Italský premiér Silvio Berlusconi (7. listopadu 2011)

Italský premiér Silvio Berlusconi (7. listopadu 2011) | foto: Reuters

Berlusconi odstoupí, až prosadí úspory. V parlamentu ho zradilo osm Jidášů

  • 145
Italský premiér Silvio Berlusconi příští týden rezignuje, pokud parlament schválí balík úsporných opatření. Domluvil se na tom na večerní schůzce s prezidentem Napolitanem. Premiér už nemá důvěru většiny poslanců v parlamentu, což se ukázalo při hlasování o státním účtu. Zradilo ho osm Jidášů, jak si sám poznamenal.

Silvio Berlusconi podá demisi, jakmile parlament schválí plán hospodářských a rozpočtových reforem, které požaduje Evropská unie. Oznámil to večer italský prezident Giorgio Napolitano po jednání s předsedou vlády.

Balík reformních kroků už parlament projednává, konečné hlasování se očekává během příštího týdne. Agentura Reuters uvedla, že reformní plán měl být původně schválen do konce listopadu, ale vzhledem k naléhavým okolnostem se možná celý proces urychlí.

Premiér se k razantnímu kroku rozhoupal po schvalování závěrečného účtu země pro loňský rok, což je obvykle pouhá administrativní formalita. Úterní hlasování ale ukázalo, že dlouholetý italský premiér ztratil vliv a jeho vláda už nemá podporu. Nutný zákon prošel jen díky tomu, že se opozice hlasování zdržela. K přijetí zákona tak stačilo 308 hlasů z 630 možných. Nikdo nebyl proti.

Z 316 provládních poslanců se osm vyjádřilo, že Berlusconimu nevěří. Sám premiér si už před samotným hlasováním, během proslovu Pierluigiho Bersaniho, lídra Demokratické strany, tento počet poznamenal.

Osm Jidášů

Jak odhalily fotografie agentury AP, Berlusconi si na papír napsal několik úsečných hesel, včetně počtu poslanců, kteří ho nepodpoří: "308; -8 zrádců; Vládní pozdvižení; Hlasování; Dělej si poznámky; Rezignace; Italský prezident; Jediné řešení; Pohněme se."

Co se přesně italskému premiéru honilo hlavou či komu byl papír určen, se můžeme jen dohadovat. Už před hlasováním ale v rozhovoru pro deník Il Giornale svým poslancům vzkázal, že "chce vidět tváře těch, kteří ho zradí".

Samotný deník pak dokonce premiéra přirovnal k Ježíšovi, který byl zrazen několika Jidáši.

Evropa se třese

Pokud Itálie požádá o pomoc, bude to katastrofa pro EU

Opoziční poslanci Berlusconiho bezprostředně po hlasování vyzvali k okamžité rezignaci. "Vyzývám vás, pane premiére, abyste konečně převzal zodpovědnost za situaci... a odstoupil," pronesl opoziční lídr Pier Luigi Bersani.

Itálie se děsí řecké krize

Itálie je pod značným tlakem finančních trhů, což jí zvyšuje náklady na krytí úroků. Země je po Řecku v eurozóně nejzadluženější, její dluh se pohybuje kolem 120 procent hrubého domácího produktu. Výnos klíčového státního dluhopisu Itálie během dneška vystoupil nad 6,7 procenta a rychle se přibližuje hranici sedmi procent. Experti tvrdí, že pokud se výnos desetiletého dluhopisu tak vysoko skutečně dostane, Itálie překročí hranici, z níž už není návratu. Na nedávném summitu zemí skupiny G20 v Cannes Itálie požádala Mezinárodní měnový fond, aby dohlížel na plnění jejích reformních závazků, které dala Evropské unii. MMF by měl spolu s EU dohlížet na reformu penzijního systému, reformu pracovního trhu a na strukturální reformy. Cílem těchto opatření je zabránit propadu do dluhové krize řeckého typu.

Zdroj: ČTK

Berlusconiho odstoupení požadoval i jeho koaliční partner a šéf strany Liga severu Umberto Bossi. Už před klíčovým hlasováním navrhoval, aby ho v čele kabinetu nahradil Angelino Alfano. Ten nyní působí jako tajemník Berlusconiho strany Lid svobody.

Kdyby zákon neprošel, podal by zřejmě Berlusconi rezignaci hned, případně by ho italský prezident Giorgio Napolitano vyzval, aby požádal sněmovnu o vyslovení důvěry.

Bonvivánova agónie

Hlasování o státním závěrečném účtu je rutinní parlamentní operací, ale tentokrát se stalo barometrem Berlusconiho osudu, poznamenala ČTK. Ukázalo, že premiér už nemůže počítat s absolutní většinou 316 z 630 poslanců, přestože hlasování o účtu matematicky vyhrál.

Až Berlusconi odstoupí, bude další ústavní krok na prezidentovi. Musí rozhodnout, zda sestavením vlády pověří jiného politika, či zda rozpustí parlament a vyhlásí termín předčasných voleb.

Sám premiér nové volby doporučuje, jak se ještě večer vyjádřil. "Věci jako premiérský úřad jsou méně důležité než dobro státu," prohlásil také.

Komentátoři shodně pojmenovávají situaci okolo italského premiéra jako "dlouhou agónii". Politické dny mediálního magnáta, bonvivána, milovníka žen, ale i dobrého rétora Berlusconiho se tak pomalu chýlí ke konci.

Berlusconiho mandát by měl za normálních okolností skončit v závěru roku 2013. Podle komentátorů Berlusconi během své bohaté politické kariéry úspěšně přestál kolem padesáti hlasování o důvěře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video