Beslan pohřbívá mrtvé, obětí přibývá

  • 721
Severoosetský Beslan se chystá pohřbít první z 394 obětí teroristického útoku v místní škole. Desítky zuhelnatělých a roztrhaných těl se zatím nepodařilo identifikovat. Lékaři jim proto odebírají vzorky DNA. Podle zpráv severoosetské televize se stále pohřešuje 260 lidí.

Bilance pátečního krveprolití zřejmě není konečná. Asi desetina zraněných je v kritickém stavu.

Většina lidí přišla o život za nepříliš jasných okolností. Podle úřadů teroristé odpálili v budově školy nálože. Na rukojmí se pak zřítila střecha tělocvičny. Když ozbrojenci začali střílet po prchajících zajatcích, zahájily bezpečnostní jednotky útok.

Jako první z představitelů státní moci se přihlásil k odpovědnosti za krveprolití severoosetský ministr vnitra Kazbek Dzantijev, který nabídl rezignaci. "Po tom, co se stalo, nemám právo zastávat tento post," řekl agentuře ITAR-TASS.

Mnoho beslanských rodičů s nadějí obchází nemocnice a s obavami márnice a hledají své pohřešované děti.

Lékařka Rimma Butujevová od pátku pátrala po své sestřenici Rose a jejím devítiletém synovi. "Nevzdávali jsme naději. Ale když jsme spatřili její tělo, pochopili jsme, že jejího nejstaršího syna nenajdeme."

Nemocnice v Beslanu i okolí jsou přeplněné zraněnými. Mnoho popálených dětí bylo přepraveno do Moskvy. Podle úřadů obětí přibývá. "V noci nám z dětské nemocnice přivezli další tři těla," potvrdil zaměstnanec márnice ve Vladikavkazu.

Teroristy odsoudil i arabský svět
Snímky mrtvých a zraněných dětí z Beslanu vyvolaly vlnu kritiky i v muslimském světě. Politici i duchovní odsoudili masakr jako neospravedlnitelný. Někteří varovali, že podobné činy mohou poškodit islám více, než si přejí jeho nepřátelé.

"Muslimové musejí přiznat bolestnou skutečnost, že hlavními původci terorismu v posledních deseti letech jsou sami muslimové," napsal šéf televize Al-Arabíja v panarabském listu Ašark Al-Avsat.

Islamistický komentátor egyptského provládního deníku Al-Ahrám uvedl, že snímky "představily muslimy jako netvory, kteří se živí krví dětí a bolestí jejich rodin". Incident odsoudili i někteří stoupenci islámských radikálů.

Šéf organizace Muslimské bratrstvo, která je největší radikální muslimskou organizací postavenou v Egyptě mimo zákon, incident tak otevřeně nekritizoval, ale připustil, že nepatří ke koncepci svaté války.

Muž pláče nad tělem svého dítěte v severoosetské márnici. (4.9.2004)

Márnice v severoosetském Vladikavkazu. (4.9.2004)

Malý chlapec se nemocnici ve Vladikavkazu zotavuje ze zranění a popálenin, které utrpěl při útěku ze školy v severoosetském Beslanu. (4.9.2004)

Velká část obyvatel Beslamu stále hledá v nemocnicích a márnicích své blízké. (4. září 2004)

Velká část obyvatel Beslamu stále hledá v nemocnicích a márnicích své blízké. (4. září 2004)

Hasič prochází troskami školní tělocvičny, kde teroristé drželi své rukojmí. (4. září 2004)

Lidé v nemocnicích i márnicích pátrají po svých blízkých. (4. září 2004)

Lidé v nemocnicích i márnicích pátrají po svých blízkých. (4. září 2004)

Jeden z mrtvých teroristů leží krátce po dobytí školy na ulici. (4. září 2004)

Vojáci procházejí chodbami zničené školy. (4. září 2004)

Fatima oplakává svého šestnáctiletého syna Islama, který zahynul při útoku teroristů. (4. září 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video