Samostatnou kapitolu věnoval Paroubek více než čtyřiceti politikům. Další jsou věnované jeho hlavním zahraničním cestám.

Samostatnou kapitolu věnoval Paroubek více než čtyřiceti politikům. Další jsou věnované jeho hlavním zahraničním cestám. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Berlusconi kroužil kolem mé Petry, píše Paroubek v knize

  • 343
Expremiér Jiří Paroubek vydává svou novou knihu nazvanou Ve službě republice. MF DNES získala úryvky z jeho rukopisu. Bývalý premiér píše například o setkání s italským premiérem Silviem Berlusconim. Ten se prý na zasedání Evropské rady točil kolem Paroubkovy ženy Petry a jeho mluvčí.

"Samozřejmě jsem jej nezajímal já, ale obě mladé dámy," píše Paroubek. Americký viceprezident Joe Biden připadal Paroubkovi jako "obchodní cestující", který lobbuje za účast USA při dostavbě Temelína. Píše i o Tonym Blairovi a Georgi W. Bushovi.

V knize přináší i vážné analýzy nebo seznamuje čtenáře s myšlenkou, že by mu nevadilo dožít v kibucu (židovská osada, kde existuje kolektivní vlastnictví). Ve středu by měli knihu v Praze pokřtít bývalý rakouský kancléř Alfred Gusenbauer a švédský expremiér Göran Persson.

Na loňský křest Paroubkovy knihy přišla i jeho žena Petra.

Víc než čtyřicet politiků má samostatnou kapitolu. Další jsou věnované Paroubkovým hlavním zahraničním cestám.

V jedné kapitole Paroubek obsáhle popisuje, jak se mu Václav Klaus snažil v roce 2006 překazit setkání s tehdejším ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Hrad zařadil schůzku Putina s premiérem až na konec programu a vyhradil na ni pouhých 20 minut. A šéf Senátu Přemysl Sobotka z ODS se prý snažil své předchozí setkání s Putinem protahovat, co to jen šlo.

"Když dá prezidentská kancelář setkání šéfů výkonné moci Ruska a Česka na dvacet minut, tak to je trošku divné. Celá ta věc byla udělaná poněkud rozmarně," komentuje to nyní Paroubek. Mluvčí prezidenta Radim Ochvat jen odkázal na tehdejší reakci prezidentské kanceláře k aférce. "Dvacet minut si vyhradila ruská strana," píše se v ní.

"Suchouš" z Finska

Paroubek nejde v knize daleko ani pro expresivní výrazy. Klidně napíše, že finský premiér Matti Vanhanen mu přišel hodně nenápadný, ale vzápětí dodává, že to asi nebyl takový "suchouš", když měl nemanželské dítě. O Borisi Jelcinovi zase píše, že "střídal premiéry jako ponožky".

Dvě věci působí dost přehnaně. Paroubek si myslí, že kdyby ho Tony Blair přijel podpořit před volbami v roce 2006, tak mohl získat pár hlasů navíc a sestavoval by po nich vládu místo Mirka Topolánka.

Také je přesvědčen, že umístění amerického radaru v Česku by zhoršilo česko-americké vztahy. "Pořád si stojím za názorem, že by to zhoršilo vztah Čechů k Americe," reaguje nyní po dotazu expremiér.

Z knihy se dá poznat i to, který politik Paroubkovi moc k srdci nepřirostl. Setkání s polským prezidentem Lechem Kaczynským věnoval jen čtrnáct řádků.

Jiří Paroubek, který se podle některých zdrojů pořád chystá opustit ČSSD a přejít do České strany národně socialistické, má zřejmě na psaní literatury v roli "pouhého" poslance hodně času. Plánuje i další knihy – ještě jednu o své politické kariéře, a dokonce i kuchařku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video