Khana, od nějž data pocházela, 13. červenec. A Bushova vláda reagovala až na konci měsíce. - více zde

Michael Greenberger z Marylandské univerzity, který se zabývá národní bezpečností, se v rozhovoru pro Washington Post pozastavil právě nad touto "záhadou". Navíc považuje za zvláštní, že o dataci informací Al-Kajdy se pomlčelo a administrativa ji přiznala až se zpožděním poté, co Bush oznámil svůj plán na rekonstrukci organizace tajných služeb USA.

Pro většinu běžných občanů Spojených států ale momentálně není zdaleka tak důležité, proč a jak se vlastně rozhodovalo o zvýšení stupně pohotovosti, jako to, kdy se vše vrátí k původnímu stavu, tedy na žlutý stupeň.

Na značné nepohodlí si podle reportéra Los Angeles Times stěžují především obyvatelé Washingtonu, který je coby politický mozek USA doslova prošpikován kontrolami a všemožnými zpřísněními. 

"Tohle není mrtvé město, nehybný kus betonu! Je to živé město a dýchající město!" Rozčiloval se údajně na tiskové konferenci washingtonský starosta Anthony Williams. "Nemůžeme přece donekonečna zavírat ulice a nechávat tady umírat obchod," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video