Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Generální inspekce se obává odposlechů. Štěnice hledají specialisté

  • 27
Bezpečnostní ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Petr Sobotovič podal žádost o prošetření možného odposlechu. Podezření pojal, když si všiml poškození na svém vozu. Je to další ze skandálů, jimž musí významná instituce čelit v období vnitřního boje o moc.

Bezpečnostní ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Petr Sobotovič přicházel jako každé ráno ke svému služebnímu vozu a všiml si věci, která ho znepokojila. Auto bylo poškozené.

„Ani nevím, jak bych to popsal,“ reaguje na žádost, aby nepříjemný zážitek upřesnil. „V této fázi vyšetřování to ani nemůžu komentovat,“ vysvětluje.

Pro muže v jeho postavení totiž dostává jinak vcelku běžný incident jiný rozměr. I proto krátce poté plukovníkovo auto prohledávali specialisté na odposlechy z elitní policejní jednotky.

Další problémy v policejní inspekci

1. Z vyšetřujícího vyšetřovaným

V roce 2012 začala inspekce vyšetřovat náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece. Kadlec údajně ovlivňoval kauzu týkající se nákupu domu v Olomouci ve prospěch Ivana Kyselého, blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langera. Jenže krátce nato inspekce propustila a obvinila ze zneužití pravomoci inspektora Petra Netušila, který vyšetřování vedl, kvůli uvádění nepravdivých informací. Případ se přesunul na expozituru v Hradci Králové, kde byl odložen. V dubnu loňského roku soud Netušila osvobodil a nařídil inspekci, aby ho znovu přijala.

2. Zbraně pro vězně

V létě 2013 se inspekce rozhodla riskantně otestovat kontroly ve věznicích. Do několika z nich zaslala balíčky s nebezpečnými předměty, mimo jiné s noži a žiletkami. Kdyby dozorci zásilky neodhalili, mohla GIBS vyzbrojit vězně. Když detaily akce vyšly najevo, kritizoval ji i premiér Sobotka.

3. Štěnice v telefonech

V zimě loňského roku vyšel najevo další skandál: v telefonech důstojníků inspekce byl údajně nainstalovaný špehovací software, který umí odesílat zprávy třetí straně nebo nepozorovaně nahrávat. Státní zástupce případ odložil.

„Obrátil jsem se na pracoviště, jehož lidé mohou vyhodnotit, jakým způsobem mohlo být auto poškozeno,“ říká plukovník inspekce s tím, že verzí je víc a mezi nimi i prostá technická závada. „Ale jsou určitá preventivní opatření, která bylo třeba udělat,“ dodává.

Prověřování případu jeho služebního vozu bude mnohem rozsáhlejší. „Netýká se to samozřejmě jen toho jediného vozidla,“ uvedl Sobotovič a v policejní mluvě podá upřesnění: „Budou následovat kroky, co se týče objektů a tak dále.“

Třecí plochy na inspekci

Pokud by policejní experti skutečně v plukovníkově vozu odposlech našli, byla by to velmi vážná situace. Petr Sobotovič patří k nejbližším spolupracovníkům ředitele inspekce Ivana Bílka. Kromě toho, že řídí bezpečnost inspekce, je také ředitelem Bílkovy kanceláře, a tak by odposlech v jeho voze byl cestou k informacím od samotného ředitele klíčové bezpečnostní instituce.

Navíc v Generální inspekci bezpečnostních sborů panují už řadu měsíců napjaté poměry. A podle několika dobře informovaných lidí bojuje právě plukovník Sobotovič tvrdě o vliv s dalším mocným mužem, náměstkem ředitele pro speciální služby Romanem Ševčíkem.

„Před několika dny se začali hádat. Sobotovič potom obvinil Ševčíka, že mu něco namontoval do auta,“ popsal poslední dny v inspekci jeden ze zdrojů.

Samotný Sobotovič se otázce na spor se Ševčíkem vyhnul. Nicméně přiznal, že vztahy s náměstkem nemá ideální. „Máme rozdílné názory. Jisté třecí plochy tady jsou. Když si dva kolegové hájí své postoje, může to být celkem zásadní, pokud jde o klíčové otázky, ve kterých bych nechtěl ustupovat. Záleží na panu řediteli Bílkovi, jak to rozhodne,“ uvedl plukovník. Co je důvodem sporů, vysvětlit nechce. Laik by to prý nepochopil.

Když odešel náměstek

Napětí mezi důstojníky z vedení bezpečnostní inspekce však panuje dlouhodobě. Minimálně od května loňského roku, kdy inspekci opustil její tehdejší první náměstek Dušan Brunclík. Toho dnes inspektoři - jeho bývalí podřízení - vyšetřují kvůli úniku citlivých informací.

Krátce po Brunclíkově odchodu totiž vyšly najevo například detaily o riskantní „akci Balík“, která měla prověřit bezpečnostní kontroly ve věznicích. Inspekce tehdy poslala do několika věznic balíčky s nebezpečnými předměty, mimo jiné žiletkami a noži. Prověrka spolehlivosti dozorců naštěstí dopadla dobře, takže se věci k vězňům nedostaly, ale premiér Sobotka za to službu veřejně kritizoval.

Následoval další skandál s údajnými odposlechy služebních telefonů inspekce, po níž GIBS opustil šéf plzeňské expozitury Petr Ruml.

O tom, jak mocnou institucí GIBS je, svědčí to, že jejího ředitele jmenuje přímo premiér a dohlíží na ni i zvláštní sněmovní komise. Její předseda, sociální demokrat Václav Klučka, poslední aféru zatím nepovažuje za vážnou. „Když se příslušníkovi zdá, že má odposlech, tak požádá o prohlídku, to je všechno,“ řekl MF DNES.

Premiér Sobotka ani na opakovaný dotaz k aféře neodpověděl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue