Předseda vlády se do křížku s novináři dostal kvůli luxusnímu autu.

Předseda vlády se do křížku s novináři dostal kvůli luxusnímu autu. | foto: Michaela Feuereislová

Bič na média zřejmě Topolánkovi neprojde

  • 361
Premiér Mirek Topolánek by rád "zatnul tipec" novinářům, kteří podle něj píší neobjektivně. Pro zásadní změny v tiskovém zákoně ale zřejmě nezíská dostatečnou podporu ani ve vlastní straně. Vyplývá to z vyjádření zástupců ODS a ČSSD Tomáše Julínka a Davida Ratha v Otázkách Václava Moravce.

Ministerský předseda se dostal pod palbu médií v posledních týdnech kvůli luxusnímu volvu, kterým jezdí. - více zde

Už v pondělí uvedl, že není příznivcem regulace svobody slova, ale je podle něj na místě, aby zákon zpřesnil povinnost omluvy, právo na ochranu osobnosti a obranu před pomluvami. Novinářům spílal za to, jak píší. O žurnalistice dokonce hovořil jako o žumpě. - více zde

Právo na hezké počasí
"Jsem zastánce co nejširší svobody slova, svobody projevu. Média ale tu svobodu slova vnímají jednostranně," uvedl místopředseda poslanců ČSSD David Rath.

Korektní by podle něj bylo zpřesnit právo na dodatečné sdělení a na omluvu, které prý jsou nyní vymahatelné asi jako "právo na hezké počasí".

Na rozdíl od šéfa ČSSD Jiřího Paroubka není přesvědčen o potřebě vytvořit podle rakouského vzoru tiskové soudy, které by o spory o povinnost zveřejnit reakci rozhodovaly.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek naopak míní, že politici těžko mohou kultivovat novináře. Komplikované pasáže tiskového zákona by spíš zobecnil, není pro podrobnou zákonnou úpravu konkrétních situací. Přinejmenším v Senátu prý nebude se svým postojem osamocen. "Dbáme na to, aby se právo neměnilo podle toho, co se zrovna teď stane v tramvaji," dodal.

Syndikát novinářů by podle místopředsedy Jana Punčocháře proti podobné úpravě neprotestoval. "Paragrafy jsou tak složité, že dnes nikdo prakticky není schopen zformulovat dodatečné sdělení nebo odpověď na článek," uvedl.

Vina je prý do značné míry na straně politiků. Místo vymáhání dodatečného sdělení by totiž měli být k novinářům dostatečně vstřícní a odpověď na jejich otázky poskytnout bezprostředně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video