Senátoři se kvůli zákazu billboardů obrátili na Ústavní soud

  • 287
Skupina sedmnácti senátorů se kvůli zákazu billboardů u dálnic a silnic první třídy obrátila na Ústavní soud. Navrhuje zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž mají reklamní plochy do začátku září zmizet. Podle ÚAMK jich však kolem dálnic stále stojí přes osm set.

Za senátory jedná Václav Chaloupek z hnutí Občané patrioti, návrh na zrušení části zákona si nechali zpracovat od advokáta a bývalého ústavního soudce Stanislava Balíka. Právní úprava podle nich porušuje principy právní jistoty a zákaz retroaktivity, dále zasahuje do práva na podnikání a ocitá se v rozporu s mezinárodní ochranou investic.

Zvýšení bezpečnosti silničního provozu lze podle senátorů dosáhnout i jinými metodami než plošným řešením, například lze odstraňovat nepovolené reklamní plochy a neprodlužovat nájemní smlouvy billboardům na státních pozemcích či mostech. Podle senátorů také připadá v úvahu změna zákona, která umožní odstranit konkrétní nebezpečné billboardy s ohledem na veřejný zájem, případně je vyvlastnit s náhradou.

„Byť jsou varianty individuálního řešení jistě oproti řešení danému napadenými ustanoveními organizačně složitější a finančně nákladnější, jsou naopak v zcela v souladu s principy právního státu, k nimž se ČR počítá, a v rovině etické i odpovídají principům dobré správy,“ stojí v návrhu, který bude jako soudce zpravodaj řešit Vladimír Sládeček.

„Tato skutečnost je pro nás úplně nová. Pokud tomu tak je, tak by to mohlo ovlivnit další rozhodování členů našeho profesního sdružení. S návrhem se nejprve chceme seznámit,“ reagoval prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy Marek Pavlas, který v minulosti novelu kritizoval.

Billboardů kolem dálnic je stále přes osm set

Podle průzkumu ÚAMK je podél českých dálnic ještě 875 poutačů, které by měly být do pátku odstraněny. Celkem se opatření dotkne asi tří tisíc billboardů.

„Naši technici z ÚAMK jezdili přes dva měsíce po dálnicích v ČR a počítali billboardy u dálnic. Celkem jich napočítali na 875, které se budou muset od září zcela odstranit,“ uvedl prezident ÚAMK Oldřich Vaníček.

Nejvíce jich technici podle očekávání napočítali na dálnici D1 – ve směru na Brno 188, opačným směrem pak 159. Celkem je v Česku podél všech silnic zhruba 25 tisíc reklamních ploch.

Podle zjištění MF DNES ze začátku srpna nechávala billboardy většina provozovatelů na svých místech a čekala na další vývoj situace. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký řekl, že pracovníci ŘSD začnou hlavní tahy kontrolovat hned 1. září (více podrobností čtěte zde).

„Silnice má být bezpečná, což znamená také s dobrým rozhledem, a ne zaplavená stovkami reklam, které rozptylují pozornost řidičů a náraz do nich je většinou smrtelný. Jde nám o bezpečnost na našich silnicích, argumenty billboardové lobby odmítáme,“ sdělil v červenci ČTK mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Prezident svazu provozovatelů venkovní reklamy Marek Pavlas v minulosti uvedl, že provozovatelé sice budou zákaz respektovat, někteří z nich se však chtějí s Českem soudit o ušlý zisk (více jsme psali zde).

Zákaz reklamních poutačů v ochranném pásmu u dálnic a silnic I. třídy vyplývá z novely zákona o provozu na pozemních komunikacích z roku 2012. Poslanci tehdy kvůli obavě z případných sporů s provozovateli venkovní reklamy ponechali pětileté období, po které mohly billboardy u českých silnic zůstat.

Odpůrce měla novela i mezi poslanci. Dlouhodobě proti ní bojovali například Stanislav Berkovec z hnutí ANO, Jaroslav Foldyna z ČSSD nebo Petr Bendl za ODS.

Reklamní plochy od září nesmí stát v 250metrovém bezpečnostním pásu kolem dálnic a 50metrovém podél silnic I. třídy, což neplatí pro billboardy v zastavěném území. Reklamou, které se zákaz netýká, jsou poutače pro dálniční motely a restaurace. Ty mohou své služby inzerovat do vzdálenosti 200 metrů od provozovny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video