Bílý beránek načas zmizel, ale zase se vrátil

Malá Strana - Staré město už existovalo, když v roce 1257 Přemysl Otakar II. pod svým sídlem - Pražským hradem - dal s pomocí německých kolonistů, které do Prahy povolal, založit další město. Počátkem 14. století se ujal název Menší Město. Za vlády Karla IV. přibylo Nové Město. Všechna města se pak vyvíjela ve vzájemné symbióze, ale zároveň i se svými charakteristickými zvláštnostmi a odlišnostmi. Na počátku 15. století se vžil pro osídlení na levém břehu Vltavy název Malá Strana, který mu zůstal už natrvalo.

Nutno ještě podotknout, že se používal - a používá - i přídomek zasněné město, ale ten zůstal jen poetům a milovníkům neobyčejného půvabu malostranských uliček a střech. Původní Malá Strana byla ovšem mnohem menší než dnes - rozkládala se na pouhých dvaceti hektarech, zatímco dnes dosahuje rozlohy 1,3 čtverečního kilometru. Postupem času se totiž k městu začaly připojovat různé církevní majetky a několik osad a vsí.

Projdeme celou Nerudovkou a vejdeme do ulice Úvoz, která na ni navazuje za Radnickými schody. Po dlouhém stoupání se rádi zastavíme - naším cílem je dům s číslem 12 - U bílého beránka. Zdejší domovní znak se tak trochu vymyká našim dosavadním zvyklostem. Komu se zdá, že nevypadá středověce, má úplnou pravdu - sochař Vincenc Vingler jej vytvořil před necelými pětatřiceti lety. Dnes je dům obydlen, jmenovky nájemníků však u vchodu chybí. Beránků nejrůznějších barev, tvarů a velikostí bývalo na pražských domech celé stádo. V četnosti zvířat si na mercích udržují třetí místo, hned po lvech a jelenech. Ovce se na štít pro svou bázlivost, pošetilost a vrtkavost jaksi zřejmě nehodila. Zato beran, symbol síly a plodnosti, byl uznáván odjakživa. Koneckonců, beran či lépe řečeno skopec, je i ve zvířetníku prvního jarního měsíce. Pro dávné pastevce byl posvátný. Středověký agnus Dei, beránek Boží, držel kalich, kříž nebo korouhev. V pohanských dobách sloužil coby oběť k usmíření tehdejších božstev.

Bílý beránek na domě v Úvoze to neměl jednoduché. Je sice uváděn v kronice z počátku 17. století jako domovní znak, ale v jiných knihách o něm není ani zmínka. Asi měnil podobu, což dokazuje skutečnost, že v roce 1912 po něm zbyla jen plastika hlavy, a i ta byla nakonec z domu odstraněna. V modernější verzi se tedy nakonec zase vrátil na své místo - a to je dobře. Další znamení jsou v Úvoze na domech U zeleného hroznu, U bílého jablka, U zrcadla, U tří zlatých růží, U černého kříže, U zlaté obruče, U zlaté hvězdy, U kamenného sloupu, U tří zlatých sekyrek.

Jestliže sejdeme po schodech na Jánském vršku, dostaneme se do klidných, bizarních uliček, z nichž zejména večer za svitu pouličních lamp, přímo dýchá tajemno. U tří korunek na Jánském vršku prý vyjíždí každý pátek v hodině duchů ohnivý muž ve voze, který řídí kostlivec. V Jánské ulici v domě číslo 8 - U draka- se má po roce 2000 vylíhnout z obrovského vejce drak. Co má tropit v malostranských uličkách však není známo.

Dům U černého kříže v Praze 1. (21. prosince 2000)

Dům U zeleného hroznu. (21. prosince 2000)

Dům U zlaté obruče. (21. prosince 2000)

V souvislosti s obrazy nebo plastikami madon se stala jablka symbolem duchovní nadvlády nad světem, ale i ovládnutí a přemožení hříchu. (19. března 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video