Bílý dům dělí názory na válku

  • 37
Ačkoli irácká válka je v běhu ani ne dva týdny, na povrch vyplouvají názorové rozdíly jak uvnitř Bushovy administrativy, tak mezi ní a předními členy Republikánské strany včetně bývalých vysokých činitelů vlády.

Jak včera napsal list Washington Post, kritika zvenčí směřuje zejména na mocný triumvirát, který je považován za hnací motor války: viceprezidenta Dicka Cheneyho, ministra obrany Donalda Rumsfelda a jeho náměstka Paula Wolfowitze.

Deník naznačuje, že mezi hlavní kritiky patří Brent Scowcroft, bývalý poradce pro národní bezpečnost prezidenta George Bushe seniora, a někdejší ministr zahraničí James A. Baker.

"I generálové reptají proti způsobu, jakým Bílý dům vede válku," uvedl jeden zdroj listu.

Scowcroft, který nyní vede prezidentův poradní výbor pro zpravodajské služby, si prý za svou veřejnou kritiku toho, jak USA přistupují k Evropě, NATO a OSN, vysloužil omezený přístup do Bílého domu.

"Bush má špatné rádce"
Někdejší vysocí představitelé republikánských vlád se proto snaží v zákulisí přesvědčit prezidenta George Bushe, že rady, které od této trojice dostal a stále dostává, jsou špatné, a dokonce škodlivé pro dlouhodobé americké zájmy.

Poukazují zejména na prohlášení Cheneyho a ostatních, kteří ještě před pár dny mluvili o tom, jak snadná bude irácká válka, jak Iráčané budou Američany srdečně vítat a jak rychle Saddámův režim zkolabuje.

Bývalý člen vlády, kterého list nejmenuje, jen podotkl, "zda se prezident aspoň nyní poučil, jaká zavádějící doporučení dostal".

Jiní činitelé se obávají, že nasazení relativně nízkého počtu vojáků do začátku operace bylo nešťastné a vycházelo z mylného předpokladu, že se Irák rychle zhroutí.

Diplomaty zase straší představa poválečné diplomacie: bude-li prováděna necitlivě, jen dál prohloubí propast mezi Amerikou a jejími spojenci i mezinárodními institucemi.

Výjimečné postavení ve vládě zaujímá Colin Powell, který se v minulosti mnohokrát ocitl v opozici vůči "triumvirátu".

I když i Powell podpořil plán operace, je kritiky vnímán jako člověk, který se snažil vytvořit co nejširší mezinárodní koalici, jako byla kdysi v době války v Perském zálivu.

Tehdy Powell zformuloval doktrínu, která je po něm pojmenována: mají-li USA zvítězit v konfliktu, musí nasadit masivní, rozhodující síly, musí jasně formulovat své cíle a zajistit si veřejnou podporu. "Rumsfeld chce Powellovu doktrínu pohřbít," prohlásil jeden z Bushových poradců.

Na Powellovu obranu rezolutně vystoupil i George Bush senior. "Nenávidím kritiku vůči Powellovi, ať je to odkudkoli," řekl v posledním čísle Newsweeku.


Video