Bénazír Bhuttová

Bénazír Bhuttová | foto: Reuters

Bhuttová vyzvala Mušarafa k odchodu z čela Pákistánu

  • 1
Vůdkyně pákistánské opozice Bénazír Bhuttová vyzvala Parvíze Mušarafa, aby rezignoval na úřad prezidenta. Bývalá premiérka podle agentury Reuters prohlásila, že pod Mušarafovým vedením nikdy jako předsedkyně vlády pracovat nebude.

"Nastal čas, aby odešel," prohlásila Bhuttová na adresu generála Mušarafa. Prý s ním zkoušela spolupracovat na "cestovní mapě demokracie", ale pondělní rozsáhlé zatýkání ji přesvědčilo, že Mušaraf musí odejít.

Policie dnes na Bhuttovou uvalila týdenní domácí vězení. Mušarafova oponentka totiž plánovala vést své stoupence v koloně aut z města Láhauru do 270 kilometrů vzdáleného Islámábádu. Chtěla tak donutit prezidenta, aby zrušil výjimečný stav, propustil zatčené opozičníky a samozřejmě také odstoupil z čela armády.

Jenže protest se nekoná. Oficiálním důvodem pro věznění Bhuttové v její rezidenci v Láhauru prý bylo hrozící nebezpečí sebevražedného atentátu - podobného tomu, který se odehrál před necelým měsícem při návratu Bhuttové do Pákistánu. Někdejší předsedkyně vlády tehdy přijela po osmi letech exilu a ve vlasti ji vítaly tisíce lidí. Triumfální průvod se nakonec změnil v krvavou lázeň, jež si vzala 140 životů.

V noci na dnešek obklíčili dům Bhuttové policisté, obehnali ho ostnatým drátem a okolní ulice zablokovali nákladními auty s pískem. Desítky žen a mužů, kteří se pokoušeli drát strhnout, zatkli. Zadržena byla také poradkyně Bhuttové Farzana Rádžaová, která chtěla projít do domu.

Policie oznámila, že v Láhauru bylo za posledních 24 hodin zatčeno na 1500 aktivistů a že je v případě nutnosti připravena použít sílu.

Bhuttová následně oznámila, že její strana možná bude bojkotovat předčasné volby, které se podle Mušarafova rozhodnutí mají konat počátkem ledna, a na obnovení demokracie v zemi bude pracovat s exilovým expremiérem Navázem Šarífem

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video