Policie vyvádí běžence

Policie vyvádí běžence - Francouzská policie ukončila okupaci kostela v přístavu Calais. Po pěti dnech vyvedla více jak stovku iráckých Kurdů a Afghánců ven. (13. listopadu 2002) | foto: Sylvain Lefevre, Reuters

Běžence z chrámu vyvedla policie

  • 26
Francouzská policie ukončila okupaci kostela v přístavu Calais. Po pěti dnech vyvedla z chrámu svatých Petra a Pavla přes stovku iráckých Kurdů a Afghánců ven. Běženci si chtěli vynutit přechod do Anglie nebo udělení azylu ve Francii. Někteří se byli dokonce ochotni za své požadavky bít. Úřady zásah vysvětlují špatnými hygienickými podmínkami, protože v budově nejsou toalety.

Policie vyvedla migranty do přistavených autobusů krátce před pátou hodinou ranní. "Nebyly na nich patrné žádné stopy násilí," řekli svědci agentuře Reuters. Evakuace trvala půl hodiny.

Imigranti vnikli do chrámu před pěti dny - v sobotu na protest proti tomu, že uprchlický tábor v Sangatte u tunelu pod La Manchem přestal přijímat nové obyvatele.

Zhruba devadesát iráckých Kurdů mířících do Británie bylo dlouho solidárních s desítkou afghánských běženců, kteří nechtěli odejít. Báli se, že budou násilím vráceni do vlasti.

Co cizince k obsazení chrámu vedlo
Do chrámu svatých Petra a Pavla vniklo na sedmdesát běženců už o víkendu. Chtějí upozornit na neutěšenou situaci uprchlíků. Budovu okamžitě obklíčila policie.

V úterý se sešli francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy se starostou Calais Jackym Heninem, aby krizi vyřešili.

"Nemohou kostel okupovat věčně," řekl starosta Calais. S ministrem vnitra dali běžencům lhůtu 24 hodin k odchodu z chrámu. "Důvody jsou ryze zdravotní," podotkl Henin.

Pokud do kostela vnikne policie, jsou uprchlíci připraveni bít se za to, aby v chrámu mohli zůstat. Uprchlíci věří, že by se žádostí o azyl v Británii uspěli, kdežto ve Francii by se vyřizování žádosti mohlo táhnout léta.

"Lidé nevěří tomu, že by dostali na žádost o azyl ve Francii pozitivní odpověď," řekl mladý kurdský uprchlík, který se představil jako mluvčí skupiny.

V pondělí však opustilo kostel přes třicet běženců. Přistoupili na nabídku, aby žádost o azyl podali jinde v severní Francii, kde také najdou dočasné útočiště.

Francie uzavřela tábor Sangatte
Skupina v kostele požaduje stejnou péči a zacházení jako osmnáct set jiných uprchlíků, umístěných v táboře Červeného kříže v Sangatte. Chtějí také průkazy, opravňující k pobytu v oblasti Calais.

Uprchlíci využívají Sangatte jako výchozí bod pro ilegální cestu na ostrovy, kam se zkoušejí dostat v nákladních autech, vlacích či trajektech. Mnoho z nich se také tajně toulá.

Minulý týden však tábor zavřel své brány. Paříž tak vyhověla žádosti Londýna, jehož imigrační politika je velmi přísná. Starosta Calais, mimochodem komunista, kvůli tomu obvinil francouzskou pravicovou vládu z "kacířství".

Francie obvykle neposílá uprchlíky do domovských zemí, pokud pocházejí z oblastí sužovaných různými konflikty, například obyvatele Iráku, Afghánistánu nebo Kosova.

Belgie posílila kontrolu hranic a přístavů
Francouzské rozhodnutí uzavřít uprchlický tábor v Sangatte se odrazilo i v Belgii. Sangatte je totiž vzdálen jen pár desítek kilometrů od belgických hranic.

Od 5. listopadu jsou posíleny hraniční hlídky a také kontroly dálnic a silnic.  Námořní policie zase hlídá přístavy Oostende, Zeebrugge a Nieuport.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video