Bezletovou zónu narušil už druhý letoun

  • 32
Dukovany - Už podruhé během dvou dnů porušilo bezletovou zónu v okolí jaderné elektrárny Dukovany civilní letadlo. Neohlásilo se v sobotu krátce po 16. hodině věži letového provozu na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou. "Z letiště proto ihned vzlétl stíhací letoun," řekl velitel českého letectva František Padělek. Kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením po teroristickém útoku na USA byla bezletová zóna kolem elektrárny rozšířena a střeží ji i vojáci protiletadlového raketového pluku.
Proudový letoun L39 vyprovodil v sobotu z hlídaného prostoru v okolí dukovanské elektrárny malý sportovní letoun Z 143. Při svém letu se dostal asi osm kilometrů do hloubky rozšířeného hlídaného vzdušného prostoru.
 
"Stejně jako o den dříve se nejedná o narušení přímé bezletové zóny elektrárny, kterou tvoří válec o poloměru dvou kilometrů a výšce 1,6 kilometrů, ale o vlétnutí do rozšířeného pásma," upřesnil mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE čtvrtek 27. září

ZPRÁVY ON-LINE
pátek 28. - neděle 30. září

Rozšířená hlídaná zóna je podle dostupných údajů s největší pravděpodobností kruh o poloměru 22 kilometrů vzdušnou čarou. "Zdá se, že piloti sportovních letounů nebyli o rozšíření hlídané zóny příslušnými orgány civilního letectví dostatečně informováni, o čemž svědčí i dva případy, kdy do hlídaného pásma vletěla malá sportovní letadla,"  připustil předseda bezpečnostní komise kraje Vysočina Pavel Maslák.

Poté, co pilot sportovního letadla navázal s letištěm spojení, pokračoval bez dalších problémů po stanovené trati. "Letěl z Kladna do Brna. Přistál na letišti Brno-Černovice," uvedl generál Padělek. Případ byl ohlášen civilním orgánům řízení letového prostoru a policii, dodal.

Z bezletové zóny dostal pilota až armádní stroj
V pátek krátce před čtvrtou hodinou odpoledne narušilo bezletový prostor kolem jaderné elektrárny Dukovany další civilní letadlo. Protože se pilot nehlásil na věži letiště v Náměšti nad Oslavou, vystartoval za ním armádní letoun L-39. Ten pak letadlo z dvacet kilometrů širokého zakázaného pásu kolem elektrárny dostal.

"Bylo to malé soukromé sportovní letadlo. Narušil prostor, tak jsme proti němu zvedli pohotovostní letoun, který ho z něj vyvedl, a on pak pokračoval dál do Ruzyně," řekl v pátek velitel českého letectva František Padělek. Český pilot podle něj reagoval na pokyny, a proto jej vojáci nenutili přistát.

Padělek dodal, že zakázaná zóna kolem elektrárny je větší než obvykle. Důvodem jsou zvýšená bezpečnostní opatření kolem strategického zažízení. Vzdušný prostor v okolí  střeží i vojáci protiletadlového raketového pluku ze Žatce na Lounsku.

Ochrana letiště, které může poskytnout servis letounům NATO, a nedaleké jaderné elektrárny byla posílena po teroristických útocích v USA.

Stroj L-39,  který armáda proti letci použila, je cvičný proudový letoun. Může ale být i vyzbrojen.

Letouny na letišti v Náměšti nad Oslavou jsou v nepřetržité pohotovosti.

Letouny na letišti v Náměšti nad Oslavou jsou v nepřetržité pohotovosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video