Ministr Chovanec odmítl, že by s případem Kamila Choce a České pošty měl cokoli společného.

Ministr Chovanec odmítl, že by s případem Kamila Choce a České pošty měl cokoli společného. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Chovanec žádá jednání bezpečnostní rady státu kvůli aféře kolem pošty

  • 378
Na žádost ministra vnitra Milana Chovance svolal premiér Bohuslav Sobotka schůzku předsednictva Bezpečnostní rady státu na čtvrtek 20. srpna. Jako důvod žádosti vnitro uvedlo ohrožení zájmů České pošty i situaci v resortu. Pošta figuruje v případu Kamila Choce, člena ČSSD, který měl údajně shánět pro Chovance a stranu úplatek.

Dosud notně zamotaný případ by se tak mohl přetřásat netradičně na bezpečnostní radě státu, o svolání jejíhož předsednictva Chovanec žádá.

„Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra,“ uvedla šéfka tiskového odboru ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Případ se objevil poté, co Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení s tvrzením, že podnikatele Lukáše Čadka oslovil člen ČSSD Kamil Choc a nabídl mu, že vyřeší Čadkův spor s Českou poštou za třímilionový úplatek - zčásti pro Chovance, zčásti pro ČSSD.

Spor se týkal toho, že Čadek poštu zažaloval o 24 milionů korun za to, že od ní získal zakázku, nakoupil zboží, ale pošta od smlouvy odstoupila.

Vyřešení sporu s Českou poštou podle fondu Choc podmínil úplatkem tří milionů  korun v hotovosti. „Peníze by údajně byly rozděleny mezi stranu a ministra Chovance. Věrohodnost nabídky umocňuje také to, že Kamil Choc nepožadoval peníze předem, ale až po úspěšně vyřešeném sporu,“ popsal události Nadační fond proti korupci.

Ministr Chovanec odmítl, že by s případem měl cokoli společného, sám rovněž podal trestní oznámení. Mluvčí Nováková uvedla, že případ má „s největší pravděpodobností narušit běžící vyšetřování a poškodit osoby, jež k tomuto vyšetřování daly podnět“.

Vinu odmítá i Choc. „Měl jsem sloužit jako legální mediátor mezi dvěma stranami. To, co se teď rozehrálo, mi přijde směšné,“ řekl Choc serveru Aktuálně.cz. Řeči o dělení milionů teď vysvětluje jako nezávazné tlachání.

Patnáct zásadních otázek

Ministerstvo vnitra společně s Českou poštou zveřejnilo v neděli další prohlášení, v němž se znovu brání nařčení ze strany pana Čadka. Ministr Chovanec kauzu označuje za „pokus o mediálně-politický atentát s ekonomickým cílem“.

Vzhledem k tomu, že ministr i manažeři České pošty podali již v červnu v souvislosti s kauzou „sérii trestních oznámení“, nechtějí se k osočení podrobněji vyjadřovat.

Sestavili však společně seznam „patnácti zásadní otázek“. Odpovědi na ně by podle nich měly vést k objasnění štvavé kampaně.

Patnáct zásadních otázek podle ministra Chovance

Otázky související s motivací a aktivitami pana Čadka:

1. Proč pan Čadek čekal téměř dva roky s podáním žaloby na Českou poštu a proč k tomuto kroku přistoupil právě koncem dubna 2015?

2. Proč pan Čadek v průběhu jara a začátku léta aktivně vyhledával kontakty s představiteli státní správy a politické sféry a nespolehl se na soudní řešení svého sporu, pokud tvrdí, že disponuje řadou jednoznačných důkazů?

3. Proč pan Čadek v jednotlivých vyjádřeních pro média mění svoje stanovisko ke klíčovým momentům celého případu? Jde zejména o důvody a průběh jeho návštěvy na VSZ a o začátek a povahu jeho vztahu s panem Chocem.

4. Proč pan Čadek své údajné obchodní nároky vůči ČP dokládá mimo jiné e-maily pracovníků ČP, jež ovšem byly, dle názoru ČP, dodatečně upraveny, a tedy falzifikovány tak, aby v rozporu se skutečností podpořily nároky pana Čadka?

5. Proč byly do médií distribuovány jiné upravené, a tedy falzifikované e-maily, jež měly doložit vstřícnou reakci manažerky České pošty na korupční nabídku, přestože takováto vstřícná reakce nikdy nenastala?

6. Distribuoval tyto upravené, a tedy falzifikované e-maily do médií pan Čadek?
 
Otázky související s nahrávkou rozhovoru pánů Čadka a Choce:

7. Proč byla většině novinářů distribuována nahrávka v upravené a zkrácené podobě, nikoliv celá?

8. Může být důvodem tohoto postupu fakt, že prostým poslechem celé nahrávky lze s vysokou pravděpodobností identifikovat jejího autora?

9. Proč se některá vyjádření z nahrávky liší od pozdějších vyjádření jejích aktérů v médiích? 

Otázky související s nejnovějšími aktivitami pana Čadka:

11. Proč pan Čadek začal nově vyhrožovat diskreditací pracovníků MV, kteří s jeho obchodním sporem neměli nic společného?

12. Jaká je souvislost agendy Zařízení služeb MV, kterou začal nově pan Čadek zmiňovat,  s jeho obchodním sporem s Českou poštou? A pokud není, proč a z jakého důvodu se o ní nyní zajímá pan Čadek?

13. Kdo a s jakým cílem pořídil údajné fotografie pracovníků resortu MV?

14. Šlo o soukromou bezpečnostní agenturu? Pokud ano, kdo a proč za tyto aktivity platil?

15. Nakolik je náhoda, že se v celém případu objevují jména bezpečnostních agentur, případně jejich majitelů a spolupracovníků?

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video