Bílí farmáři nemají naději, musí začít jinde

  • 15
Bělošští farmáři, kteří - často pouze s několika kufry - uprchli před vlnou násilností ze Zimbabwe, začínají v cizině nový život. Pryč je pobyt v přírodě, svoboda a privilegovaný životní styl bílého farmáře pod žhavým africkým sluncem. Nahrazuje ho olověně šedá britská obloha, stísněné prostory, stálý tlak a denní dojíždění do práce přeplněnými ulicemi.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe ve snaze prodloužit v březnových volbách svou dvaadvacetiletou vládu slíbil přerozdělit černošským bezzemkům dvě třetiny z 12 milionů hektarů nejlepší půdy, držené v rukách bělochů. Při spontánních záborech půdy takzvanými válečnými veterány z boje za nezávislost země bylo zabito už devět bělošských vlastníků farem.

Několik stovek farmářů a jejich rodin se rozhodlo odejít do Austrálie a na Nový Zéland, většina však směřuje do Británie. Ve svém novém domově se spokojují s jakoukoli prací od řízení nákladního auta po sběr brambor, jen aby obstarali rodinám obživu.

VYHÁNĚNÍ FARMÁŘŮ
ZE ZIMBABWE

Policie poprvé zasáhla proti zabírání bělošských farem

Rozdělují se pozemky bělošských farmářů

V Zimbabwe je nyní krádež pozemku zákonná

Jeďte domů, vyzývá prezident bělochy

Černošští veteráni zvedli Harare na nohy

Mezinárodní společenství by mělo rychle jednat

V Zimbabwe zabili dalšího bělocha

Útěk s nejnutnějšími věcmi
"Utekli jsme pouze s nejnutnějšími věcmi. Musíme se tu pokusit usadit a začít úplně od začátku," říká devětatřicetiletý bývalý správce farmy Martin Andrews, který s rodinou uprchl do ciziny před čtrnácti měsíci. Andrews si najal domek jihovýchodně od Londýna a nyní se živí jako obchodní poradce.

Derek Arlett-Johnson opustil svou tisícihektarovou farmu v květnu 2000 poté, co všude kolem sebe slyšel smrtelné výhrůžky. Nyní si tento čtyřicátník vydělává jako soukromý řidič nákladního auta v okolí Londýna a v létě se snaží rozběhnout malý farmářský projekt ve Skotsku.

Farmářům pomáhá nadace
S několika přáteli zřídil nadaci zimbabwských farmářů, která se jako registrovaná charitativní organizace snaží pomáhat farmářům prchajícím do Británie najít bydlení a v některých případech rovněž práci.

"Dosud jsme pomohli 23 rodinám najít bydlení a několika jedincům také zaměstnání," chlubí se.

Nadace se mimo jiné postarala i o Martina Andrewse, jeho manželku Lindu a dospívající děti Kim a Russela. Odchod byl traumatizující, nikdo z rodiny však rozhodnutí nelituje. "Našli nám domek, který nám jeho majitel pronajal první tři měsíce zdarma," vypráví Andrews a dodává: "Tak jsme získali potřebný časový prostor, protože mi právě tři měsíce trvalo, než jsem nalezl zaměstnání."

Vyhrál farmu zpět, tak mu hrozí zabitím
Farmář Guy Watson-Smith patřil k největším zimbabwským pěstitelům tabáku. Teď žije se svou sestrou v jihoafrickém Kapském Městě. Také jeho rodině vláda zabrala farmu a veteráni ji systematicky plenili, přestože Watson-Smith vyhrál soud a vlastnictví farmy mu bylo legálně přiznáno.

Jeho dospívající syn a dcera museli být rychle zapsáni do škol v Kapském Městě po varováních, že by se mohli stát terčem násilí, kdyby se vrátili do svých internátních škol v Zimbabwe. "Všechno mi vzali. Jestli se vrátím domů, zabijí mě," postěžoval si Watson-Smith. "Musíme teď vzít vážně v potaz možnost, že už nebudeme moci zpátky do Zimbabwe - alespoň ne za současné vlády."

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video