Diamantový důl v Marange na východě Zimbabwe. (listopad 2006)

Diamantový důl v Marange na východě Zimbabwe. (listopad 2006) | foto: AP

Bičování k snídani, obědu i večeři, vzpomíná oběť diamantových dolů

  • 16
Je to jedno z nejbohatších nalezišť diamantů na světě, drahokamy zde nalezené jsou ale vykoupeny litry krve a nesmírným lidským utrpením. Vítejte v zimbabwském Marange, kde novináři BBC objevili mučírny provozované bezpečnostními složkami prezidenta Roberta Mugabeho.

Britští novináři přinesli svědectví bývalých trestanců ve chvíli, kdy se Evropská unie snaží prosadit zrušení vývozu diamantů z dvou hlavních zimbabwských dolů.

Do tábora známého pod jménem Diamantová základna putují horníci, kteří dávají příliš najevo svou nespokojenost s výší mzdy, nebo třeba civilisté, kteří se pokoušeli kopat ze země diamanty na vlastní pěst.

Podle svědků je to jen shluk vojenských stanů obklopený žiletkovým drátem. Leží poblíž oblasti Zengeni v Marange, v jednom z nejvýznamnějších nalezišť diamantů na světě. A jen dva kilometry od hlavního dolu Mbada, odkud chce Evropská unie opět povolit vývoz diamantů.

Společnost, která důl provozuje, vede blízký přítel samotného prezidenta Roberta Mugabeho. "To místo je mučírna, kde zmlácení horníci často ani nemohou chodit," prozradil BBC nejmenovaný vězeň, který byl z dolů hrůzy propuštěn v únoru.

Kimberleyský proces

Kimberley Process Certification Scheme (KPCS) ustanovila v roce 2003 OSN. V současné době v něm je 74 zemí. Jeho hlavním úkolem je dohlížet na to, aby se na mezinárodní trh nedostaly krvavé diamanty. Proces proto kontroluje původ minerálů a následně jim uděluje certifikáty potvrzující, že pocházejí z nekonfliktních zón.

"Každé ráno, poledne i večer jsme dostali 40 ran bičem," říká muž, který v důsledku bití stále nemůže hýbat rukou a kulhá. "Ležel jsem na zemi a oni mě mlátili přes chodidla. Také mě mlátili kameny do kolen," vzpomíná na ukrutnosti. Všichni svědci promluvili pod podmínkou anonymity.

Diamanty na trh nesmějí. Zatím

Zajatci jsou na tzv. Diamantové základně vězněni několik dní, pak je vystřídají noví. Ženy jsou sice propouštěny dříve, ale dozorci je předtím často znásilní. Hrůzný lágr funguje podle svědectví už nejméně tři roky.

Jeden z bývalých členů bezpečnostních jednotek BBC přiznal, že během své práce v táborech mučil trestance topením a bičoval je přes genitálie. Jeho kolegové je prý někdy svázali a poštvali na ně psy.

Obchod s diamanty pocházejícími z Marange před dvěma roky zakázal Kimberleyský proces, mezinárodní iniciativa, která se snaží zajistit, aby se tzv. krvavé diamanty nedostaly na mezinárodní trh. V srpnu 2010 jeho zástupci zdejší doly opět navštívili a prohlásili, že situace  je sice stále problematická, nicméně že došlo k určitému zlepšení.

Představitelé organizace už předtím požádali zimbabwskou policii, aby oblast diamantových dolů zajistila. Svědci britským novinářům nicméně prozradili, že to je právě policie a armáda, kdo tábory hrůzy v okolí dolů provozuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video