Bezprostřední nebezpečí nehrozí

  • 25
Americké, britské a izraelské ambasády, Rádio Svobodná Evropa. To jsou potenciální cíle irácké odvety v Česku. Akutní útok však podle expertů nehrozí. Jestliže Česká republika stojí po boku USA ve válce proti Iráku, může očekávat, že se jí také budou týkat odvetné údery ze strany režimu Saddáma Husajna.

Logická úvaha, která napadne každého. Mají se tedy Češi bát? Bezpečnostní složky státu uklidňují: nemáme jedinou informaci, která by nasvědčovala akutní hrozbě jakéhokoliv útoku v republice.

"Samozřejmě, že tajné služby nejsou všemocné. Není to v lidských silách. Ale dělá se absolutní maximum pro to, aby nás něco nepřekvapilo," prohlásil mluvčí civilní kontrašpionáže Jan Šubert.

Letadla spojenci sestřelí
Bezpečnostní expert Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler ve shodě s dalšími odborníky tvrdí, že první v pořadí možné odvety jsou USA a Velká Británie. Tedy ty země, které na Irák vojensky zaútočí. Až pak mohou přijít na řadu země, jejichž jednotky tento útok zajišťují - tedy i Česko.

Potenciální cíle jsou v podstatě jasné. "Pokud odvetné ataky přijdou, tak se soustředí především na americké, britské či izraelské cíle na českém území. Ohroženy mohou být zejména zastupitelské úřady těchto zemí," říká ředitel civilní rozvědky František Bublan.

Varianta, že by Irák ohrožoval Česko svými raketami, je prakticky vyloučená. Není žádný důkaz o tom, že by Husajn disponoval raketami typu Scud s prodlouženým doletem, které jako jediné by sem dokázaly doletět. Letadla zase nemají šanci se nad území státu dostat, spojenci by je sestřelili. To všechno snižuje i riziko chemického nebo biologického útoku, který se zpravidla provádí právě ze speciálních kontejnerů z letadel nebo raketami.

Co se týče biologických zbraní, nelze vyloučit útok za použití sebevrahů z řad fanatických náboženských skupin. Hypoteticky by to pak vypadalo následovně: sebevrah infikovaný například virem černých neštovic nastoupí do letadla plného lidí, a než doletí do Prahy, má jistotu, že stačil nakazit desítky cestujících. Infekce se pak obrovskou rychlostí začne dál šířit.

Právě biologické zbraně řadí odborníci mezi ty, které se používají proti civilním obyvatelům. Zejména proto drží armáda v neustálé pohotovosti biotýmy rychlého výjezdu, aby místo napadené biologickými zbraněmi mohly rychle lokalizovat a izolovat postižené lidi.

Česko má zásobu vakcíny
Nebezpečí viru neštovic si už uvědomilo sousední Německo, kde vláda nakoupila miliony dávek očkovací látky. V Česku se proti pravým neštovicích přestalo očkovat dva roky poté, co se je v roce 1978 podařilo ve světě vymýtit.

Hlavní hygienik Michael Vít před pár dny uvedl, že Česko má zásoby očkovací látky. Není jí však tolik, aby stačila pro všech deset milionů obyvatel. Tajné služby a bezpečnostní experti jsou přitom přesvědčeni, že případnou odvetu by neměl na svědomí Irák, ale spíš teroristické skupiny typu Al-Kajda.

A zpravidla ještě napojené na místní organizovaný zločin. "Ti lidé se nezastaví před ničím a jsou hrozně nevyzpytatelní. Asi jen oni jsou schopni se nechat nakazit zhoubnou nemocí a pak ji třeba šířit mezi lidmi," řekl Eichler.

Policie a tajné služby se proto za pomoci svých agentů snaží mít přehled nejen o muslimské komunitě, ale i o zločineckých bandách (například převaděčů), které jsou podezřelé z kontaktů s teroristickými islámskými skupinami.


Video