Běženci kvůli ramadánu hladověli

  • 10
Pětadvacet běženců v policejním záchytném zařízení pro cizince v Balkové na severu Plzeňska vyhlásilo v úterý ráno protestní hladovku. Muslimové, kteří měli mezi hladovkáři výrazné zastoupení, chtěli například po vedení tábora, aby se režim stravování přizpůsobil blížícímu se ramadánu.

"Se zástupci hladovkářů jsme jednali. S ramadánem tu už máme zkušenosti. Slíbili jsme jim, že nebude problém změnit rytmus stravování a jídelníček," řekl zástupce šéfa záchytného zařízení Miroslav Piškule.

Pod vou dnech začali hladovkáři jíst. "Ve čtvrtek si už někteří z nich vzali snídani. Protest pak ukončili po příjezdu zástupce nestátní Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ten s nimi o jejich požadavcích také diskutoval," dodal Piškule.

V Balkové je na 260 nelegálních uprchlíků
V Balkové je pod policejním dozorem na 260 běženců. Většina z nich byla chycena při nelegálním přechodu hranice na českém nebo až německém území.

"Největší komunitu tvoří Číňané. Těch je tam na sto šedesát," řekl ředitel západočeského ředitelství cizinecké a pohraniční policie Helmut Immig. Číňané však hladovku nedrželi.

"Do protestu se zapojili uprchlíci z Iráku, Íránu, Turecka, Afghánistánu, Makedonie, ale také několik Vietnamců a Ukrajinců. Ti žádali i zlepšení zdravotní péče, nebo aby je známí mohli navštěvovat častěji než jedenkrát za tři týdny. Stěžovali si také na zdlouhavé vyřizování žádostí o azyl a malý zájem ze strany nevládních organizací o jejich osud," dodal Piškule.

V Bálkové se už hladovělo
Protesty hladovkářů nejsou v Bálkové ničím výjimečným, i když na rozdíl od poslední hladovky je to zpravidla záležitostí několika jedinců. Poslední větší protestní půst drželo v Balkové loni v dubnu třicet běženců.

Policie může cizince zadržovat v Balkové nejdéle 180 dní. Pak je podle zákona musí propustit. Cizinci většinou dělají vše pro to, aby se nemuseli vrátit do vlasti.

Podávají třeba žádost o azyl, ačkoliv po životě v Čechách příliš netouží. Táhne je to více na západ, kde je lepší bydlo.

"Někteří úmyslně zatajují svou totožnost. Doklady jim buď sebrali převaděči, nebo se jich zbavili sami. Vědí, že bez nich je nemůžeme poslat zpět do vlasti a musíme nejprve zjistit jejich totožnost. To je velký problém. I mnoho žádostí o azyl z politických důvodů je účelových. Útěku z vlasti má u 90 procent případů ryze ekonomické pozadí," vysvětlil Piškule.

Cílovou zemí je Německo
Cizincům jde především o to, co nejdéle se udržet v České republice, která je dobrou startovací pozicí na Západ. Je obvyklé, že po propuštění z tábora se opět pokusí nelegálně přejít hranici do Německa.

Záchytný tábor pro běžence vznikl v Balkové před pěti roky v objektu, který původně sloužil jako škola v přírodě pro děti ze severozápadních Čech. Kapacita zařízení je přes tři sta míst. Málokdy se stane, že by nebyly plně obsazeny.


Video