Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Bez společné evropské armády se neobejdeme, řekl velvyslancům Sobotka

  • 674
Ochrana vnějších hranic Evropské unie a stabilizace států, odkud míří do Evropy migranti, to jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky priority české zahraniční politiky. „Je důležité, aby EU ustoupila od neefektivní a neúčinné politiky kvót,“ řekl Sobotka v projevu před českými velvyslanci.

„Dlouhodobě se neobejdeme bez společné evropské armády,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). K pokroku tímto směrem by podle něj mělo dojít již na podzim. První konkrétní návrhy očekává už na nejbližších jednáních Evropské rady. Premiér tato slova pronesl v pondělí na ministerstvu zahraničí v Praze, kam se sjeli čeští velvyslanci na každoroční setkání.

Bezpečnostní vývoj ve světě podle premiéra ukazuje, jak zásadní je pro Českou republiku zakotvení v EU a NATO. K členství země v Evropské unii podle něj neexistuje pozitivní alternativa.

Ať prezidentské volby ve Spojených státech amerických dopadnou jakkoli, tedy ať vyhraje Hillary Clintonová či Donald Trump, je podle předsedy vlády Sobotky klíčové, aby vztahy ČR s USA zůstaly na výborné úrovni.

V souvislosti s tím, že jsme svědky řady teroristických útoků, musíme být dle českého předsedy vlády připraveni, že se objeví i nové formy těchto útoků.

I proto je důležité, aby evropské státy úzce spolupracovaly na co nejlepší ochraně vnější evropské hranice EU. A právě v tomto kontextu zmínil i potřebu společné evropské armády, jejíž existence by ale neměla zpochybňovat dobrý vztah se Spojenými státy.

Sobotka má obavy z vývoje v Turecku, zastal se Ukrajiny

Sobotka vyjádřil obavy nad vývojem v Turecku, kde se v červenci odehrál neúspěšný pokus o puč. Při jeho potlačení se uskutečnily rozsáhlé čistky v armádě, soudnictví i školství. „Vzbuzuje to vážné obavy o budoucí stabilitu Turecka,“ prohlásil. Další bezpečnostní riziko vidí ve vývoji na Ukrajině, kde se vyostřují vztahy s Ruskem, nebo v pokračující válce v Sýrii.

„Stále nedošlo k obnovení respektu k suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny a naplnění minských dohod. V posledních dnech se znepokojením sledujeme opětovný nárůst napětí mezi Ukrajinou a Ruskem,“ řekl premiér.

Podle Sobotky dochází v poslední době k nárůstu nacionalismu a napětí, přibývá zhroucených států a mezistátních konfliktů. Důsledkem této nestability je mimo jiné migrační vlna, jíž musí Evropa podle Sobotky čelit společně.

Myšlenku společné evropské armády odmítl v reakci na jeho vystoupení předseda opoziční ODS Petr Fiala. Společná armáda EU je k ničemu. „Další velení, úředníci, struktury? Stačí rozvíjet NATO a dát dost peněz na obranu,“ napsal na Twitteru Fiala.

22.srpna 2016 v 10:34, příspěvek archivován: 22.srpna 2016 v 11:44

Společná armáda EU je k ničemu. Další velení, úředníci, struktury? Stačí rozvíjet NATO a dát dost peněz na obranu. https://t.co/KxAyqN5jxG

Kriticky se vyjádřil i první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Myslím, že mnohem smysluplnější je nejdříve splnit závazky k NATO, než budovat něco nového,“ napsal na Twitteru Ženíšek.

Zaorálek: Sílí snahy řešit problémy jinak, než diplomaticky

Ministr zahraníčí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ve svém vystoupení před českými velvyslanci mluvil o tom, že v okolí Evropy je stále více míst, kde je snaha „problémy řešit jinak než diplomaticky, než jednáním“.

A protože si pamatujeme chvíle, kdy diplomacie skončila, je podle něj třeba, abychom takovou situaci nepřipustili.

Upozornil na aktuální riziko, které podle něj představují takzvané „hybridní války“, které jsou vedeny jinými prostředky než vojenskými, ale bojuje se i o veřejné mínění. Taková válka je vedena mediálně a jejím cílem je znejistit veřejné mínění v zemi a společnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video