Helikoptéra přistává na lodi Blackheath HMS Ocean, která je v rámci

Helikoptéra přistává na lodi Blackheath HMS Ocean, která je v rámci olympijských bezpečnostních opatření na Temži (24. července 2012) | foto: AP

Největší bezpečnostní akce od války: olympijský Londýn je nedobytný

  • 199
Británie je známá tím, že většina policistů nenosí pistole. Teď se ale Londýn změnil v pevnost a Spojené království zažívá největší bezpečnostní operaci od druhé světové války. Důvod je jasný - olympiáda. Střežit ji budou tisíce vojáků, policistů, válečné lodě, bojové letouny i rakety země-vzduch.

"Mysleli jsme, že jsme se upsali olympijským hrám. Ale místo toho jsme se upsali životu v Severní Koreji," komentoval bezpečnostní opatření na olympiádě v Londýně už dříve britský komik Paul Merton. Britská vláda ale nemá na žerty ani pomyšlení, byť zpravodajské služby zatím nemají informace o konkrétní hrozbě.

"Olympijské hry představují atraktivní cíl pro naše nepřátele. A neexistuje nic takového jako zaručená bezpečnost (...) Pes, kterého jste neviděli, se může ukázat jako právě ten, který vás nakonec kousne," prohlásil šéf britské rozvědky MI5 Jonathan Evans.

A dle někdejšího agenta FBI a odborníka na terorismus Davida Tubbse nečelily olympijské hry v minulosti tolika hrozbám jako ty londýnské, samozřejmě s výjimkou her pořádaných ve Spojených státech, uvedl server USA Today.

Strach z al-Káidy i irských radikálů

Britské tajné služby se obávají, že by na sportovní svátek mohli chtít zaútočit přívrženci al-Káidy, nějaký "osamělý vlk" nebo třeba irští radikálové. Nenechávají proto nic náhodě. Pravidelně zatýkají různé podezřelé, i když se zatím neprokázalo, že by někdo z nich skutečně olympiádu ohrožoval.

V každém případě nikdo nechce dopustit, aby se opakovala čtyřicet let stará tragédie z her v Mnichově, kde palestinští teroristé zajali 11 izraelských sportovců a po zpackané akci německých bezpečnostních složek nakonec všichni sportovci zemřeli. Nebo olympiáda v Atlantě v roce 1996, kdy výbuch bomby v olympijském parku zabil jednoho člověka a přes sto jich zranil.

Skandál s G4S

Británie nasadí do zajišťování bezpečnosti londýnské olympiády tisíce vojáků kvůli tomu, že soukromá bezpečnostní služba G4S nezajistila dostatečný počet strážných. Britská vláda nejprve oznámila, že nasadí oproti původnímu plánu 3500 vojáků. Nyní nasadila dalších 1200. G4S v úterý uvedla, že má na olympijských sportovištích 5800 lidí a snaží se, aby jich do začátku her bylo 7000, které minulý týden slíbila vládě. Soukromá agentura je výhradním bezpečnostním kontraktorem her a měla na jejich zabezpečení dodat 10 400 strážných. Celá aféra kolem G4S vyvolala v Británii pobouření namířené proti bezpečnostní agentuře, organizátorům her i vládě, protože nechali problém zajít tak daleko. Hry začínají v pátek. Smlouva organizátorů s G4S má hodnotu 284 milionů liber (9,3 miliardy korun). Premiér Cameron přislíbil, že pokud agentura svůj kontrakt nenaplní, ponese náklady na rozmístění vojáků navíc.

Zdroj: ČTK

Britové už teror zažili a stále je děsí hlavně takzvaní domácí teroristé, tedy muslimští radikálové, kteří se narodili a vyrostli ve Anglii. Právě čtyři takoví se před sedmi lety odpálili v londýnském metru a autobuse a zabili 52 lidí. Shodou okolností se to stalo právě v den, kdy olympijský výbor rozhodl, že letošní hry zorganizuje Londýn.

G4S nedodala potřebný počet strážných

Aby se nic z toho už neopakovalo, tak se metropole proměnila v po zuby ozbrojenou pevnost. A to navzdory faktu, že bezpečnostní opatření provází skandál. Soukromá bezpečnostní služba G4S totiž dva týdny před hrami oznámila, že nedodá potřebný počet strážných.

Vláda proto vysílá na olympiádu vojenské posily. Kabinet nejprve oznámil, že nasadí oproti původnímu plánu 3 500 vojáků. V úterý uvedl, že přidá ještě dalších 1 200. Některým vojákům byla kvůli tomu zrušena dovolená, další se právě vrátili z Afghánistánu.

Na zajištění bezpečnosti londýnských her se tak nyní podílí 18 200 britských vojáků, tedy skoro dvakrát tolik, než jich má ostrovní země v Afghánistánu. Dále bude dohlížet na bezpečí na sportovištích a olympijském parku více než dvanáct tisíc policistů a tisíce lidí najatých právě G4S.

Ministerstvo obrany dále rozmístilo na šesti místech kolem olympijského parku rakety země-vzduch, které mají chránit město před útokem ze vzduchu. Zatímco rakety typu Rapier schopných sestřelit letadlo střeží olympiádu ze čtyř parků, rakety Starstreak jsou rozmístěné na střechách dvou obytných domů (více o raketách si můžete přečíst zde).

Stávka odvolána

Odbory sdružující zaměstnance imigrační služby na londýnském letišti Heathrow odvolaly stávku, kterou naplánovaly na čtvrtek, tedy jen den před zahájením letních olympijských her v Londýně. Podařilo se jim ale dosáhnout pokroku ve vyjednávání o zvýšení platů a zachování některých pracovních míst. Podle agentury DPA bude čtvrtek nejživějším dnem v historii londýnského letiště.

Zdroj: ČTK

Bezletová zóna, válečná loď, rakety...

Během her bude platit nad britskou metropolí i částí jižní Anglie bezletová zóna a k případné akci jsou připraveny bojové letouny Typhoon a mimo jiné helikoptéry Puma. Na Temži už zakotvila vůbec největší britská válečná loď HMS Ocean, která má sloužit jako základna pro helikoptéry a speciální námoří jednotku, a další plavidlo je u Weymouthu na jihu Anglie (více o arzenálu britské armády na olympijských hrách čtěte zde).

Kromě toho se Londýn bude hemžit agenty FBI, kteří budou mít za úkol ochranu amerických sportovců a VIP hostů. Speciální tým do Londýna vysílají i Izraelci a vlastní ochranu vyšlou i další země.

Nutno podotknout, že uhlídat v obrovském množství lidí, kteří olympiádu navštíví, jakéhokoliv teroristu bude extrémně složitý úkol. Britská policie přitom spoléhá i na hustou síť bezpečnostních kamer na veřejných místech i obyčejné obyvatele, aby jim hlásili jakékoliv podezřelé předměty.

Zatím ale organizátoři i bezpečnostní složky navzdory fiasku se soukromými strážními z agentury G4S trvají na tom, že jsou připraveni na všechny možné scénáře, které by olympiáda mohla přinést.

Infografika

Bezpečnostní opatření v Londýně

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video