Bielesz: Větší vliv KSČM je horší než koalice

  • 435
Větší vliv KSČM by byl pro tuto zemi větším zlem a větší katastrofou než současná vládní koalice. Těmito slovy zdůvodnil svůj odchod ze sněmovny poslanec Marian Bielesz. Rezignaci na mandát podepsal už včera, dnes ji doručil k rukám předsedy sněmovny Zaorálka.

Bielesz také odmítl, že by za jeho krokem byly finance nebo slib vlivného místa. "Rozhodně neskončím v žádné dozorčí radě ani jako náměstek," prohlásil na setkání s novináři.

"Buď budu působit v soukromém sektoru, nebo se vrátím ke své původní profesi veterináře," uvedl. Svou politickou kariéru Bielesz ještě nezatratil, chtěl by ale znovu začít od komunální úrovně.

Rozhodně také popřel spekulace, že by za jeho odchodem mohly být nějaké finanční výhody. "Pokud by tyto spekulace přetrvávaly, zvážil bych právní kroky," řekl.

V současné situaci vládní krize podle svých slov volil své rozhodnutí ze čtyř možností. Jednou byla podpora vlády současné koalice, se kterou ovšem nesouhlasí.

Druhou variantou byl přestup k opozici, do poslaneckého klubu ODS. "Přestup na druhý břeh v době trvání poslaneckého mandátu je na hranici politické korektnosti," zdůvodnil, proč se pro tuto možnost nerozhodl.

Třetí varianta podle něj pouze nahrávala spekulacím o tom, co za které hlasování dostal. Jako nezařazený poslanec by totiž byl pomyslným jazýčkem na vahách při drtivé většině poslaneckých hlasování. Bielesz nakonec zvolil poslední možnost a vzdal se poslaneckého mandátu.

Náhradník Kořistka je disciplinovaný unionista
Místo Bielesze má trojbarevné koalici zajistit těsnou většinu unionista Zdeněk Kořistka. Unii se tak zřejmě podaří zachránit poslanecký klub. Bielesz už ve středu oznámil, že považuje za nefér, aby zůstal ve sněmovně jako nezařazený, když byl zvolen na kandidátce Unie svobody.

Bieleszovo rozhodnutí je důležité pro možného budoucího premiéra Grosse, protože by se odchodem odbojného poslance dočkal kýžené podpory 101 hlasů ve sněmovně.

Bielesz prohlásil už před časem spolu s Tomášem Vrbíkem, že chce odejít z klubu Unie svobody. Ten by tak přestal existovat, protože musí mít minimálně deset členů. - více zde

Bielesze nahradí bývalý poslanec Zdeněk Kořistka. Je známý jako loajální unionista, a proto by jeho příchod byl dobrou zprávou pro případnou Grossovu vládní koalici. Ve sněmovně už za tuto stranu Kořistka zasedal v letech 1998 až 2002.

Zdeněk Kořistka MF DNES potvrdil, že využije možnosti a ujme se mandátu poslance, který složil Marian Bielesz. Přitom bude podporovat současné vedení Unie svobody i možnou koaliční vládu Stanislava Grosse: "Pokud by nová koaliční vláda pokračovala v politice současné koaliční vlády, rozhodně ji podpořím," řekl Kořistka.

Částečnou náhradou za rebelující poslance byl už Petr Kott, který do klubu vstoupil minulý týden. Kott se do dolní komory parlamentu dostal jako kandidát ODS, z jejího klubu byl ale vyloučen kvůli problémům s alkoholem. V mezidobí působil jako nezařazený poslanec. - více zde

Unionista Zdeněk Kořistka před budovou sněmovny, kde nahradí odstupujícího poslance Mariana Bielesze. (8. července 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video