Bhútánský král se svojí nastávající Jetsun Pemou

Bhútánský král se svojí nastávající Jetsun Pemou | foto: Profimedia.cz

Bhútán žije svoji královskou pohádku, vladař si vezme krasavici z lidu

  • 77
Bhútánský příběh je až nápadně podobný tomu britskému. Sympatický mladý monarcha si bere neurozenou, ale zato vzdělanou a krásnou dívku. Kate a William si už vrchol svojí story odžili, teď první řádky svojí romance píší milenci na opačném konci světa - v tajemném himálajském království.

Jednatřicetiletý bhútánský král Jigme Khesar Namgyel Wangčhung, kterému se také pro jeho podobu s Elvisem Presleym přezdívá Okouzlující král, v parlamentu hovořil o ustavování demokratických institucí v zemi. Najednou se potutelně usmál a oznámil jméno dvacetileté snoubenky.

Královské svatby v Bhútánu

Král Jigme Khesar Namgyel Wangčhung nadarmo nezdůraznil, že je pro něj Pema tou jedinou. Jeho otec, který mu předal žezlo v roce 2006, si vzal čtyři sestry. Svá manželství oficiálně oslavil v roce 1988, ale vzal si je už roky předtím při soukromé ceremonii.

"Její jméno je Jetsun Pema. I když je mladá, má dobré srdce i charakter," popisoval budoucí členku královské rodiny nejmladší monarcha světa. "Tyto kvality společně s moudrostí, která přijde s věkem a zkušenostmi, z ní udělají skvělou služebnici národa," dodal král.

"Nevím, jak se bude líbit lidem, ale pro mě je to ta jediná," zasnil se král před užaslými zákonodárci a nejednomu vehnal do očí slzy. Lidé v sále měli co dělat, aby zkrotili své způsoby a netleskali, což by bylo vážným porušením zdejší etikety, která veřejné projevy štěstí zapovídá.

Oznámení vysílala živě televize a ulice posledního himálajského Šangri-La rychle zaplavila radost. "Oznámení většinu z nás zaskočilo. Všichni jsou šťastní a těšíme se na říjen, až budeme mít královnu," řekl člen parlamentu Khandu.

Královská svatba dává naději na přežití monarchie

Přesné datum svatby zatím královský palác neprozradil, ale ve stáncích po celém Bhútánu už se objevily fotografie snoubenců v tradičních róbách, které se v himálajském království nosí už stovky let.

Jetsun Pema pochází z dobré rodiny a studuje v Londýně

Nejmladší monarcha světa si v Bhútánu bere o jedenáct let mladší dívku

Budoucí bhútánská královna Jetsun Pema

Lidé novinu vítají, protože dává naději, že se královskému páru narodí potomek a velmi populární dynastie bude pokračovat. Oblíbenému králi také přejí, aby už nebyl na všechny životní strasti sám. Trochu v pozadí je ale jeho budoucí manželka, jejíž oficiální životopis je strohý.

Politika v Bhútánu

Dynastie Wangčhung vládne zemi už od roku 1907. V roce 2008 se ale král dobrovolně vzdal své moci a v zemi se uskutečnily první parlamentní volby. Do 47členné dolní komory parlamentu kandidovaly jen dvě strany, 44 míst obsadila Strana bhútánské prosperity současného premiéra. Obě partaje jsou však loajální ke králi, který je pro Bhútánce stále nejvyšší autoritou.

Ví se jen, že podobně jako král, který vystudoval Oxford, i Pema strávila studentská léta ve Velké Británii. Navštěvuje prestižní Regents College v centru Londýna. Pochází prý z dobré rodiny a má ráda výtvarné umění, basketbal a stolní tenis.

Ve škole, kde se platí školné 13 tisíc liber ročně, patří k nejlepším studentům a loni dokonce školu reprezentovala v New Yorku, kde studenti předvádějí své umění diplomacie. V útlém věku má před sebou náročný úkol - být dobrou královnou sedmisettisícového národa, jenž se pere se svou vlastní modernizací.

Odlehlé království dlouho nemělo elektřinu, silnice, školy nebo nemocnice. Televize a internet se do země dostaly teprve v roce 1999 a v zemi podle agentury Reuters dodnes nejsou žádné semafory. Do země se vtírá modernita, před kterou bude křehké tradice těžké udržet.

Království Bhútán je sevřené mezi Himalájemi

Království Bhútán je sevřené mezi Himalájemi


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video