Na slavnostní otevření lodi pro bezdomovce se přišel podívat i Zdeněk Prouza (vpravo) z Naděje.

Na slavnostní otevření lodi pro bezdomovce se přišel podívat i Zdeněk Prouza (vpravo) z Naděje. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Bezdomovci mohou zakotvit na lodi pod Letnou

  • 28
Úzká lůžka, stroze zařízené kajuty pro devět až dvanáct lidí, mříže na oknech, společné záchody. Na čerstvě otevřené lodi pro bezdomovce, která kotví u Štefánikova mostu v Praze, panují téměř vojenské podmínky. Je to ale šance pro všechny, kteří nemají střechu nad hlavou.

Loď dostala poetické jméno Hermes. Magistrát si od ní slibuje, že pomůže vyřešit akutní nedostatek míst pro lidi, kteří se zejména v zimě bezprizorně potulují Prahou.

Bezdomovci v Praze moc šancí nemají, radnice nedávno zavřela centrum Naděje v Bolzanově ulici a jednotlivé městské části se tvrdošíjně brání, aby právě na jejich území byla bezdomovecká ubytovna.

Loď má křest za sebou, co bude dál, se uvidí
Loď má za sebou první noc. Bujarého veselí pražských politiků a novinářů se ale žádný z budoucích nocležníků nezúčastnil. Přesto se prý mezi bezdomovci o horké novince živě diskutuje.

"Plány města vypadají hezky, je to ale špička ledovce, pomůžou tím jen malé části bezdomovců," myslí si Karel Lampa, který na ulici strávil několik let. V pátek v 10 hodin bude hostem on-line rozhovoru iDNES.cz.

Slavnostní otevření s proslovem primátora Béma a navazující noční raut s živou hudbou nemá se skutečným provozem lodi nic společného. Pro její skutečnou "posádku" budou platit přísná pravidla.

Žádný alkohol ani cigarety. Na druhou stranu nabídne teplé jídlo, sprchu a střechu nad hlavou. To vše za dvacet korun na noc.

Večer se bude moci nalodit až 250 nocležníků, brzy ráno ale zase musí na ulici. Několik desítek lůžek budou moci přednostně využívat bezdomovci Prahy 7.

"Chceme tím zvýhodnit městskou část, na jejímž území loď kotví," uvedl radní hlavního města Jiří Janeček, který má na starosti sociální problematiku.

Jsem zvědavý, jak dlouho loď vydrží
Bezdomovec Zdeněk Prouza, který se přišel na novinku podívat, se plaše usmívá. Je spíš skeptický. "Zpité lidi sem nepustí, ale bezdomovci sem alkohol jednoduše pronesou. Jsem zvědavý, jak dlouho loď vydrží."

Kapitán Zdeněk Bergman ale svému plavidlu věří. "Sendvičové stropy i podlaha jsou natřené protihořlavým nátěrem, loď je dostatečně bytelná, vydrží hodně," tvrdí. Právě on měl na starost rekonstrukci nákladní lodi z roku 1962.

Přestavba přišla na 23 milionů korun. Velkým dílem přispělo městu ministerstvo práce a sociálních věcí. Provoz lodi bude stát podle radního Jiřího Janečka osm až deset milionů ročně. "Slabiny ukáže až ostrý provoz. Od 1. února provozuje loď charitativní organizace Naděje," vysvětlil.

Věštecké hlasy jsou už ale slyšet. Zasvěcení předpokládají, že v létě a v době, kdy vyloženě nemrzne, zůstane většina kajut prázdných. Podle Prouzy navíc chybí denní centrum, kde si bezdomovci mohou vyprat a využít poradenské služby sociálních pracovníků.

Město vytvoří databázi bezdomovců
Radní Janeček vkládá větší naděje než do lodi do nadcházejícího sčítání bezdomovců. Na jeho výsledcích město založí novou koncepci potírání bezdomovectví v Praze. - více zde

Během "bojové akce" sčítání bude Prahu křižovat armádní autobus, v němž budou lékaři bezdomovce snímkovat pro zjištění eventuální nákazy TBC.

Lidé, kteří o to budou stát, dostanou sociální kartu opatřenou čipem a s městem uzavřou zvláštní smlouvu ve stylu "něco za něco". Město nabízí rekvalifikační kurzy, služby psychologa a sociálního pracovníka, dokonce se pokusí najít zájemci práci s normální pracovní smlouvou

Město pak vytvoří databázi bezdomovců a své ovečky bude evidovat. Podle Janečka tak skončí stávající praxe, kdy mohou bezdomovci zneužívat pomoci hned několika charitativních organizací najednou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video