Bílá pláň a promrzlé dlaně. Před sto lety dobyl Amundsen jižní točnu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bílá pláň a promrzlé dlaně. Před sto lety dobyl Amundsen jižní točnu

  7:14
Je to právě sto let, co pětice zachumlaných mužů dorazila na do té doby nejodlehlejší místo světa, nehostinný jižní pól. Norská výprava Roalda Amundsena dobyla jižní točnu v pátek 14. prosince 1911 ve tři hodiny odpoledne. Byla o tři týdny rychlejší než britská expedice Roberta Falcona Scotta.
Roald Amundsen dosáhl vysněného jižního pólu 14. prosince 1911.

Roald Amundsen dosáhl vysněného jižního pólu 14. prosince 1911. | foto: Profimedia.cz

Skoro tři roky před velkým úspěchem zasáhla Roalda Amundsena informace o dobytí severního pólu uprostřed příprav. Jeho původním cílem bylo totiž právě dosažení nejsevernějšího bodu planety.

Roald Amundsen

Roald Amundsen

Jeden z nejslavnějších polárníků se narodil roku 1872 v norském Borge. Dosažení jižního pólu je jeho největším úspěchem, kterým se nesmazatelně zapsal do dějin. Nebyl však jediným - v letech 1903-06 poprvé proplul na jachtě Severozápadním průjezdem od Grónska podél pobřeží Severní Ameriky do Nome na Aljašce. V letech 1918-20 projel škunerem i Severovýchodním průjezdem z Norska podél severních břehů Evropy a Asie k Beringovu průlivu. Vzducholodí přeletěl severní pól.

V roce 1928 se vydal na záchrannou akci, aby našel zbytky ztroskotané vzducholodě Italia i se ztraceným kolegou Nobilem. Jeho letadlo však zmizelo. Protože nikdy nebyly nalezeny trosky, je osud norského hrdiny dodnes zahalen tajemstvím.

Po úspěchu Pearyho expedice však musel zkušený polárník svoje cíle přehodnotit. Jeho jednoznačným zájmem bylo dosáhnout zářivého úspěchu, čímž by splatil své dluhy a proslavil se. Připravenou posádku lodi Fram však o ničem neinformoval a plán jí vyjevil až pár hodin před finálním vyplutím z mezidestinace na ostrově Madeira.

Amundsen o svém záměru cíleně nezpravil ani Roberta Falcona Scotta, který svůj zájem na dobytí pólu proklamoval už dlouho dopředu. Bál se, že by uspíšil jeho přípravy i postup. Krom toho si trochu naivně myslel, že cílem Britovy cesty je spíše než honba za prvenstvím vědecký výzkum.

První informace o Amundsenově plánu se tak na veřejnost dostaly až v době, kdy Fram vyrážela na poslední část cesty z argentinského Buenos Aires. Krátká zpráva zastihla rivala Scotta v australském Melbourne: "S pokorou Vás informuji o mém postupu k Antarktidě. Amundsen." Jeden z nejdramatičtějších závodů lidské historie mohl začít.

Amundsen vybral jako svou antarktickou základnu Záliv velryb na Rossově šelfovém ledovci, mohl tak plout o celý stupeň hlouběji než Scott, který si za cíl vybral McMurdův průliv.

Devět měsíců příprav

Asi dvě míle od kotvícího Framu začal Amundsenův tým budovat v lednu 1911 základnu. Speciální dřevěnou chatu si nechali vyrobit ještě v Norsku, takže na místě ji jen smontovali. Po následující dlouhé měsíce se muži připravovali na samotnou expedici. Šili stany, připravovali zásoby, rozmýšleli zatížení saní.

Pět vybraných mužů s Amundsenem v čele však vyrazilo na nejjižnější bod až 20. října. Počasí to dříve nedovolilo. Zprávy o tom, jak postupuje Scottův tým, neměli žádné. Cestu zvolili napříč Rossovým šelfem k Ledovci Axela Heiberga, tedy dosud neprobádanou krajinou. Každé ze čtveřice saní táhly čtrnáct grónských psů.

