Mluvčí japonské vlády Jukio Edano

Mluvčí japonské vlády Jukio Edano | foto: AP

Běž už spát, prosili Japonci obětavého mluvčího vlády

  • 13
Mluvčí japonské vlády se stal jedním z hrdinů sledu tragédií, které stíhají Japonsko. Zatímco premiér se sotva kdy ukáže, Jukio Edano takřka nemizí z obrazovky. Už čtyři dny nespal. Lidé mu na Twitter posílají vzkazy "Běž už spát" v obavách, že by se kvůli přepracovanosti mohl stát další obětí zemětřesení.

Každý den se objevují zprávy o síle a obětavosti Japonců, kteří s pokorou přijímají další a další rány posledních dnů. Nejprve zemětřesení, potom ničivá tsunami a únik radioaktivního spadu z poškozených elektráren, výpadky proudu a nakonec mrazivé teploty doprovázené hustým sněžením. (o aktuálním dění zde)

Japonské tsunami

Tváří japonských tragédií se stal šestačtyřicetiletý Jukio Edano, který od pátečních otřesů takřka nezmizel z očí veřejnosti. Mluvčí japonské vlády a pravá ruka premiéra Naoto Kana bez přestávky poskytuje veškeré možné detaily k současným pohromám.

Svým výkonem zastínil všechny vládní představitele, přičemž kritika se valí hlavně na ministerského předsedu.

Naoto Kan, pátý premiér Japonska za posledních pět let, zpočátku k veřejnosti také promlouval a hned po zemětřesení převlékl oblek za bleděmodrý pracovní úbor a vyrazil do nejpostiženějších oblastí na severovýchodě ostrova Honšú. Brzy se však odmlčel. Den co den sice krátce vystoupí v televizi, pro zmatené a vystrašené Japonce má ale jen slova útěchy.

A tak je to právě Edano, také v modrém, kdo lidem předkládá veškeré zásadní informace, které se týkají hodnot radiace, dalších otřesů (Japonsko se od pátečního úderu o síle 9 otřásá desítkami následných zemětřesení), záchranářských akcí a oficiálních počtech obětí.

"Coby mluvčí vlády dělá vskutku, co může," řekl politický analytik Hirotada Asakawa z Tokia. "Každý den si několikrát stoupne před novináře. Jakmile skončí Kanova éra, mohl by ho nahradit," dodal analytik.

Běž už spát!

Na japonských sociálních sítích, hlavně na Twitteru, se ve středu začaly objevovat zprávy, že Edano pracuje bez přestávky už 105 hodin a že by se mohl stát další obětí jednoho z nejsilnějších zemětřesení, které kdy postihlo asijské souostroví. A mrtvých není málo, podle nejnovějších oficiálních čísel si přírodní katastrofa dosud vyžádala 5 178 mrtvých. Tisíce dalších se stále pohřešují.

Muž, který se narodil v oblasti sousedící s prefekturou Fukušima, kde stojí kolabující jaderná elektrárna, a jenž vystudoval práva na univerzitě ve zdecimovaném městě Sendaj, si na internetu mohl přečíst třeba opakující se vzkaz: Edano_nero (z japonštiny "běž spát") či Edano_my_Angel (Edano, můj anděl).

Japonci také vytvořili z jeho příjmení přidáním přípony -ru nové slovo, které podle jednoho z uživatelů Šinseitara znamená "ten, který nespí, příliš pracuje a má mizerného šéfa", popsala agentura Bloomberg.

To ale Edano odmítá, premiér Naoto Kan podle něj také dělá, co může, a rozhodně jsou na tom oba dva lépe než ostatní lidé. "Kdo skutečně trpí, jsou ti, kteří se nacházejí v oblasti neštěstí," řekl ve středu novinářům. "Hodně lidí po nás chce 'to správné rozhodnutí'. Mohu říci, že premiér také nechodí domů a všichni se střídáme," dodal na tiskové konferenci. 

Po jejím skončení prý skutečně vyrazil domů načerpat nějaké síly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video