Originál Bible kralické z roku 1613 si přijely prohlédnout tisíce lidí.

Originál Bible kralické z roku 1613 si přijely prohlédnout tisíce lidí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Originál Bible staré čtyři sta let přilákal do Kralic tisíce lidí

  • 2
O víkendu se do Kralic nad Oslavou sjely tisíce lidí, aby se podívaly na 400 let starý originál Bible kralické. V místním muzeu knihtisku mohli vidět i další kopie dobových biblí. Poslechli si výklad o historii, ale i písničky či projevy z pódia na fotbalovém hřišti. Původně avizovaný Miloš Zeman nedorazil.

Bible kralická z roku 1613 se stala nejcennějším exponátem v tamním muzeu věnovaném právě historii knihtisku v Kralicích. Obci ji zapůjčil soukromý majitel.

"Je to skutečné originál. Zajímavostí je, že nemá titulní listy. Ty v té době byly úmyslně vytrhávány, aby se nevědělo, o jakou knihu se jedná," řekla před zaplněným muzeem o knize vydané před bitvou na Bílé Hoře průvodkyně výstavy Marta Bochníčková. V muzeu návštěvníci mohli kromě originálu obdivovat i zdařilé kopie dobových biblí, vydaných v Kralicích.

Průvodkyně návštěvníkům také připomněla i jiný než historický význam Bible kralické. "Poprvé tu byl do Češtiny přeložen z původních jazyků Starý zákon. Do té doby se už u nás bible tiskly, ale vždy v překladu z latiny," řekla Bochníčková. "Jazyk této bible se pak stal podkladem spisovného jazyka českého i slovenského," dodala.

A závěrem svého výkladu také předvedla práci s kopií historického tiskařského lisu. Ten vznikl při vybudování kralického muzea v roce 1969, kterému předcházel i průzkum v místech někdejšího zázemí tiskárny.

Událostí však nežilo zdaleka jen muzeum, ale celá obec, do které se sjely stovky lidí, často nábožensky založených. Na ploše fotbalového hřiště bylo instalováno velké pódium. A na něm měl, kromě dalších pozvaných hostů, pronést několik slov i prezident Miloš Zeman.

Zprávu, že Zeman nepřijede, uvítali potleskem

"Pan prezident se ústy kancléře omluvil, bohužel je dnes zaneprázdněn, mám vás všechny srdečně pozdravovat, a že se bude těšit na setkání při jiných příležitostech," uvedl před slušně zaplněnými lavicemi pod pódiem starosta Kralic Emil Dračka, který v podzimních předčasných volbách kandiduje na druhém místě kandidátky Zemanovců.

Mluvčí prezidentské kanceláře Hana Burianová však v sobotu iDNES.cz řekla, že Miloš Zeman tuhle akci vůbec neměl v plánu navštívit.

Co také zaznělo v muzeu

Tiskárna v Kralicích fungovala od roku 1578 do roku 1620. V prosinci toho roku byla přepadena císařským vojskem, podle záznamů ji vojáci poničili, litery vyházeli z oken kralického zámečku. Tiskárna se pak přestěhovala potají do Náměště na zámek. Tam byla schována osm let.

Že tiskárna skutečně v Kralicích byla, ukázal až výzkum v minulém století, kdy se v místech bývalého zámečku nalezly litery. "Bylo jich přes čtyři tisíce a kvalitních. Je to světový unikát, tolik liter ze 16. století v takové kvalitě se nikde jinde nezachovalo," řekla průvodkyně muzea v Kralicích Marta Bochníčková.

"Při průzkumu se našly slitiny, výzdoby z knih, kovové části, i ozdobné spony. Je to důkaz, že zde byla i dílna a vázaly se tady knihy. V té době do kůže, pergamenu a axamitu," dodala.

V tiskárně se tisklo se na ruční papír, dovážel se tajně v sudech z Velkých Losin.

V muzeu jsou vystavené i tolary, které se našly během výzkumu na tvrzi. "Pětatřicet tolarů bylo schováno ve dvou hliněných nádobách. Za jeden stříbrný tolar byl v jejich době k dostání jeden díl bible. Koupit se za ně dalo i pět mužských plášťů, čtyři sudy piva, tři páry bot, deset hus, čtyřiadvacet slepic či 720 kusů vajec. Tolar byl také celoročním platem pro služebníky na zámečku. Dva tolary za celý rok služby pak dostal úředník," zmínila Bochníčková.

Zajímavostí také je, že stavba kralického muzea je dílem uznávaného architekta Bohuslava Fuchse.

A z čeho pochází název obce Kralice? "Kralice leží na staré křižovatce obchodních cest, po kterých už ve středověku putoval obchod. Proto zde zřejmě usadil své lidi český král Vratislav II. jako stráž moci na Moravě. Od králových lidí se zřejmě odvodil i název obce. Ve znaku však obec má králíky a lis," dodala průvodkyně muzea. 

Informaci, že prezident Zeman nepřijede, kvitovali někteří věřící potleskem. "Jsem rád, že se pan prezident omluvil a nepřijede, podle mě by to od něj bylo dost silné pokrytectví. K této akci by se vůbec nehodil, už jenom kvůli jeho výrokům o církevních restitucích," vysvětlil svůj potlesk například devětapadesátiletý Jaroslav, který v sobotu do Kralic přijel se svým bratrem až od Hradce Králové.

"Samozřejmě, že návštěva pana prezidenta by byla vítána, byla by to další perlička k celkovému zarámování oslav. Nicméně oslava se nedělá kvůli panu prezidentovi nebo předsedům komor parlamentu. Dělá se na oslavu Bible kralické,"  reagoval starosta Kralic.

Do obce přijeli i lidé z druhého konce republiky. "Vstávali jsme brzy, abychom přijeli včas na program. Dalo nám práci přemluvit děti, lákali jsme je na skákací hrad, který tady nakonec vůbec není," zmínila s úsměvem dvaačtyřicetiletá Jitka, která se do Kralic vydala s rodinou z Uherského Hradiště.

A událostí žili i místní obyvatelé. "Bibli kralickou samozřejmě považujeme za významnou památku. Myslím, že i přes docela ošklivé počasí se dostavilo celkem hodně lidí," řekla jednadvacetiletá Dana.

Do Kralic přijel i šestatřicetiletý Radek Hašpica s rodinou z Kroměříže. "Bible kralická byla první bible, která se mi dostala do ruky," svěřil se.

V sobotu odpoledne také operní pěvec Jakub Pustina zazpíval z pódia státní hymnu. A později přidal své písničky také Petr Bende, rodák z nedalekého Újezdu u Rosic.

Transparent proti posvěcení homosexuality

Nevládla však jen pohodová atmosféra. Ani věřící ve svých názorech na svět nejsou jednotní. Jeden z hostů se hlasitě bouřil proti výrokům, které během projevů zazněly z pódia.

"Před chvílí promluvil církevní prezident hesenské církve v Německu, která prohlašuje, že homosexualita není hřích, a homosexuály prohlašuje za manželské partnery a žehná jim. My to považujeme za ohavnost a dehonestaci tohoto vzácného místa," řekl Václav Lemr z Prahy. V ruce přitom držel papírový transparent, na kterém lihovou fixou odsuzoval homosexualitu.  

Oslavy v Kralicích pokračují i v neděli ekumenickou bohoslužbou v 10 hodin dopoledne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video