Bezdomovci se o vyšetření perou

Nejdřív kráčel pes, za ním paní Jaroslava a pak dvacítka dalších lidí bez adresy. Bydliště: hlavní nádraží, Praha. Spokojeností zářili. Podařilo se jim totiž vybojovat místo v autobuse, který je převezl na plicní oddělení pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Kdyby zdejším lékařům před půlrokem někdo řekl, že se bezdomovci poperou o šanci nechat se u nich vyšetřit na tuberkulózu, vysmáli by se mu. Stačilo málo: slíbit jim za návštěvu u lékaře odměnu.

"Byl to nápad, který jsem dostal po jedné konferenci v Paříži. Odborně se tomu říká motivované léčení," řekl vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Luděk Trnka.

"Jde o to, že lidi, kteří nemají zájem se léčit, a přitom patří k nejrizikovějším skupinám pro šíření choroby, nalákáme na vyšetření právě díky odměně. Konkrétně dostanou poukázku na sto korun, za niž si mohou koupit, co chtějí," vysvětlil.

Nemocnice se vrhla do akce na jaře. Ve spolupráci s magistrátem, který na ni věnoval pro letošek 300 tisíc korun, požádala o pomoc streetworkery a devět pražských charitativních organizací, které se věnují lidem na ulici.

"Za každého člověka, kterého poslali k vyšetření, dostalo sdružení 50 korun. Stejné částky jsme rozdali i jejich pracovníkům, kteří bezdomovce přemluvili," popsal jeden z lékařů, František Krejbich.

Charitativní organizace však pomohly přesvědčit jen tu část lidí z ulice, která je navštěvuje. Ty ostatní lákala nemocnice spolu se streetworkery k vyšetření přímo na hlavním nádraží. Zkusili to dvakrát. Poprvé na začátku prosince a podruhé včera.

"Před dvěma týdny se jich sešlo padesát a všichni chtěli jet. Měli jsme co dělat, abychom je zvládli, ať se nepoperou. I teď jsme museli deset lidí odmítnout. Nestihli bychom je vyšetřit," tvrdí Zlata Kantorová z plicního oddělení Bulovky.

Dosud nemocnice zkontrolovala celkem 900 lidí a mezi nimi našla čtrnáct nemocných. "Když si to přepočítám na vzorek normálních lidí, kde se vyskytuje 15 případů tuberkulózy na 100 tisíc obyvatel, tak toto je stokrát větší výskyt nemoci," tvrdí Luděk Trnka.

"To je obrovský úspěch akce. Ukázalo se, že jsme měli pravdu, když jsme se obávali šíření nemoci právě odtud."

Projekt proto bude v dalších letech pokračovat. Nemocnice chce vyšetřit i ostatní rizikové skupiny lidí, jako jsou narkomani, žadatelé o azyl či lidé propuštění z vězení.

"Zároveň chceme pomoci rozjet podobné akce i v Ústí nad Labem a v Ostravě," řekl Trnka. Jediný nemocný přitom může nakazit 10 až 20 lidí za rok.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video