Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

I propuštěný policista může být souzen, rozhodl soud. Vyhazov nestačí

  • 11
Policista propuštěný ze služebního poměru může kvůli stejnému prohřešku stanout před soudem. Podobný postup není porušením právní zásady, podle které nelze dvakrát rozhodovat o téže věci a dvakrát za ni potrestat téhož člověka. Vyplývá to z verdiktu Nejvyššího soudu v případu bývalého policisty z Prahy.

Rozhodnutí interpretuje část zákona, jež umožňuje propuštění za porušení služebního slibu, informoval mluvčí Nejvyššího soudu (NS) Petr Knötig.

Porušení musí spočívat v zavrženíhodném jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. Propuštění považuje NS za opatření personální povahy, podobně jako okamžité zrušení pracovního poměru podle zákoníku práce. Nemá trestněprávní přesah, proto není relevantní z hlediska právní zásady "ne bis in idem", tedy "ne dvakrát o tomtéž".

Konkrétně se Nejvyšší soud zabýval případem bývalého pražského policisty, jenž skladoval v kanceláři na pracovišti věci zabavené při domovních prohlídkách. Dva notebooky prý dal do zastavárny, 18 000 korun v hotovosti si nechal pro svou potřebu, sebral také krumpáč. Celkem podle obžaloby způsobil škodu 34 930 korun.

Obvodní soud pro Prahu 4 jeho stíhání pro zpronevěru a zneužití pravomoci loni zastavil. Jako důvod uvedl to, že za stejné provinění, které popisuje obžaloba, již byl propuštěn ze služebního poměru. NS nyní na podnět Nejvyššího státního zastupitelství rozhodnutí zrušil jako nesprávné. "Věc byla vrácena Obvodnímu soudu pro Prahu 4 k novému projednání a rozhodnutí. V dalším řízení je obvodní soud vázán právním názorem Nejvyššího soudu," uvedl Knötig.

"Považuji to za naprosto průlomové usnesení, respektive za potvrzení toho, co si státní zastupitelství myslelo," řekl deníku Právo pražský žalobce Michal Muravský.

,

Video