Bezpečnostní kamery přes smog nic nevidí, Čína se bojí teroristů

  • 11
Podle odborníků je v mnoha čínských městech vzduch natolik znečištěný, že smog světlo blokuje stejně efektivně jako zeď. Systém dvaceti milionů bezpečnostních kamer je v těchto podmínkách zcela zbytečný. Čína bude muset zřejmě používat vojenské technologie, které mohou vážně poškozovat zdraví.

Spolu s USA a Británii patří Čína mezi země, které nejvíce monitorují dění na svých ulicích. Provozuje drahou sofistikovanou síť bezpečnostních kamer, které po vzoru Velkého bratra neustále pozorují dění a pátrají po čemkoli, co by napovídalo zločinným aktivitám nebo chystanému teroristickému útoku. 

Tak to bylo až dosud, podotýká britský Independent. Smog je v čínských městech totiž natolik hustý, že 20 milionů čínských kamer přes jeho silnou vrstvu zkrátka nic nevidí. V Harbinu například minulý týden viditelnost klesla pod tři metry. V Číně momentálně nejsou žádné kamery, které by si se smogem dokázaly poradit, řekl listu South China Morning Post expert na monitorovací technologie Kchung C'-lung.

Podle odborníků jsou částečky znečištění v čínských městech natolik natlačené, že světlo blokují stejně jako cihlová zeď. Infračervené kamery, které používají například hasiči, dokážou prohlédnout smog určité hustoty, pokud je ale překročena, jsou stejně nepoužitelné jako klasické kamery.

Čínská vláda bere tuto "hrozbu národní bezpečnosti" velmi vážně. Na řešení problému už najala týmy vědců. Zatím bude zřejmě muset nasadit drahé a potenciálně nebezpečné vojenské technologie. "V těch nejhorších dnech možná budeme muset nasadit radar, abychom zajistili bezpečnost v některých citlivých oblastech," řekl podle Independentu profesor Čang Li z univerzity Tsinghua.

Tato opatření by ovšem mohla být jen krátkodobá, radiace by totiž mohla vážně trvale poškodit zdraví obyvatel měst.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue