Silvio Berlusconi poté, co odvolil.

Silvio Berlusconi poté, co odvolil. | foto: AP

Berlusconi prohrál ve volbách jen těsně. Cítí šanci a chce podíl na moci

  • 16
Patová situace, v níž se italská politická scéna ocitla po parlamentních volbách, nahrává bývalému premiérovi Silviu Berlusconimu. Vítězná levice totiž nemá v obou komorách parlamentu většinu a pro vládnutí bude potřebovat koaličního partnera.

Il Cavaliere neboli Rytíř, jak se Silviu Berlusconimu přezdívá, to zase téměř dokázal. Přestože byl před volbami odkazován do pole poražených, stačilo málo a bývalý italský premiér mohl opět triumfovat.

V Poslanecké sněmovně neboli v dolní komoře parlamentu zaostal za vítěznou levicovou koalicí ani ne o půl procentního bodu, v Senátu pak jeho Lid svobody dokonce podle stále jen předběžných výsledků vede. A jelikož velký kus volebního koláče ukouslo "nestranické" Hnutí pěti hvězdiček, nemají italské volby skutečného vítěze. Anebo mají vítěze tři.

"Itálie nemůže zůstat bez vlády. Musíme výsledky zohlednit," nechal se v úterý slyšet Berlusconi. A tím "zohledněním výsledků" by přinejmenším v jeho očích měl být i podíl na moci.

Bersani, který přiznal, že současnou situaci nelze označovat za vítězství jeho formace, nicméně odmítl vytvořit velkou koalici s pravicí a naznačil Hnutí pěti hvězdiček, že je na něm, aby ukázalo, nakolik je státotvorné a jaké má vládní návrhy. Grillo ale nehodlá uzavřít koalici ani s jedním z tradičních uskupení a chce prý hlasovat o zákonech případ od případu.

V Senátu žádná strana nedominuje

V parlamentu jako celku totiž nastala patová situace. V dolní komoře má sice díky prémii pro vítěze levicová koalice Piera Luigiho Bersaniho pohodlnou nadpoloviční většinu křesel (340 z 630), v Senátu je však situace složitější.

Tam totiž vzhledem k jiné volební formuli, která nepočítá s prémií a zohledňuje výsledky z jednotlivých regionů, žádná ze stran dominantní není. Nejdřív to vypadalo na těsné vedení Bersaniho koalice v čele s jeho Demokratickou stranou, aktualizované výsledky z úterního dopoledne však dokonce ukazují na těsné vítězství Berlusconiho Lidu svobody (116 ku 113 křeslům). K ovládnutí horní komory je však potřeba 158 křesel a nepomůže ani 18 křesel centristů vedených dosavadním úřednickým premiérem Mariem Montim.

Berlusconi tak cítí šanci, neboť jeho hlasy - respektive křesla - budou potřebné pro většinu vládních konstelací. A už naznačil, s kým by do vládnutí šel. Přestože se jeho Lid svobody profiluje jako pravicový, dal by přednost Bersaniho levicové koalici. Naopak jednoznačně vyloučil koalici s Montiho centristy - dosavadního premiéra viní z toho, že svými úspornými programy zatáhl Itálii do recese.

Brusel a Berlín si podle britské zpravodajské stanice BBC přejí, aby vítězný blok Bersaniho vytvořil vládní koalici s centristy Montiho, přestože jejich hlasy nestačí v Senátu k vládní většině. Tu by taková koalice mohla podle ředitele italského deníku La Stampa Maura Calabresiho mít s podporou některých zákonodárců Hnutí pěti hvězdiček. Těm se podle něj mohlo líbit to, že bývalý komunista Bersani v kampani slíbil prosazovat větší sociální spravedlnost.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video