Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Běžný reaktor a výroba jaderné pumy

- Česká vláda zakázala dodávku vzduchotechniky pro rozestavěnou íránskou jadernou elektrárnu. Tím připomněla hrozbu, že provozem jaderných reaktorů by se mohl do nevhodných rukou dostat štěpný materiál, využitelný pro výrobu atomové zbraně. Jak velké toto nebezpečí je?
Pro jadernou pumu je zapotřebí mít buď uran 235, nebo plutonium 239. "Ostatní nebezpečné izotopy těchto prvků a další prvky schopné řetězové reakce, například kalifornium, vznikají jen ve velmi malém množství ve speciálních reaktorových zařízeních a jejich separace v laboratoři je velmi náročná," říká Karel Matějka, docent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

 

Uran: nutnost obohacení
Je možné získat díky jaderné elektrárně uran 235? Tohoto izotopu je v přírodní směsi uranu jen 0,7 procenta, zbytek tvoří uran 238. Pro zbraň je nutné, aby ve štěpném materiálu bylo uranu 235 více než 90 procent. Takový materiál se sice používá v některých výzkumných reaktorech, ale převážně v zemích, které již jadernou zbraní disponují. Celosvětovou snahou je používání více obohaceného uranu z civilního sektoru postupně úplně vyloučit. Převážná část výzkumných reaktorů již vysoce obohacený uran nepoužívá. Běžné jaderné elektrárny používají palivo, v němž je uranu 235 do pěti procent. Kdo by chtěl z takového paliva vyrobit vojenský materiál, potřeboval by obohacovací závod - rozlehlé tovární haly, v nichž se uran chemicky mění do plynné podoby. Pak je možné zvyšovat zastoupení izotopu 235 ve výsledném produktu. Obohacovací závody mají pouze některé státy, například Rusko, Francie či USA. Tam se také vyrábí palivo pro jaderné elektrárny a výzkumné reaktory v dalších zemích. Jaderná elektrárna tedy umožní, aby si stát mohl koupit nízko obohacený uran. Pokud jej chce využít i pro bombu, musí jej dále zpracovávat v továrně, jejíž stavbu by měly objevit třeba špionážní družice. A musí také oklamat inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii, kteří pohyb všech radioaktivních materiálů sledují.

Plutonium: ve vyhořelém palivu
Plutonium se nevyskytuje v přírodě, ale vzniká v každém jaderném reaktoru. V plutonium se totiž přeměňuje uran 238 - ten, který tvoří většinu uranového paliva. Rusové, Američané nebo Francouzi jsou schopni získávat plutonium z uranu 238 ve velkém, a to v reaktorech zvaných množivé. Běžná jaderná elektrárna množivé reaktory nemá. Plutonium vzniklé v jejím reaktoru je rozptýlené ve vysoce radioaktivním vyhořelém palivu. Dostat je ven vyžaduje náročnou technologii. Má ji jen několik zemí světa (například Británie a Francie): v takzvaných přepracovacích závodech se z vyhořelého paliva získává plutonium použitelné ve směsi s uranem jako nové palivo pro jaderné reaktory. Ani toto plutonium nemá bombovou čistotu. Muselo by nejdříve projít dalším složitým přepracováním v dobře vybavených velkých halách.

Startovní bod
Shrnuto: Jaderné elektrárny, tedy ani plánované dva ruské tlakovodní reaktory v íránském Búšehru, nemohou bezprostředně dodat bombový materiál. Pro země, které nepatří mezi jaderné mocnosti, ale chtěly by mít atomovou zbraň, však elektrárna může představovat vhodné východisko. Tady jde trénovat jaderné odborníky, pro ni lze ve světě nakupovat obohacený uran, v jejím vyhořelém palivu je možné nalézt plutonium. Obě suroviny by bylo však nutné zpracovat, než by se daly pro bombu použít. "Řekl bych, že středně vyspělá země je díky jaderné elektrárně nebo výkonnému výzkumnému reaktoru schopna nakonec se ke štěpnému materiálu bombové čistoty dostat při asi šesti- až osmiletém soustředěném úsilí a vynaložení částek odpovídajících několika miliardám korun," odhaduje Karel Matějka z jaderné fakulty. Koneckonců takto v minulých letech zřejmě získaly štěpný materiál pro své jaderné bomby Indie, Pákistán a pravděpodobně i další státy. Pokud se vzduchotechnika z Milevska - důležitá část jaderné elektrárny - nedostane do Búšehru, Česká republika se nebude podílet na případném íránském vojenském programu, což je z politického i morálního hlediska důležité. Nicméně zabránit mu tím nemůže. V Íránu už pracují čtyři malé výzkumné reaktory. Pokud bude tato země chtít, může nakonec získat štěpný materiál pro jadernou zbraň z nich. Jen o něco později. Chce Írán mít jadernou zbraň? Těžko říct. Ovšem tato země leží na bohatých ložiscích ropy. K čemu tedy vlastně potřebuje jako zdroj energie právě jadernou elektrárnu?

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  15:10

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Policie navrhla obžalovat za podvod dva rusínské aktivisty s vazbami na Zemana

26. dubna 2024  15:05

Policie navrhla obžalovat dva proputinovské rusínské aktivisty Mychajla Ťaska a Vasyla Džuhana z...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...