Bill Bratton je postrachem zločinců v Americe, změna legislativy mu teď možná

Bill Bratton je postrachem zločinců v Americe, změna legislativy mu teď možná umožní, aby se dočkal práce ve slavném britském Scotland Yardu. | foto: Profimedia.cz

„Superpolda“ z USA chce řídit Scotland Yard. Naději mu dal nový zákon

  • 4
Americký "superpolda" Bill Bratton se nevzdává. Když se vypořádal se zločinem v New Yorku a Los Angeles, chtěl před rokem a půl začít šířit zákon a pořádek i ve Velké Británii. Tehdy neuspěl, nyní mu však opět svitla naděje na to, že se dostane na svou vysněnou pozici v čele proslulého Scotland Yardu.

Novou naději Brattonovi dala britská ministryně vnitra Theresa Mayová. Ta má totiž v úmyslu předložit novelizaci zákona, který by nově nediskriminoval zahraniční zájemce o práci v britských policejních složkách. Paradoxně to byla právě Mayová, která před necelými dvěma lety ostře odmítla, aby za národní bezpečnostní otázky nesl odpovědnost cizinec. Novela zákona má také umožnit, aby zájemce mohl být dosazen na post odpovídající jeho původnímu zaměstnavateli.

Metropolitní policie

Britská Metropolitní policie byla založena v roce 1829 a v současné době zaměstnává 49 tisíc lidí, z toho 31 tisíc policistů. Na roční chod vynaloží 4,1 miliardy liber (asi 120 miliard korun). Jejím hlavním sídlem je proslulý Scotland Yard.

Zdroj: Wikipedia

David Cameron Brattona požádal o pomoc už v roce 2011 při několikadenních nepokojích, které tehdy sužovaly britské ulice. Řada britských politiků a policistů však tehdy Cameronův krok odsoudila. Cameron i přesto zvažoval, že Brattona jmenuje do významné funkce v britské policii, následně však po nátlaku veřejnosti ze svých plánu upustil (více čtěte zde).

Postrach zločinců ve třech městech

Bratton se nyní v rozhovoru pro Times vyjádřil, že jeho zájem o práci v britských policejních jednotkách stále trvá. "V západním světě existuje trojice policejních složek, která výrazně ovlivňuje i mezinárodní zločineckou sféru. Jsou jimi policie v Londýně, New Yorku a Los Angeles. Já jsem měl tu čest pracovat ve dvou z nich. Proto mě zajímá práce na velitelství britské Metropolitní policie," vysvětlil Bratton a dodal, že jeho odmítnutí z roku 2011 bylo vzhledem k tehdejší legislativě pochopitelné.

Pětašedesátiletý Bratton proslul ve Spojených státech zejména díky svému nekompromisnímu postupu proti tamním gangům. Postupně potíral zločin v Bostonu, Los Angeles a New Yorku. Brattonova taktika byla poměrně jednoduchá, prosazoval totiž nulovou toleranci a také navýšení počtu mužů zákona v ulicích. To byla jeho hlavní priorita v každém z měst, kde působil. Kupříkladu v New Yorku se policejní sbor za Brattonova vedení rozrostl o sedm tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video