Berlusconiho vláda má potíže kvůli fotbalu

  • 2
Nic už není, jak bývalo. Vytrácí se jedna z posledních jistot italského života. Nikdo nikdy nemohl předpovědět, jak dlouho vydrží ta či ona římská vláda, ale všichni věděli, kdy začne fotbalová liga. A to už nyní neplatí.

Italská první a druhá liga by měly začít v sobotu a v neděli, ale je možné, že vše bude kvůli neuvěřitelnému skandálu kolem týmu Katánie, který původně sestoupil z druhé ligy do divize, odloženo minimálně o dva týdny.

Katánie se totiž domáhá u soudu uznání dvou bodů ze sporného zápasu a s nimi i setrvání v lize. Nikdo dnes netuší, jaký může mít celý případ následky.

Jako mnoho šlamastyk na Apeninském poloostrově, i tento problém se zrodil z právní kličky a zasahuje také do politiky. "Musí zakročit vláda," shodli se nakonec všichni na tom, kdo by měl potíže se začátkem ligy vyřešit.

Fotbal určuje obraz italského nedělního odpoledne - s hloučky mladých i starších, kteří na ulici, v parku či kavárnách s napětím sledovali rozhlasové či televizní přenosy zápasů.

O výsledcích, hráčích a rozhodčích debatoval celý národ doma i na pracovištích minimálně do úterka a od středy se všichni připravovali na nové nedělní kolo. Pravidelně, od září do konce května či poloviny června každého roku. Protože pro Italy fotbal není hra, ale vášeň, důkaz toho, že i slabší může vyhrát, je-li chytrý nebo má trochu kliku.

Tohle vše je nyní ohroženo. Co se vlastně stalo? Druholigové mužstvo sicilské Katánie bylo na jaře disciplinární komisí fotbalového svazu odsouzeno ke ztrátě dvou bodů, protože proti Sieně postavilo hráče, který byl na jeden zápas diskvalifikován.

Hráč si distanc odpykal v utkání poháru, a proto mohl nastoupit, prohlašovali Sicilané. Ale sportovní justice Sicilany potrestala, protože liga je liga a pohár je pohár. A ztráta těch dvou bodů způsobila, že Katánie, město s 400 000 obyvateli, sestoupila do divize. Což je nejen potupa, ale i velká hospodářská ztráta.

Vedení Katánie se však obrátilo k Administrativnímu občanskoprávnímu soudu v jihoitalském Reggio Calabria a ten dal Sicilanům za pravdu, tj. vrátil jim dva body a místo v II. lize. Jenže mezitím do II. ligy postoupili vítězové divize a fotbalový svaz stál před problémem, co s tím. II. liga by místo regulérních 20 mužstev měla mít 21, tedy každou neděli by jedno mužstvo muselo odpočívat.

Nehledě na to, že by si na chození k soudu všichni zvykli a třeba nakopnutí soupeře by nemuselo znamenat vyloučení, ale soud pro újmu na zdraví. A tak fotbalový svaz rozhodnutí soudu zase zrušil.

Léto pokračovalo v soudních hádkách a stále ostřejších protestech fanoušků a blížil se konec srpna - tedy liga a s ní spojené Totocalcio, italská Sazka, zdroj značných finančních příjmů, nemluvě o nevyřešeném problému televizních přenosů.

Katánie se navíc odvolala u apelačního soudu, a najednou nikdo nevěděl, kdo má o celé věci rozhodovat - sportovní orgány, nebo justice? Klub má navíc své vlivné zastánce v parlamentu i vládě, proti jeho záchraně se zase stavěli jiní a říkali, že je to nesportovní.

A tak se do problému nevyhnutelně zamontovala politika. Premiéru Berlusconimu se však do věci moc nechtělo - musel přerušit dovolenou, ale hlavně i tady má střet zájmů - je majitelem jednoho z největších klubů, AC Milán.
Navíc Adriano Galliani, manažer AC Milán, je předsedou Svazu profesionálních fotbalových klubů.

Tedy důvodů k podezřívání více než dost. Asi proto se nakonec vláda rozhodla k šalamounskému řešení, které mělo uspokojit všechny, ale nakonec jen přililo olej do ohně. Vláda fotbalovému svazu řekla, aby II. ligu rozšířil na 24 mužstev - tzn. že nesestoupí nejen Katánie, ale žádné mužstvo. To by možná ještě bylo prošlo. Ale do II. ligy byla úředně nastavena i Fiorentina, klub kolébky renesance.

Fiorentina vloni úplně zkrachovala - nesestoupila pouze do II. ligy, ale byla zlikvidována. Byl založen nový klub, který začal existenci v II. divizi, ze které se na jaře probojoval o stupínek výše.

Fiorentinu zařadili do II. ligy "pro sportovní zásluhy", jak doslova praví výrok dekretu. "Rozhoduje tedy tradice, velikost města a peníze, a ne jestli někdo špatně hraje," rozhořčeně protestoval skoro celý italský tisk.

Protežování Fiorentiny pobouřilo ostatní Toskánce. Fanoušci v Pise na protest obsadili slavnou šikmou věž a vypudili z ní turisty. A předsedové klubů II. ligy shodně prohlásili, že si nenechají politikou diktovat. II. liga musí mít jen 20 mužstev, jinak se nebude hrát, s tím, že celé vedení fotbalového svazu musí rezignovat.

A minulou neděli, kdy se mělo hrát kolo italského poháru, slib dodrželi. Nehrálo se. A italská Sazka vyplácela za I. cenu "závratný peníz" - celá dvě eura, tj. méně, než stojí sázenka.

Fotbalový svaz jim pohrozil přísnými sankcemi, ale jak se zdá, bez velkého efektu. Navíc se k protestu připojilo šest menších klubů z I. ligy, které jsou přesvědčeny, že z velkého koláče reklamy a televizních přenosů si ty největší kluby berou příliš velkou část.

Vláda řekla, že do věci už zasahovat nebude. Řešení se asi nakonec najde a fotbalová liga začne - možná ihned, možná s týdenním či dvoutýdenním zpožděním.

"Problém je jinde," napsal známý sportovní komentátor Giorgio Tosatti. "Každý věděl, že fotbal není žádnou oázou, do které se bacily dnešního života nedostanou, ale doufal, že sportovní hodnoty nakonec převládnou. A tomuto přesvědčení dali fotbaloví činitelé i politika obrovskou ránu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue