Zatímco radar byl jasnou, hmatatelnou věcí, o níž nám z USA hned začali chrlit informace, tentokrát Češi vůbec nevědí, k čemu se upisují.

Zatímco radar byl jasnou, hmatatelnou věcí, o níž nám z USA hned začali chrlit informace, tentokrát Češi vůbec nevědí, k čemu se upisují. | foto: MF DNES

Biden dal Čechům brežněvovskou lekci

  • 46
Nejdřív tu byl Bushův protiraketový deštník. To byl ten s radarem. Teď tu je paraple Obamovo. Řekněme to rovnou – Jan Fischer se včera rozhodl správně, když paraple přijal.

Byť se teď bude horem dolem rozebírat, jestli na to měl úřednický premiér mandát, Česká republika dokázala promptně na prosbu z Washingtonu odpovědět. A rozhodnout se pro úzkou vazbu na Spojené státy. Což je v tomto evropském světě, postiženém vojenskou bezzubostí, to jediné správné.

Jenže mezi oběma štíty je dost zásadní rozdíl. Zatímco radar byl jasnou, hmatatelnou věcí, o níž nám z USA hned začali chrlit informace, tentokrát Češi vůbec nevědí, k čemu se upisují. Joe Biden to včera nevysvětlil. A z českých politiků lezou "možné způsoby zapojení" jak z chlupaté deky. Dost možná to však sami zatím pořádně nevědí, jen na tu nabídku kývou.

Rozdíl je prostě v tom, že se nová americká vláda chová přezíravě. Neříká nic konkrétního. Vše je zahaleno mlhou. Nebo jinak: jak chtějí Američané přesvědčit Čechy o potřebnosti nového systému, když Biden neposkytne během své návštěvy zdejším novinářům jediný živý a ostrý rozhovor?

Haló, vy tam – jako by tím Biden dával najevo – vy nějací támhle Češi, nestojíte nám za to, abychom se namáhali s opravdovým vysvětlováním, kdybychom museli přímo odpovídat i na případné nepříjemné dotazy.
Připomeňme jednu věc, aby se nezdálo, že Bidenova mediální nepřístupnost byla dána třeba jeho nabitým programem.

Když tu v dubnu byl Barack Obama, nechal za sebou podobnou pachuť. Během své pětidenní cesty po Evropě se vystavil na celkem sedmi tiskových konferencích novinářským otázkám. Dvakrát odpovídal na dotazy při setkáních s lidmi. Jen v Česku se otázkám žurnalistů i jiných lidí vyhnul obloukem. Žádný rozhovor či tisková konference, žádná šance na něj zatlačit, aby něco řekl k tomu, na čem se po dva roky lámala politika v této zemi.

Obama tehdy ani neřekl, jak dlouho bude čekat, než bude íránská raketová hrozba "odstraněna". Toho totiž chce, jak oznámil, svou politikou docílit. Rok, dva, tři? Podle čeho bude posuzovat, jestli hrozba mizí? Žádná odpověď. Česká veřejnost, krmená po dva roky americkými katastrofickými scénáři, mu nestála za řeč.

Podobně tomu bylo teď s americkým viceprezidentem. Jak přesně si představuje zapojení této země do nového štítu? Ustoupil jeho šéf od původního plánu proto, aby se zalíbil Rusům? Jak vlastně chtějí Američané s Rusy jednat, když se jich Moskva evidentně přestává bát?

Ale kdepak, Bidenovo jediné vystoupení před médii proběhlo bez možnosti položit otázku. Ve své řeči Rusko ani nezmínil. To, čeho se mnozí v této zemi bojí, mu nestálo za poznámku. Zato však vyslovil jedno dost skandální tvrzení.

"Dnes jsme mluvili o možné roli, kterou by Česká republika mohla hrát v nové (protiraketové) architektuře, lepší architektuře – architektuře, která vlastně může chránit Evropu a nesoustředí se jen na Spojené státy americké."

Takže nám chce Biden říct, že předchozí plán měl za cíl chránit jen USA? Vždyť za Bushe z Ameriky celou dobu zaznívalo, že štít bude chránit i Evropu. A generálové na mapách ukazovali, které části tohoto kontinentu budou pokryté. Čili někdo tady lže. Buď Biden, nebo lidé z předchozí americké vlády.

Jenže Češi včera místo všech odpovědí dostali jen lekci z velmocenské povýšenosti a bohorovnosti. Fischerovo rozhodnutí, jakkoliv je správné a jediné možné, proto nese pachuť poníženého zobání z velkopanské ruky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video