Právě využití psů se nakonec projevilo jako klíčový bod Amundsenova úspěchu. Scottův tým vsadil na motorizované sáně a shetlandské poníky, protože neměl se psy dobré zkušenosti z dřívějších expedic. Služeb koní plánoval Robert Scott využít hlavně pro dosažení Beardmoreova ledovce, dál pak pokračovat po svých.

Amundsen zvolil psy. Kritici mu dodnes vyčítají, že jejich služeb využil dosti nehumánně. Z dvaapadesáti psů se jich totiž vrátilo zpět jen jedenáct. Postupně, jak pětice mužů spotřebovávala zásoby, využila i méně psů. Přebytečné proto zabíjela a dávala je těm šťastnějším k snědku. 

Scottova expedice

Neúspěch Scottovy expedice je dodnes předmětem debat. Britové dosáhli jižního pólu o čtyři týdny později nejen kvůli neefektivním shetlandským poníkům, ale i proto, že nebyli tak dobří na lyžích jako Norové.

Nevyplatila se ani sázka na motorové saně, protože Scott na poslední chvíli vyřadil z týmu jejich konstruktéra a následné defekty pak nebyl nikdo schopen opravit. Tato špatná výchozí logistika měla za následek, že Scottův tým musel umístit hlavní překladiště o 31 mil blíže základnímu táboru, než plánoval. Vysílenou trojici pak zastihla smrt jedenáct mil od něj...

Britové dále nezvolili tak kvalitní stravu jako Norové, na cestu zpět jim proto chyběla energie. Neumisťovali navíc tak důkladně záchytné body a do poslední chvíle s sebou táhli geologické vzorky.

Už v srpnu si vybudovali poslední překladiště na osmdesáté rovnoběžce, odtud vyrazili všichni muži už na lyžích do dosud absolutně neprobádaných končin. Amundsen nenechal nic náhodě. Na každém místě nocoviště muži navršili mohylku označenou třemi vlaječkami, do které umístili zprávu o svém postupu a hlavně zeměpisnou polohu.

Skupina urazila každý den dvacet mil za pět hodin, zbytek času měla na stavbu mohyly, jídlo a především odpočinek. Po více než dvou týdnech cesty monotónní planinou a vysilujícím výstupu po Ledovci Axela Heiberga se před nimi otevřela finální planina. A kdesi na ní i vytoužený bod.

Ďáblova tančírna a ledové ticho

A s mrazivým nádechem dne 21. listopadu začala poslední část cesty. Na vrcholu Heidebergova ledovce zabili čtyřiadvacet přebytečných psů. Vzhledem k dvoudennímu zpoždění museli vyrazit i přes zuřící sněhovou bouři a překonat nebezpečnou plošinu s milionem těžko rozeznatelných trhlin. Nejtěžší část trasy si vysloužila příznačné jméno "Ďáblova tančírna".

Po překonání magického 88. stupně jižní šířky (tedy nejjižnějšího bodu, kterého doposavad člověk dosáhl) se vítr uklidnil. V myslích pěti mužů, ženoucích se roboticky za svým cílem, už rezonovala jen jedna myšlenka: Kde je Scott? Čeká je na jižní točně hořké zklamání a britská vlajka?

Čtrnáctého prosince ve tři hodiny odpoledne prořízlo ledové ticho stručné Amundsenovo: "Stát!" Byli na jižním pólu, nikde nikdo. Promrzlé dlaně jen ztěžka zapíchly norskou vlajku do sněhu. Jsou první.

Trvalo však ještě dalších devětatřicet dní, než dorazili zpět do základního tábora. A další měsíc, než doplula loď Fram na Tasmánii, kde se konečně mohl Roald Amundsen pochlubit úspěchem.

