Běženci v Zastávce se vzbouřili

  • 41
Zastávka u Brna - Zhruba padesát obyvatel uprchlického tábora v Zastávce nebaleko Brna se před polednem vzbouřilo. Uprchlíci ze zařízení, které nyní využívají dvě stovky azylantů, se shromáždili u jídelny a pak na vrátnici předložili své rusky psané požadavky ředitelce tábora. Azylanti se vzbouřili den poté, co správa tábora začala kvůli hygieně strikně trvat na nařízení, které zakazuje vynášet stravu z jídelny na pokoje.
Prohlédněte si fotografie z tábora.
Přečtěte si vyjádření tiskového odboru ministerstva vnitra.

Obyvatelé tábora nyní musí před vstupem do jídelny nechávat své tašky na věšáku. Při odchodu si tam mohou dát pouze pečivo. Zda azylanti nařízení dodržují, kontroluje u východu ostraha. Ta kvůli tomu, aby mohla sahat do tašek na pečivo dokonce vyfasovala gumové rukavice.

Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva vnitra řekla iDNES: "Hygienici zakázali kvůli vysokým teplotám yvynášet potraviny rychle podléhající skáze z jídelny. Protože jde o rozhodnutí hygieniků, správa tábora ho bude respektovat. Není důvod jídlo odnášet z jídelny, protože uprchlíci dostávají jídlo třikrát denně, děti mají navíc dvě svačiny. Běženci jsou v táboře dobrovolně, je tedy na nich, aby se přizpůsobili."

Protesty uprchlíků nejsou ojedinělé
Praha (sh) - Protesty žadatelů o azyl v českých uprchlických táborech nejsou ojedinělé. Například loni museli hned několik bouří tišit v táboře Červeném Újezdě na severu Čech.
Tábor byl přes léto v karanténě, protože tam zdravotníci objevili výskyt žloutenky typu E. Zhruba čtyřicítce běženců se ovšem nelíbilo, že nesmějí zařízení opustit, odmítali zůstat v táboře zavření a snažili se proto obsadit autobus, který přijel pro zaměstnance. Poté zablokovali přístupovou cestu a personál odmítali pustit ven z areálu, a to až do okamžiku, než přijela na pomoc policie.
Jen pár měsíců před tím ze stejného tábora utekla skupina běženců z Čečenska, kteří se v obavách o svůj život obrátili o pomoc na pražskou pobočku Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky. Na půdě úřadu strávilo dvanáct dětí a dvanáct dospělých čtyři dny: "Přišli k nám s tím, že v táboře nemohou zůstat, že nemají dostatečnou ochranu. Cítí nebezpečí od ruské mafie. Prý jim bylo několikrát anonymně vyhrožováno," řekla mluvčí úřadu Ivana Ünlüová.
Ve spolupráci s ministerstvem vnitra a nevládními organizacemi se nakonec podařilo najít pro Čečence náhradní ubytování v soukromí.
Pár týdnů na to se další skupina uprchlíků, tentokrát z postsovětských republik, obrátila dokonce na ambasádu Kuby s žádostí o politický azyl. "Samozřejmě se občas setkáme s protesty, demonstracemi či hladovkami. Třeba, aby získali azyl, který jsme už zamítli. Nedomohou se ale ničeho víc,než na co mají právo," komentoval situaci tehdejší náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva.

Žadatelé o azyl tvrdí, že je takové kontroly ponižují a protestují také proti kontrolám pokojů i v noci. "Dělají nám nesmyslné prohlídky. Například ve dvě hodiny v noci vtrhla cizinecká policie na pokoj a vystrašila mé děti. Málem vyrazili dveře a pak rozsvítili. Kluk se mi probudil a počůral - to se mu ještě nikdy předtím nestalo," tvrdí jedna z organizátorek protestu Světlana Dudar z Ukrajiny. Uprchlíkům také vadí, že pracovníci tábora kontrolují jejich pokoje i v době jejich nepřítomnosti. Považují to za ponižující. "Například my jsme slušná rodina a vadí nám to," řekla Světlana Dudar. Ukrajinka se rozhodla, že pokud se nic nezmění, do jídelny už nevstoupí a bude držet hladovku.

