Bezdětná Evropa dává na děti stále víc

  • 61
Dětí v Evropě ubývá, ale rodinné příspěvky rostou - v celé EU. Tyto platby vzrostly během devadesátých let v rámci unie o 36 procent. U plateb při narození dítěte, na mateřskou, na rodinné a dětské přídavky či na osamělé matky byli nejvíce "rozhazovační" Lucemburčané, nejskoupější naopak Španělé.

Ti první vynakládají na tyto účely (v přepočtu na jednotky kupní síly) celých 4687 eur, ti druzí třicetkrát méně, tedy jen 160 eur.

Země okolo Středozemního moře jsou vůbec u těchto výdajů skoupé - nejen ve Španělsku, ale ani v Řecku, Itálii či Portugalsku nepřekračují výdaje na tento účel hranici 700 jednotek kupní síly.

Všechny tyto země a také Nizozemsko vydávají na podporu rodin méně než jedno procento svého hrubého domácího produktu. U Španělů je to 0,2 procenta HDP.

Kandidátské země předstihly členy unie
To i Slovinsko, jež v ekonomické výkonnosti zaostává za Španěly i Italy, vydává na tyto účely o polovinu více. A Slovensko, druhá kandidátská země, která byla zařazena do výzkumu Evropského statistického úřadu, v této oblasti předstihuje nejen Španěly, ale i Portugalce, a navíc nijak zvlášť nezaostává za poměrně bohatou Itálií.

Lze soudit, že podobně na tom bude i Česká republika, která nebyla do průzkumu zařazena.

Je to paradox: rodinné příspěvky jsou nejnižší tam, kde právě během devadesátých let nejvíce klesla porodnost. Ta klesala v celé unii. Jen pár zemí ji dokázalo udržet aspoň na úrovni roku 1990: vedle Německa a Británie se to týká už jen tří skandinávských členů unie, totiž Dánska, Švédska a Finska.

Většina zemí se pokoušela čelit klesající porodnosti právě zvyšováním různých podpor pro děti a rodiny.

Na jihu Evropy mají menší výhody
Výjimkou bylo pouze Nizozemsko, kde suma plateb pro rodiny poklesla o sedminu. Zato v Lucembursku se rodinné platby zvýšily o 156 procent, v Německu o čtyři pětiny a v Irsku o dvě třetiny.

Tyto podpory samozřejmě nezahrnují vše: ponechávají stranou takové věci, jako řadu daňových úlev u dětí, státní výdaje na jesle a školky, dětské domovy a různé další služby. Ale i po započtení všech těchto položek soudí autoři unijní analýzy, že z hlediska příspěvků pro rodiny s dětmi do osmnácti let "převládá na jihu Evropy méně výhodná situace".

Obecně dávají unijní státy u rodin přednost různým podporám v hotovosti. Jen ve Skandinávii a také ve Španělsku a Portugalsku hrají větší roli různé zvýhodněné služby.

Tak Dánsko poskytuje svým rodinám v hotovosti prostředky odpovídající asi 1260 jednotkám unijní kupní síly na hlavu. Pokud se však započtou výdaje na různé služby pro děti, pak Dánsko předběhne i Lucemburčany.

U Španělska se tím situace nijak zvlášť nemění - i po započtení všech těchto výdajů jsou na tom Španělé relativně hůře než Slováci.

Není divu, že role rodinných podpor v sociální síti se liší podle té které země. V Lucembursku činí osminu všech sociálních výdajů, v Irsku devítinu, v Rakousku dvanáctinu. Zato ve Španělsku jen jednu jedinou setinu.


Video