Srovnání Amundsenovy a Scottovy trasy

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Překračuje jakoukoli hranici slušnosti, řekl Trumpův vyslanec k ruskému masakru

Sledujeme online

Vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu Keith Kellogg odsoudil nedělní ruský útok na ukrajinské město Sumy. Podle něj překračuje hranice slušnosti a je nepřijatelný. Šéf americké...

13. dubna 2025  16:29,  aktualizováno  20:32

K soudu jde pět lidí a skupina, která poslala Čecha válčit na Ukrajinu

Státní zástupce obžaloval z teroristických trestných činů pět lidí a polovojenskou skupinu, která před osmi lety poslala Čecha bojovat proti Ukrajině. Některým z nich hrozí až 15 let vězení. Napsal...

13. dubna 2025  20:26

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál pučista, jenž se před dvěma lety ujal vlády

Sobotní prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal 50letý Nguema 90,35 procenta...

13. dubna 2025  20:01

Změna klimatu v Česku přispívá k suchu i silným srážkám, upozorňují experti

Česko se v důsledku klimatické změny způsobené lidskou činností potýká s častějšími a intenzivnějšími extrémními projevy počasí jako jsou vlny veder, silné srážky, ledovka nebo sucho. Některé...

13. dubna 2025  19:54

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Další Trumpova otočka. Cla na elektroniku a polovodiče přece jen budou

Chytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z...

13. dubna 2025  19:48

Na festival Comic-Con dorazilo nejvíce hostů v historii, i herec z Harryho Pottera

Šestý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague letos navštívilo více než 23 tisíc lidí. Loňskou rekordní návštěvnost 27 tisíc lidí tak ale nepřekonal. Pozvání letos přijalo nejvíce komiksových...

13. dubna 2025  19:34

U Roztok vlak usmrtil muže. Provoz na trati mezi Prahou a Roztoky stál

U Roztok v okrese Praze-západ v neděli odpoledne srazil vlak muže. Utrpěl zranění, kterým podlehl. Provoz na trati mezi Roztoky a pražskou Podbabou byl kvůli nehodě zastaven, řekla policejní mluvčí...

13. dubna 2025  17:55,  aktualizováno  19:29

Ve vodě cvičil Jágr i Serena. Je to jeden z nejzdravějších pohybů, říká instruktorka

Běh, cyklistika, box, jóga a další. Prakticky každý pohyb se dá přenést do vody a v takové podobě má podle Veroniky Kramperové hned několik výhod, které využívají i profesionální sportovci. „Snížené...

13. dubna 2025  19:14

Moskvu řídí vrazi, řekl Lipavský. Imperiální politika Ruska ohrožuje Evropu, míní Fiala

Představitelé české vlády odsoudili nedělní ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy s desítkami mrtvých civilistů. Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat...

13. dubna 2025  18:20,  aktualizováno 

Smrt dívky vyvolala v Bulharsku masové protesty proti nečinnosti úřadů a korupci

Tisíce lidí v neděli demonstrovaly v bulharském hlavním městě Sofii kvůli smrti dvanáctileté dívky na nebezpečném úseku silnice, který ale úřady ignorovaly. Lidé podle agentury AFP přišli také proto,...

13. dubna 2025  18:47

Rusové opět vraždili civilisty. Takhle se může chovat jen bastard, zuří Zelenskyj

Sledujeme online

Při ruském raketovém útoku na město Sumy na severu Ukrajiny zemřelo v neděli nejméně 30 civilistů a více sto se zranily, informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle dalších...

13. dubna 2025  10:58,  aktualizováno  18:34

Potrava pro drony. Odvedence na Ukrajině nestíhají vycvičit, vládne sovětské myšlení

Ukrajinskou armádu trápí dlouhodobý problém – chybějí jí lidé. A výcvik těch odvedených naráží na značné překážky. Místo tří měsíců intenzivní přípravy podstupují budoucí vojáci výcvik dlouhý pouze...

13. dubna 2025  18:26