Jídlo se vynášet nesmí
Ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman se domnívá, že pracovníci tábora by neměli do obytných místností vstupovat bez přítomnosti obyvatel. "Obecně vzato by to tak být nemělo. Je to jejich soukromí," řekl.

"Pokud jde o jídlo, předpokládám, že vynášení stravy se neumožňuje v žádné jídelně. Člověk tam jde proto, aby se tam najedl," uvedl Haišman. Upozornil, že azylanti mají možnost jídelnu v táborech vůbec nenavštěvovat. Podle zákona totiž mají volný pohyb a mohou bydlet i kdekoliv mimo uprchlické zařízení.

Pokud jde o noční kontrolu cizinecké policie, Haišman uvedl, že policisté na to mají právo a nejednali bezdůvodně. "Pokud to bylo v noci a způsobem, který popisujete, tak je to ale nepříjemné. Neznám ale podrobnosti. Jde o zařízení ministerstva vnitra a pokud se tam hledá někdo, kdo tam být nemá, musí se hledat přiměřeným způsobem," uvedl.

Prohlídky pokojů jsou normální
Ředitelka tábora v Zastávce Jana Benešovská na rozdíl od Haišmana považuje prohlídky pokojů v době nepřítomnosti ubytovaných za normální. "Máme na to právo. Není to hotel, ale zařízení ministerstva vnitra. Jde o nouztové ubytování. Když tady azylanti nastupují, jsou seznámeni s ubytovacím řádem a akceptují ho. Když nechtějí, mohou odejít a ubytovat se v soukromí," řekla.

Benešovská sice považuje rodinu Světlany Dudar za slušnou, ale upozorňuje, ža takoví nejsou všichni uprchlíci. "Když je polovina azylantů neukázněná, ostatní to pak musí snášet. Noční prohlídka se konala minulý týden proto, že tu přespávají lidé, kteří tady nejsou ubytováni. Našli jsme tady tři," vysvětlila ředitelka. Podle ní to byli známí azylantů ze Zastávky, uprchlíci ze tří jiných táborů. "Nás to taky nebaví, přišla jsem domů ve tři hodiny ráno. Nezneužíváme toho, ale když překračují pravidla, nic jiného nám nezbývá."

Další kontrola, kterou pracovníci tábora provedli v pondělí, byla podle ředitelky hygienická, kvůli tomu, že si někteří azylanti schovávají na pokojích i zkažené jídlo. "Počátkem července jsme tu měli případ salmonely. Matka měla na pokoji po celý den misku s jídlem pro děti a dala jim to až večer. Tři děti i s matkou pak byli měsíc v nemocnici, což stálo dost peněz," řekla Benešovská. Upozornila, že podle předpisů, které platí ve všech jídelnách, kde se stravují lidé, musí být jídlo snězeno nejpozději do dvou hodin. "Musíme dodržovat pravidla. Zvlášť když jsou velká horka. Minulý táden se snažilo dvacet lidí vynést z jídelny holandský řízek. Jídlo měli zabalené třeba i v utěrkách," uvedla ředitelka.

Benešovská tvrdí, že azylanti se budou muset se stavem věcí smířit. "My nemáme kam ustoupit. Musíme dodržovat hygienická nařízení," uvedla.

Asi 50 uprchlíků z tábora Zastávka u Brna protestovalo kvůli kontrolám jídla

Někteří uprchlíci ze Zastávky u Brna sepsali petci, protože nejsou spokojeni se stravováním

Obyvatelé uprchlického tábora v Zastávce u Brna předávají ředitelce Janě Benešové petici

Obyvatelé uprchlického tábora v Zastávce u Brna předávají ředitelce Janě Benešové petici


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue